PRVE VATROGASKINJE U POVIJESTI ROVINJA: Antea i Marta ruše stereotipe i spašavaju živote
Antea Zec iz Žminja i Marta Poropat iz Rovinja ispisale su povijest kao prve žene zaposlene u Javnoj vatrogasnoj postrojbi Rovinj. Ove mlade i hrabre djevojke odlučile su svoj ljetni posao posvetiti – vatrogastvu.
Antea Zec iz Žminja i Marta Poropat iz Rovinja ispisale su povijest kao prve žene zaposlene u Javnoj vatrogasnoj postrojbi Rovinj. Ove mlade i hrabre djevojke odlučile su svoj ljetni posao posvetiti – vatrogastvu.
Antea, učenica iz Žminja, s vatrogastvom je povezana od djetinjstva.
Još kao mala bila je aktivna u mjesnom DVD-u, odlazila na natjecanja i često boravila u postrojbi zahvaljujući suradnji DVD-a i JVP-a.
“Imam afinitet prema vatrogastvu, to mi se jako sviđa. Nekako mi je to uvijek bilo privlačno – i zbog ekipe i zbog samog posla. Kad sam napunila 18, odmah sam iskoristila priliku da se zaposlim sezonski i iz prve ruke doživim to iskustvo”, priča Antea.
Za razliku od nje, Marta nije imala izravno iskustvo u DVD-u, ali inspiraciju je pronašla u obiteljskom okruženju. “Moj tata je bio sezonac kad je bio mlad i često je znao pričati o tome. Nije me nikad gurao u tom smjeru, ali sam sama shvatila da je to jedan plemenit posao.
Volim pomagati ljudima i ovo mi je bila prilika da učinim nešto novo i korisno prije nego što krenem na fakultet”, kaže Marta.
Foto: IstraIN
„Jednako smo prihvaćene kao i muški kolege“
Iako rade u tradicionalno “muškom” okruženju, obje djevojke ističu kako nisu naišle na predrasude.
“Dečki su nas super prihvatili. Sve nam objasne, pomognu kad treba i ni u jednom trenutku nas nisu gledali drugačije jer smo cure. Jedina razlika koju možda primjećujemo je fizička snaga – neki tereti koje oni mogu podići lakše nego mi. Ali i tu se svi pomažemo, radimo zajedno”, pojašnjava Antea.
Marta dodaje kako su i prostorni uvjeti u postrojbi prilagođeni kako bi se žene osjećale ravnopravno i sigurno: “Postojale su neke tehničke prepreke jer je postrojba prije bila namijenjena isključivo muškarcima, ali sve su sredili. Imamo sve što nam treba – zajedničko ili odvojeno.”
Kako postati sezonski vatrogasac?
Na pitanje kako postati sezonski vatrogasac, cure kažu da iskustvo u DVD-u nije nužno. “Potrebno je imati navršenih 18 godina, proći obuku i edukaciju o zaštiti na radu, jer je riječ o fizički zahtjevnom i rizičnom poslu. Najvažnije je da imaš volju, odlučnost i želju pomagati drugima”, ističu.
Foto: IstraIN
Obje planiraju nastavak školovanja. Antea je upravo završila treći razred gimnazije i priprema se za upis na fakultet, dok Marta na jesen kreće na studij.
No, ni jedna od njih ne zatvara vrata vatrogastvu. “Nisam sigurna hoće li ovo ostati samo sezonski posao, ali svakako planiram ostati aktivna u DVD-u i pratiti kamo me život odvede”, poručuje Antea.
Inspiracija mladima
Ove mlade djevojke pravi su primjer kako hrabrost, volja i želja za pomaganjem ne poznaju spol. Njihova prisutnost u postrojbi nije samo doprinos sigurnosti zajednice, već i važna poruka – da i žene imaju itekako važno mjesto u vatrogastvu.
“Ovo je posao koji ti daje osjećaj smisla. Znaš da činiš nešto dobro za druge – i to je najljepše od svega,” zaključile su.
Riječ je o konceptualnom glazbenom projektu koji spaja Afro i filmsku glazbu, a tematski prati 18 mjeseci Marinovog života — koliko je trajalo njegovo stvaranje.
Policija svakodnevno upozorava na važnost poštivanje prometnih propisa kako bi se spriječilo stradavanje u prometu, no istovremeno se i dalje bilježe prometni prekršitelji koji svojim ponašanjem ugrožavaju svoju i tuđu sigurnost.
Takve stranice mogu izgledati vrlo uvjerljivo, no njihova je svrha navesti korisnike da unesu svoje osobne podatke, uključujući korisnička imena, lozinke ili podatke s osobnih iskaznica.
Koncert je dio ljetnog programa Centra za mlade, koji s velikim zalaganjem nastavlja svoju misiju, tj. stvaranje prostora za izražavanje, kreativnost i međusobno povezivanje mladih, ali i svih ostalih građana.
"Na cijelom našem području je odnos zimske i ljetne potrošnje 1:4, a na nekim područjima je naravno taj odnos još i veći", poručio je Mladen Nežić iz Istarskog vodovoda.
Tijekom susreta razgovaralo se o radu i budućim aktivnostima Udruge, s posebnim naglaskom na značajnu ulogu žena braniteljica u obrani domovine, kao i potrebu očuvanja vrijednosti Domovinskog rata kroz međugeneracijsko povezivanje i javno djelovanje.
Radovima će i vrtić dobiti ugodnije uvjete za boravak u postojećim prostorijama. Također, planira se i dogradnja vanjskog nenatkrivenog stubišta za potrebe evakuacije osoba s kata, a rekonstrukcija građevine se planira unutar postojećih tlocrtnih gabarita zgrade.
Uoči još jednog nezaboravnog izdanja turnira Plava Laguna Croatia Open Umag, 35. po redu, Umag se ponovno priprema ugostiti brojne domaće i strane posjetitelje koji će, uz vrhunski tenis, imati priliku uživati i u bogatstvu istarskih okusa i mirisa.
Ove godine ponosno broje 17 licenciranih spasioca, što je više nego lani – rezultat je to sve većeg interesa mladih za rad u spasilačkoj službi Općine Medulin, ali i sustavne podrške Općine Medulin u organizaciji i osiguravanju uvjeta za ovaj važan posao.