Vrijedni učenici srednjih škola već su tjednima na zasluženom odmoru, stručnoj ljetnoj praksi ili sezonskim poslovima. Njihove škole rade i ljeti. Upravo smo jedan takav primjer prošlog petka pronašli u Industrijsko-obrtničkoj školi Pula.
Tamo je ravnatelj Dragan Radovanović uručio Damiru Dembiću, voditelju CVH STP Pula, Zahvalnicu za iznimnu suradnju u provođenju nastavnog programa rada.
Tijekom nekoliko posljednjih godina učenici Industrijsko-obrtničke škole Pula redovno odlaze u stručni, edukacijski posjet Centru za vozila Hrvatske, Stanici za tehnički Pregled Pula. Srednjoškolci su često aktivni učesnici u prometu.
Njihova prijevozna sredstva, od bicikla do romobila, od skutera do motocikla, sutra će to biti i automobili, sama po sebi spadaju u zahtjevne i potencijalno opasne tehničke tvorevine. Ispravnost istih, svakodnevno korištenje zaštitne opreme, poštivanje prometnih pravila životno je važno pitanje.
Marino Tumpić
Damir Dembić ističe kako prilikom posjeta učenika CVH STP Pula odrade cjeloviti tehnički pregled automobila i, ili motocikla. Pitanja učenika su dobar znak kako su svijesni nekih opasnosti u prometu.
S druge strane velike napore ulažemo u pokazivanje što se nikako ne smije raditi prilikom „dorade prometala”. Poneki naizgled sitni detalji u kritičnim situacijama ono su što nas dijeli od sigurnog povratka kući do materijalne štete, nerijetno i s ozbiljnim ozljedama.
Dragan Radovanović zahvalio se na vremenu i trudu koje CVH STP Pula iskazuje u interesu cijelog društva, posebice učenika kojima nedostaju upravo takvi primjeri iz prakse, da učenici vide što se smije, a što ne, što dovodi do „pada na tehničkom”, odnosno rizične vožnje zbog neispravnosti vozila.
Nakon provedenog 5. kola, vodstvo u poretku klubova vratio je Paraatletski klub Spektar iz Pule, sa 232 boda, dok se na drugom mjestu sa sedam bodova manje (225 bodova) nalazi Paraatletski klub Uspon iz Velike Gorice.
Važno je napomenuti da je samo u Središnjoj knjižnici održana 51 aktivnost na kojoj je sudjelovalo 409 polaznika te da su tijekom srpnja i kolovoza sudionici izazova pročitali ukupno pročitali 514 knjiga i slikovnica!
“O životu radnice krajem dvadesetog stoljeća” Gorana Ferčeca prati život žene radnice od 1973. do 1991., kroz ključne događaje poput rođenja, smrti i izgradnje doma. Roman istražuje ideale, gubitke i promjene u društvu, te nestanak jedne klase.
Cilj manifestacije je predstaviti rad lokalnih plesnih klubova i studija, a istovremeno obogatiti gradski program u vrijeme kada je Pula još uvijek puna domaćih i stranih posjetitelja.
Stranih turista u kolovozu je u Hrvatsku došlo nešto malo više od 4,4 milijuna ili jednako kao u istom lanjskom mjesecu, a njihovih 27,2 milijuna noćenja je 2 posto manje.
Mali gosti proveli su dane uživajući u kupanju, sunčanju, igrama u aquaparku, surfanju, ronjenju s bocama, vožnji na extreme jet-u, izletima brodom te posjetima pulskom Aquariumu, Familyparku i brojnim drugim sadržajima.
Općina Medulin će bespovratnim novčanim sredstvima do maksimalno 1.500,00 eura (s PDV-om) po korisniku, na temelju ispostavljenog i plaćenog računa ovlaštene pravne osobe koja ima dozvolu za sakupljanje takve vrste otpada, sufinancirati zbrinjavanje krovnih pokrova koji sadrže azbest.
Predstavnici Auto Kluba Buzet zahvalili su županu na prijemu te su kazali kako će ovogodišnji „Buzetski dani“ okupiti najbolje europske vozače iz 15-ak zemalja i 15 tisuća ljubitelja automobilizma.
Kao dodatnu pogodnost građanima, Grad Pula omogućit će besplatno parkiranje u subotu, 13. rujna od 18:00 do 00:00 sati na svim gradskim parkiralištima i u svim zonama, osim u zonama "Holders only". Također, Pulapromet će toga dana omogućiti besplatan javni prijevoz u istom vremenskom periodu.
Policija vozače poziva da se obilježenim pješačkim prijelazima približavaju sigurnosnom brzinom, kako bi u slučaju potrebe mogli na vrijeme zaustaviti vozilo i propustiti pješake koji su stupili ili stupaju na pješački prijelaz.
U otvorenoj vatri poginuli su Giuseppe Zachtila koji je 1938. godine od Specijalnog tribunala kao član KPI osuđen na 14 godina zatvora. Među žrtvama uz desetke ranjenih bili su Carlo Zuppini i mornar Giuliano Cicognani.
Tog nesretnog 9. rujna 1944. linijski parobrod „San Marco“, koji je vozio za Trst, krenuo je u 6 sati iz Umaga prema Savudriji, pritom ne sluteći će ubrzo nakon isplovljavanja iz Savudrijske luke saveznički avioni paljbom i bombama potopiti brod.