Bespravni graditelji dobili novu šansu, utvrđen novi rok za legalizaciju objekata

Zakon bi trebao biti donesen do kraja godine, a očekuje se da će pomoći tisućama građana u Hrvatskoj – od obale do Slavonije.

Jutarnji list

8 Kolovoz 2025 I 17:18

Bespravni graditelji dobili novu šansu, utvrđen novi rok za legalizaciju objekata
IstraIN Ilustracija

Svi vlasnici bespravno izgrađenih objekata u Hrvatskoj – koji su sagrađeni do 21. lipnja 2011., a nisu ih legalizirali u ranijim rokovima – uskoro će imati novu priliku, piše Jutarnji list.

Vlada, na čelu s potpredsjednikom i ministrom prostornog uređenja Brankom Bačićem, priprema zakonske izmjene kojima se ukida rok za podnošenje zahtjeva za legalizaciju. Dosad je taj rok bio 30. lipnja 2018. i za mnoge je – zakasnio.

Ministar ističe da se ne radi o novom valu legalizacije, već o jednokratnoj mogućnosti za one koji su objekt izgradili prije 21. lipnja 2011., a tada nisu podnijeli zahtjev.

"Nema legalizacije za nove bespravne gradnje. Moguće je ozakoniti isključivo ono što je bilo izgrađeno do tog datuma i vidljivo na zračnim snimkama iz 2011.", naglašava Bačić.

Zašto baš 21. lipnja 2011.?

U vrijeme velike financijske krize, država je snimila ortofoto karte cijele Hrvatske, na kojima su zabilježeni svi tada postojeći objekti. Ti snimci i danas su glavni dokaz u postupku legalizacije. Sve kasnije izgrađeno – ne može se ozakoniti.

U prvom valu legalizacije podneseno je oko 830.000 zahtjeva, a u drugom još dodatnih 75.000, no i dalje tisuće objekata nisu obuhvaćene. Vlasnici takvih nekretnina često su u pravnim problemima – ne mogu ih prodati, darovati, staviti pod hipoteku, registrirati poslovnu djelatnost ili ostvariti prava iz EU fondova.

"Ljudi ne mogu otvoriti obrt, registrirati OPG ili ostaviti takvu nekretninu djeci. Ovim zakonom im pomažemo, ali uz jasne uvjete", poručuje ministar.

Legalizacija da – ali pod uvjetima

U legalizaciju ne ulaze objekti na pomorskom dobru, u parkovima prirode, na infrastrukturnim koridorima, te drugi zakonom zaštićeni prostori. Legalizirat će se moći samo ono što se vidi na snimkama iz 2011., a postupak, iako još u pripremi, već se oglašava na tržištu.

Arhitektonske tvrtke već nude usluge vođenja postupka, procjene troškova i pravne pomoći. Cijene će, prema ministru, biti simbolične, ali nešto više nego prije, s obzirom na inflaciju i rast cijena usluga.

"Glavni cilj je urediti zemljišne knjige, olakšati pravni promet i pomoći građanima. Država ne podržava nelegalnu gradnju, ali želi riješiti realne probleme nastale prije više od desetljeća", zaključuje Bačić.

Zakon bi trebao biti donesen do kraja godine, a očekuje se da će pomoći tisućama građana u Hrvatskoj – od obale do Slavonije.