VIŠE OD 180 INTERVENCIJA: Poplave i na Istarskom ipsilonu, neke ceste zatvorene su za promet!
Poplavljene su ulice, podrumi, prizemni stanovi. U manje od sat vremena palo je 100 litara kiše po četvornom metru, a u periodu od dva sata zabilježeno je gotovo 2000 udara groma.
HRT
2 Rujan 2025 I 13:08
Foto: Srećko Niketić/PIXSELL
Snažno nevrijeme i obilna kiša pogodili su jutros područje Istre. Poplavljene su ulice, podrumi, prizemni stanovi. U manje od sat vremena palo je 100 litara kiše po četvornom metru, a u periodu od dva sata zabilježeno je gotovo 2000 udara groma.
Županijski centar 112 Pazin zaprimio je oko 70 dojava o prodorima vode u podrume i prizemne stanove na širem području Umaga, Buja, Novigrada i Višnjana.
Osim Javne vatrogasne postrojbe Umag, na terenu su četiri dobrovoljna vatrogasna društva iz Umaga, Novigrada, Buje i Oprtlja – ukupno 60 vatrogasaca s 20 vozila i pumpama. U pomoć su pozvane i dvije ekipe Javne vatrogasne postrojbe iz Poreča, te po jedna iz Rovinja, Pule i Buzeta.
Voda i zemlja s parcele Instituta za poljoprivredu i turizam slijevaju se gradskim prometnicama i završavaju u moru, uzrokujući ozbiljnu materijalnu i ekološku štetu. Neprihvatljivo je da se u samom središtu grada, i to od znanstvene ustanove, godinama ponavljaju ovakve pojave.
13:57Prije 266 d24.10.2025
Od 8:15 sati zatvorene su ceste D75 Zidine - Novigrad i ŽC5070 Grando - Brtonigla te DC200 kod Buja.
Nakon jutarnjih bujičnih poplava koje su prijetile prometnicama i poplavile dijelove vrtića, staračkog doma i sportske dvorane, situacija u Novigradu i Bujama znatno se smirila. Sve nadležne službe, uključujući vatrogasce, župana i gradonačelnike, bile su na terenu kako bi sanirale nastalu štetu.
Glavni vatrogasni zapovjednik Dino Kozlevac izvijestio je da se voda počela povlačiti zahvaljujući prestanku kiše i razvedrenju, što omogućuje sanaciju objekata ispumpavanjem i odvodnjom.
Ukupno je zabilježeno više od 180 intervencija, a na terenu je trenutno 85 vatrogasaca s 32 vozila, što uzrokuje znatne troškove za porezne obveznike.
Nakon snažnog nevremena koje je jučer pogodilo Istru, vatrogasne postrojbe zabilježile su ukupno 88 intervencija, većinom ispumpavanja vode. Najteže je bilo u Rovinju, gdje su vatrogasci imali 46 intervencija, a u akcijama je sudjelovalo oko 250 vatrogasaca s 50 vozila.
Cristian Bruno Galić, glasnogovornik Vatrogasne zajednice Istarske županije, rekao je kako su porečki vatrogasci imali devet intervencija uklanjanja stabala sa cesta, a vatrogasci iz JVP Umag čak 12.
Kozlevac je dodao da će većina problema biti sanirana tijekom dana, a najkasnije do sutra ujutro. Ipak, štete u poljoprivredi očekuju se značajne, posebno u vinogradarskim područjima koja su u vrijeme berbe. Konačna odluka o proglašenju elementarne nepogode ovisit će o visini štete u odnosu na gradske proračune.
Vatrogasni zapovjednik također je upozorio na učestale ekstremne vremenske prilike te potrebu sustavnog rješavanja problema odvodnje već u fazi urbanističkog planiranja:
„U povijesti je to bilo bolje riješeno, no zanemarili smo sustav odvodnje. Pitanje je dokle ćemo moći držati korak s promjenama klime.“
Stanovnici Novigrada ističu kako ovakvo nevrijeme u posljednjih 30–40 godina nisu doživjeli. Denis iz naselja Mareda podsjeća da je kanal koji vodi od Buja preko Ferina, koji je nekad bio funkcionalan, danas djelomično zatrpan i zatvoren, što doprinosi učestalim poplavama.
Poplave podsjećaju na slične događaje prije 15 godina, kada su stanovnici Umaga morali biti prevoženi barkama.
Foto: Srećko Niketić/PIXSELL
Dodajmo još kako je kiša radila probleme i na Istarskom ipsilonu, osobito kod Višnjana.
Na benzinskoj stanici Bačva voda je prepriječila put vozilima te su ostali zarobljeni dok se voda nije ispumpala.
Pula dobiva klub posvećen isključivo djevojčicama i ženskom nogometu. ŽNK Arena s radom kreće uoči nove natjecateljske sezone, a već u prvoj godini planira okupiti više od 80 igračica različitih uzrasta.
Mali sajam starina i starih zanata redovito okuplja zaljubljenike u tradicijsku baštinu, stare obrte i rukotvorine te predstavlja priliku za očuvanje i promociju vrijednih znanja koja su obilježila život na istarskom poluotoku.
Istarsko govedo, magarac, ovca i koza četiri su autohtone pasmine Istre, i sve su ugrožene. Kako bi se njihova populacija povećala, pokretali su se razni projekti i inicijative, poput gastronomske valorizacije mesa istarskog goveda i projekta posvajanja istarske koze.
Nakon niza izrazito vrućih dana, pred nama je vikend koji donosi promjenjivo vrijeme. Subota će biti sparna uz mogućnost grmljavinskih pljuskova, dok će nedjelja biti nešto ugodnija uz buru i malo niže temperature.
Obnova željezničke pruge od slovenske granice do Svetog Petra u Šumi, dovršetak radova na D44, projekt Istarskog X i nova cestovna ulaganja bili su glavne teme sastanka ministra Olega Butkovića i istarskog župana Borisa Miletića u Puli.
Potpredsjednik Vlade i ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković te istarski župan Boris Miletić obišli su gradilište rekonstrukcije pulskog lukobrana, projekta vrijednog gotovo 27 milijuna eura koji bi trebao biti dovršen do ljeta iduće godine.
Dolaskom turista znatno raste opterećenje istarskog Centra 112. Samo od 1. do 15. srpnja zabilježena su 3.863 poziva, od kojih je 280 upućeno na stranom jeziku. Iz Civilne zaštite poručuju da su službe spremne za požare, vremenske ekstreme i druge moguće ugroze.
''Naš je cilj stvarati zajednicu u kojoj će svi imati jednake mogućnosti za obrazovanje, zapošljavanje, kretanje i dostojanstven život'', poručila je zamjenica župana Gordana Antić.
Grad Pula i trgovačko društvo Pula usluge i upravljanje završili su obnovu dječjih igrališta na 29 lokacija diljem grada. Zamijenjena su dotrajala igrala, uređene podloge, a ukupna vrijednost investicije iznosi 210 tisuća eura.
Najveći broj noćenja, već tradicionalno, ostvarili su gosti iz Njemačke s ukupno 274.935 noćenja. Slijede gosti iz Slovenije, Austrije, Italije te Hrvatske, pri čemu su domaći gosti ostvarili 4 % više noćenja u odnosu na isto razdoblje prošle godine.