„OD MALIH NOGU“ U TINJANU: Osnovci učili o pristupu slijepim osobama
Nakon predavanja, učenici su postavljali brojna pitanja te kroz razgovor i anegdote dobili priliku bolje razumjeti svijet osoba s oštećenjem vida.
15:30Prije 17 min19.09.2025
Svaka na svoj način, instalacije su oduševile radoznale oči nekoliko tisuća Puležana i njihovih gostiju koji su sinoć s dječjom radošću zavirivali i otkrivali ideje umjetnika iza ovih čarobnih radova.
U Puli je sinoć na prepunoj Portarati otvoreno 11. izdanje Visualia Festivala gdje su umjetnici iz cijele Europe i Australije predstavili 17 instalacija na 13 lokacija, a u istima će posjetitelji moći uživati i u naredna dva dana od 20.00 do 24.00 sata.
Zahvaljujući finskom umjetniku Niku Tiainenu Trg Portarata se za potrebe svečanog otvorenja transformirao u čarobnu pozornicu. Odatle je, nakon kratke ceremonije otvorenja, svakako najveća zvijezda prve večeri festivala, svjetlosni petometarski div DUNDU oduševljeneposjetitelje poveo u otkrivanje šarenog svijeta mašte, umjetnosti, inovacije i tehnologije.
Svjetleći gigant nježno je klizio kroz pulske ulice i dodirom i gestama komunicirao s posjetiteljima posebice s razdraganim mališanima.
Svaka na svoj način, instalacije su oduševile radoznale oči nekoliko tisuća Puležana i njihovih gostiju koji su sinoć s dječjom radošću zavirivali i otkrivali ideje umjetnika iza ovih čarobnih radova.
Na Danteovom trgu posjetitelji su se s nostalgijom uživjeli u modernu inačicu arkadne igrice „fliper“ zamišljenu kao interaktivnu instalaciju „Megaball“.
Proizvod je to domaćih snaga Visualie u suradnji sa Sebstianom Bankom i Sašom Đuračićem. Nešto dalje u Parku grada Graza svjetlo je simbolično svjetlilo u cijelom Visualijinom tunelu, a ne samo na njegovom kraju.
Svjetsku premijeru na pulskom Forumu doživio je rad „mega“ proporcija „Fantastic Planet Interactive“ svjetski priznate umjetnice Amande Parer s kojom su iz daleke Australije doputovala dva diva, Terr i Uwa, da bi mirno promatrali posjetitelje kao „svoje kućne ljubimce“ kako se zaigrano snalaze u bijelom labirintu.
Svoj rad „Not Yet...A Room“ je iza Foruma u Centru za mir i razvoj predstavio njemački umjetnik Christian Oettinger poznat po improvizaciji i kreiranju radova za vrijeme festivala, a u nastavku Kandlerove ulice, ispred Katedrale, instalacija nizozemskog umjetnika Gertjana Adema simboličnog naziva „Connection“ pozvala je na traženje povezanosti i suprotstavljanje društvenoj i političkoj polarizaciji.
Ruta se nastavila prema Titovom parku, poznatoj lokaciji s dječjim sadržajem za koji se i ove godine pobrinula Zemlja Zabave, a gdje je posjetitelje „u trku“ dočekala instalacija „For Peace!“ slovačkog Seddeminut čiji će se trkači za mir savršeno uklopiti u Pula Marathon ovu subotu, 20.09. Na istom mjestu smještena je svjetleća kutijica za donacije udruge „Naš san, njihov osmijeh“ čiji rad posjetitelji mogu podržati donacijama.
U Parku kralja Petra Krešimira IV instalacija francuskog dvojca Dimitri & Maro „Guardian Angels“ podsjeća nas na našu povezanost s prirodom i potrebu za zaštitom iste. Na istoj lokaciji instalacija „Pallets“, proizašla iz EU projekta Imagine Peace, jedna je od dvije instalacije iz ovogodišnje Visualije kojima je cilj širiti poruke mira, dijaloga, suradnje i održivosti.
Samo par koraka dalje na pročelju Arheološkog muzeja posjetitelji su mogli uživati u 3d mappingu kojeg su ranijih godina imali prilike gledati na pročeljima Foruma. A odmah iza u Malom rimskom kazalištu na monumentalnom ekranu odvijala se interaktivna fuzija „selfija“ posjetitelja i pulskih skulptura u sklopu instalacije „Faces“ talijanskog Onda studija.
Oni kojima se nije dalo šetati dizalom su se kroz Zero Strasse zaputili na Kaštel zaintrigirani svjetlećom strelicom na nebu - instalacijom „Cursor“ Ive Schoofsa čija pojava odvlači pogled od mobitela prema gore, prema nebu i osim na problem s pretjeranom upotrebom mobilnih telefona jasno signalizira da se na Kaštelu krije još jedna, pažnje vrijedna, instalacija.
Radi se o cijenjenom francuskom Collectif Scale koji je unutar zidina predstavio svoju kinetičko-svjetlosnu instalaciju „Flux“ čiji sinkronizirani pokreti gracioznom koreografijom u potpunosti okupiraju pažnju posjetitelja.
Spuštajući se s Kaštela posjetitelji su imali prilike večer privesti kraju posjetom atriju Samostana i crkve sv. Franje gdje se istovremeno puštalo svega dvadesetak posjetitelja sa slušalicama kako bi uživali u instalaciji „Immersive“ dvojca Jeremy Oury & Antoine Briot.
Za kraj, na programu Visualije pod rednim brojem 13 krije se nova lokacija, parking Arena Hospitaliy Group, u Ciscuttijevoj ulici koja je bila rezervirana za instalaciju domaćeg umjetnika Petra Šćulca „Stairs Between Wars“ inspiriranu poznatim stepenicama, drugu od dvije u sklopu EU projekta Imagine Peace. U vremenu stradanja i ratova bilo je prirodno zaključiti rutu ovogodišnjeg izdanja Visualije upravo instalacijom i projektom koji pozivaju na mir.
Za lakše praćenje programa na preostala dva dana Festivala posjetiteljima su dostupni programi na lecima koji će se dijeliti po gradu a koji se mogu preuzeti i u uredu TZ Pula na Forumu te na web stranici www.visualia-festival.com
Festival Visualiju organiziraju Udruga Sonitus i TZ Grada Pule, uz podršku Grada Pule, Istarske Županije, TZ Istarske županije, Ministarstva kulture te Imagine Peace projekta.
Valja napomenuti kako jučer, prigodno Danu bez poginulih u prometu, na području PU istarske nije bilo prometnih nesreća s poginulim osobama.
12:28Prije 3 h19.09.2025
Cilj navedenih nadzornih aktivnosti je otkrivanje poreznih obveznika koji evidentno i sustavno krše porezne propise te zaštita i omogućavanje nesmetanog poslovanja urednim poreznim obveznicima.
10:11Prije 5 h19.09.2025
Prosvjed i apel: Država mora stati na kraj nasilju nad ženama u virtualnom prostoru.
09:38Prije 6 h19.09.2025
Za realizaciju ove značajne investicije Općina Medulin osigurala je 649.810,87 eura bespovratnih sredstava iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti, a ostatak čine vlastita, proračunska sredstva.
09:00Prije 6 h19.09.2025
Na sastanku je predstavljen pregled UNICEF-ovih aktivnosti u Hrvatskoj s posebnim naglaskom na područja socijalne skrbi, zdravstva i obrazovanja te programe zaštite dječjih prava. UNICEF je pritom istaknuo hrvatska iskustva i primjere dobre prakse koji mogu poslužiti kao model drugim zemljama regije
08:07Prije 7 h19.09.2025
Za usporedbu, u ljetnom upisnom roku pravo upisa ostvarilo je 25.174 kandidata od 32.394 prijavljenih, pri čemu je bilo dostupno 40.443 mjesta u 1.380 studijskih programa.
07:20Prije 8 h19.09.2025
Savjetovanje sa zainteresiranom javnošću otvoreno je od 17. rujna do 20. listopada 2025., a svi prijedlozi i mišljenja mogu se slati e-poštom na adresu jasmina.ritosa@medulin.hr.
06:45Prije 9 h19.09.2025
U subotu 27. rujna obilježava se Svjetski dan turizma, prigoda kojom se diljem svijeta naglašava važnost turizma za društveni, kulturni i gospodarski razvoj.
06:15Prije 9 h19.09.2025