Traže se novi Klimatski prvaci: inovatori održivosti iz regije imaju priliku zasjati
Cilj natječaja je prepoznati, promovirati i nagraditi najbolje projekte klimatskog djelovanja u regiji te dodatno ojačati prekograničnu suradnju u suočavanju s klimatskim izazovima.
IstraIN
4 Listopad 2025 I 16:15
Foto: Zelena Istra
Climate Bridges Network otvorio je drugo izdanje natječaja za Klimatske prvake, nakon velikog uspjeha prvog natječaja iz 2023. godine.
Cilj natječaja je prepoznati, promovirati i nagraditi najbolje projekte klimatskog djelovanja u regiji te dodatno ojačati prekograničnu suradnju u suočavanju s klimatskim izazovima.
„Prvi natječaj nadmašio je naša očekivanja – kako po kvaliteti, tako i po raznolikosti prijavljenih projekata,“ istaknula je Zana Vokopola, izvršna direktorica Urban Research Institutea (URI, Albanija), nositelja projekta Climate Bridges – Network in Action u sklopu kojeg se natječaj provodi.
„Otkrili smo inovativna rješenja klimatskih izazova koja zaslužuju širu vidljivost i primjenu. Ovim drugim izdanjem želimo dodatno učvrstiti regionalnu zajednicu za klimatsko djelovanje.“
Irena Burba iz udruge Zelena Istra naglašava da zajednički rad preko granica donosi trajna rješenja za klimatske izazove.
„Za nas je ovo prilika da promoviramo hrvatske inicijative i dobre prakse, ali i da učimo od susjeda u regiji. Posebno nas veseli što će se dodjela nagrada održati u Puli – što je priznanje lokalnim naporima i dodatna motivacija za jačanje klimatskog djelovanja u našoj zajednici“, Irena Burba, predsjednica Zelene Istre.
Foto: Zelena Istra
Tko može postati novi Klimatski prvak?
Provedeni ili aktualni projekti vezani uz klimu ili održivost - na natječaj se mogu prijaviti projekti iz Albanije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Kosova, Crne Gore, Sjeverne Makedonije, Srbije, Slovenije, Grčke i Mađarske.
Najbolji projekti (3) osvojit će novčane nagrade u iznosu od 500 eura svaki, međunarodnu vidljivost kroz Climate Bridges Network te priliku za razmjenu znanja i iskustava s kolegama iz regije. Svi sudionici bit će pozvani na svečanu dodjelu nagrada u svibnju 2026. u Puli, koja će uključivati radionice, treninge i networking.
O projektu “Climate Bridges – Network in Action”
Projekt jača suradnju na području transnacionalne klimatske zaštite u zapadnom Balkanu i SEE regiji. Vodi ga Urban Research Institute (URI, Albanija) u partnerstvu s organizacijama CIPRA International Lab (Austrija), Centar za energiju, okolinu i resurse – CENER 21 (BiH), Udruga Zelena Istra (Hrvatska) te Centar za klimatske promjene (Sjeverna Makedonija).
Inicijativa se provodi u sklopu projekta “Climate Bridges – Network in Action”, financiranog sredstvima Europske klimatske inicijative (EUKI), njemačkog Njemačkog saveznog ministarstva za okoliš, klimatsku akciju, očuvanje prirode i nuklearnu sigurnost (BMUKN). EUKI podržava klimatske akcije diljem Europe kroz prekograničnu suradnju i razmjenu znanja.
Udruga Glas poduzetnika oštro je kritizirala izjavu premijera Andreja Plenkovića da su paušalni obrtnici s prometom do 40.000 eura "istinski obrtnici". Poručuju kako u Hrvatskoj ne postoje "istinski" i "neistinski" obrtnici te od Vlade traže analize koje opravdavaju najavljene porezne izmjene.
Ranokršćanski mozaici u Betigi ponovno su ugledali svjetlo dana nakon više od 40 godina – Arheološki muzej Istre potvrdio je njihovu iznimnu vrijednost i najavio daljnja istraživanja te obnovu ovog značajnog lokaliteta.
Grad Umag nastavlja pripreme za izgradnju skloništa za napuštene životinje. Nakon uređenja i ograđivanja parcele, uskoro bi trebala započeti izrada projektne dokumentacije, a plan je da sklonište bude dovršeno do sredine 2028. godine.
Rovinj i Istra ponovno su privukli pozornost jednog od najuglednijih američkih putničkih medija. AFAR ih je uvrstio među 10 najboljih svjetskih destinacija za putovanja u rujnu, a Rovinj se našao i na naslovnoj fotografiji članka.
Pred nama je vikend s dvije potpuno različite vremenske slike. Nakon sunčane i tople subote, u nedjelju stiže pogoršanje uz česte grmljavinske pljuskove, jako jugo i mogućnost neverina na moru.
Unatoč neujednačenim padalinama, stanje u istarskim vinogradima zasad je dobro, a zdravstvena slika vinove loze bolja nego lani. Očekuje se kvalitetna i količinski dobra berba, no njezin početak i konačan ishod i dalje će uvelike ovisiti o vremenskim prilikama.
Hrvatski Crveni križ upozorio je uoči Svjetskog dana prevencije utapanja kako je od početka ovogodišnje ljetne sezone u Hrvatskoj život u vodi izgubilo već 16 osoba. Ističu da se većina tragedija može spriječiti odgovornim ponašanjem.
Nakon što je komunalni kamion danas prijepodne završio u moru na pulskoj plaži Zlatne stijene, Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture izvijestilo je da je u tijeku opsežna sanacija onečišćenja te da će Lučka kapetanija Pula provesti istragu o okolnostima nesreće.
Brzom reakcijom vatrogasaca spriječeno je širenje onečišćenja nakon što je kamion Herculanee sletio u more na Zlatnim stijenama u Puli. Zapovjednik JVP-a Pula Ivica Rojnić otkrio je detalje intervencije u kojoj je sudjelovalo devet vatrogasaca, tri vozila i vatrogasno plovilo.
Hrvatska je u Francusku uputila protupožarni zrakoplov Canadair CL-415 s dvije posade i popratnim osobljem kako bi pomogla u gašenju velikih šumskih požara na jugozapadu zemlje. Riječ je o prvom ovogodišnjem angažmanu hrvatske protupožarne eskadrile u inozemstvu.
Od 25. srpnja na gradilištu rekonstrukcije državnih cesta DC66 i DC75 na dionici Veli Vrh – Pula na snagu stupa nova privremena regulacija prometa. Vozače očekuju promjene u zoni raskrižja s Ulicom Vallelunga.
Nakon ostavke dosadašnje ravnateljice, vođenje Javne ustanove Nacionalni park Brijuni kao vršitelj dužnosti preuzeo je Mladen Ćoza. Poručio je kako će njegov glavni prioritet biti osigurati stabilan rad ustanove, kontinuitet svih projekata te nastavak zaštite prirodne i kulturne baštine Brijuna.
Prema najnovijim podacima Državnog zavoda za statistiku, tijekom 2024. godine u Istri je rođeno 1.405 djece, a umrlo 2.510 osoba, što znači da je prirodnim putem izgubila 1.105 stanovnika.