Hrvatski sabor izglasao je u petak Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o obrani i Zakona o službi u Oružanim snagama, čime se nakon 17 godina ponovno uvodi temeljno vojno osposobljavanje.
Program je, kako navode iz Ministarstva obrane, usklađen s novim sigurnosnim okolnostima i europskim trendovima te ima cilj osposobiti mlade za postupanje u kriznim situacijama.
U prvoj fazi, do početka prosinca 2025. godine, područni odjeli za poslove obrane počet će slati pozive na zdravstvene preglede muškarcima – vojnim obveznicima rođenima 2007. godine. Obuka će započeti početkom 2026. godine u vojarnama u Kninu, Slunju i Požegi, a trajat će dva mjeseca.
Program obuhvaća osnovne vojne vještine – od rukovanja naoružanjem i korištenja suvremene opreme do prve pomoći i samoobrane.
Ročnici će primati mjesečnu naknadu od oko 1.100 eura neto, imati plaćene troškove prijevoza i dopusta, te dvije priznate mjeseca radnog staža.
Nakon završetka osposobljavanja, polaznici će se moći prijaviti za djelatnu vojnu službu ili biti raspoređeni u pričuvni sastav Oružanih snaga Republike Hrvatske. Ministarstvo obrane najavljuje da će godišnje u program biti uključeno oko 4.000 ročnika raspoređenih u pet naraštaja.