U Savičenti završena treća faza projekta „Srednjovjekovne tajne“ : Obnovljena je pješačka ruta
Projekt je sufinanciran kroz Javni poziv Programa poticanja turističkih projekata i proizvoda na turistički manje razvijenim područjima Istarske županije, u iznosu od 10.000,00 €.
Općina Svetvinčenat završila je treću fazu projekta „Srednjovjekovne tajne“, kojim je uređen i proširen početni dio kružne pješačke staze koja povezuje središte mjesta s Crkvom Sv. Katarine.
Projekt je sufinanciran kroz Javni poziv Programa poticanja turističkih projekata i proizvoda na turistički manje razvijenim područjima Istarske županije, u iznosu od 10.000,00 €.
Radovi su obuhvatili proširenje i označavanje ukupno 410 metara ceste te prilagodbu prometnice potrebama pješaka i biciklista, čime se značajno povećala sigurnost korisnika staze. Uređeno je odmorište kod Crkve Sv. Katarine: postavljen je stol, dvije klupe i koš za selektivno odlaganje otpada, a uz stazu su uređena četiri info-punkta.
Na info-punktovima je zasađeno mediteransko aromatično bilje — ružmarin, lavanda, smilje i kadulja — te postavljene informativne table s podacima o biljkama i njihovoj upotrebi, čime je staza dobila i edukativnu komponentu za posjetitelje i rekreativce.
Početak staze nalazi se uz nogometno igralište, a projekt je nastavak ranijih faza u kojima su uređeni fitness park i odmorišta s klupama na šumskom dijelu staze.
Općina Svetvinčenat
Načelnik Općine Dean Perković zahvalio je Istarskoj županiji i Upravnom odjelu za turizam na podršci u protekle tri godine te istaknuo da su zahvati u najkritičnijoj točki puta doprinijeli većoj sigurnosti mještana i posjetitelja koji redovito koriste stazu.
Nada Prodan Mraković, pročelnica Upravnog odjela za turizam Istarske županije, naglasila je kako županija potiče održivi razvoj i posebne oblike turizma na manje razvijenim područjima — poput aktivnog, kulturnog, sportskog i enogastronomskog turizma — jer takvi projekti privlače posjetitelje tijekom cijele godine i podižu kvalitetu lokalne ponude.
Projekt „Srednjovjekovne tajne“ provodi se treću godinu zaredom, a njegove dosadašnje faze doprinijele su uređenju i očuvanju pješačke infrastrukture te razvoju atrakcija koje potiču cjelogodišnji dolazak turista i rekreativaca u općinu Svetvinčenat.
Izvest će ukupno 18 pjesama s ovogodišnjeg festivala Sanremo, pružajući publici priliku da, s vremenskim odmakom, ponovno posluša i doživi skladbe koje su obilježile talijansku glazbenu scenu.
Na izborima za novo Vijeće Zajednice Talijana „Pino Budicin“ u Rovinju odaziv je bio izrazito slab – glasalo je tek 332 birača od mogućih 2150, odnosno nešto više od 15 posto.
Osim tehničkog znanja, polaznicima će biti omogućeno i kreativno istraživanje te razvijanje vizualnog pripovijedanja, a program će završiti izložbom radova kao završnim korakom procesa učenja.
Izvanredan rezultat ostvario je Jiu Jitsu klub Lotus, koji je osvojio dva turnirska pehara – za najbolju momčad u gi i no gi disciplini. Članovi kluba ukupno su osvojili 37 medalja, od čega 11 zlatnih, 13 srebrnih i 13 brončanih.
Kampanja se provodi u sklopu programa „Ostavi dobar trag“, koji organizira Erste banka s partnerima, a u kojem je AjA među tri najuspješnije organizacije.
Kako je i uobičajeno u toplijem dijelu godine, slijedi svojevrsna „borba“ za svaku kap kiše, a ako se ovakav trend nastavi, u narednom razdoblju moglo bi se ponovno govoriti i o pojavi suše.
Hrvatska visoka učilišta zapošljavaju gotovo 20 tisuća nastavnika i suradnika, a iako brojčano skromnija, Pula se ističe stabilnim sustavom i sve većom ulogom u akademskoj zajednici.
Najmanja nekretnina za koju je odobren zahtjev za potporu nalazi se u Primorsko-goranskoj županiji i ima 14 četvornih metara, dok je površinom najveća nekretnina od 259 četvornih metara u Istarskoj županiji.
Satovi se unaprijed pripremaju prema potrebama skupina, a volonteri će od knjižničarki dobiti materijale za rad na korištenje te savjetodavnu i organizacijsku pomoć u planiranju satova.
Više od 240 pasa iz 15 država okupilo se u Balama na CAC izložbi u organizaciji Kinološkog društva Rovinj, gdje su proglašeni i pobjednici prvog dana ovog međunarodnog kinološkog događanja.
Jubilarna 20. Popolana započela je u Rovinju uz velik odaziv građana, osmijehe najmlađih i snažnu humanitarnu poruku, potvrdivši još jednom da je ova manifestacija puno više od sporta i rekreacije.