Ravnateljica Orbanić: Svako dijete ima mjesto u vrtiću ili jaslicama
Proljeće u Dječjem vrtiću Neven donosi niz aktivnosti na otvorenom, sportske manifestacije i stručna okupljanja, a o aktualnostima, izazovima i planovima rada detalje nam je otkrila ravnateljica Sandra Orbanić.
Dječji vrtić i jaslice Neven ulazi u proljetni dio godine s bogatim programom aktivnosti za djecu, stabilnom organizacijom rada i važnim iskoracima u području stručnog usavršavanja, istaknula je ravnateljica Sandra Orbanić, najavljujući brojne sportske, edukativne i zdravstveno usmjerene sadržaje koji slijede u narednim mjesecima.
Govoreći o proteklom razdoblju, istaknula je karnevalsko događanje u kojem su mališani sudjelovali u povorci, predstavljajući kreativne kostime nastale u suradnji djece, odgajatelja i roditelja.
Rovinj je danas proslavio veliki dan za svoje najmlađe – u veseloj i svečanoj atmosferi otvorene su nove zgrade Dječjeg vrtića „Neven“ i područnog odjela na Mondelacu, čime je grad značajno povećao kapacitete i osigurao da nijedno dijete ne ostane izvan vrtićkog sustava.
Ove godine u vrtiću Neven i njegovim podružnicama upisano je ukupno 566 djece – 463 na području Rovinja, 57 u Kanfanaru i 46 u Balama.
06:15Prije 273 d03.09.2025
Tema kostima bila je posvećena važnosti čitanja, a projekt je realiziran u suradnji s Gradskom knjižnicom, kroz motive bajki, priča i likova iz dječje književnosti.
Dolaskom proljeća, u vrtiću se intenzivno pripremaju brojne aktivnosti na otvorenom. Najavljeni su sportski programi, dječja olimpijada koja ove godine obilježava jubilarno 25. izdanje, vatrogasna olimpijada te pješačenja u sklopu javnozdravstvenih programa, uz naglasak na kretanje, igru i boravak u prirodi.
Ravnateljica se osvrnula i na aktualnu organizaciju rada u objektu u centru Rovinja, gdje su privremeno smješteni učenici nižih razreda Osnovne škole Jurja Dobrile zbog obnove školske zgrade.
Istaknula je kako je vrtić otvorenog srca prihvatio ovu suradnju, naglasivši da su sličnu situaciju i sami prošli tijekom ranijih ulaganja u vlastite objekte, ponajviše zahvaljujući novom vrtiću u Mondelaku.
Djeca će unutar te skupine, osim svakodnevne integracije s ostalim vršnjacima, imati mogućnost dobivanja dodatnih stručnih usluga, čime će se njihov boravak u vrtiću dodatno unaprijediti. U vrtić tako uskoro ulazi i edukacijski rehabilitator.
06:15Prije 323 d15.07.2025
Trenutačno Dječji vrtić Neven pohađa više od 600 djece u svim objektima, a ravnateljica je posebno naglasila kako danas svako dijete ima osigurano mjesto u vrtiću ili jaslicama, i to u kvalitetnim, novouređenim prostorima. Uskoro započinje i program predškole za djecu koja nisu bila uključena u redoviti vrtićki program, čime će se dodatno olakšati njihov prijelaz u osnovnu školu.
Foto: IstraIN
Jedna od važnijih najava odnosi se na 14. znanstveno-stručni skup predškolskih ustanova Istarske županije, koji će se 18. i 19. ožujka održati u novom objektu Vrtića Neven – Mondelaco, a čiji je domaćin upravo rovinjski vrtić.
Tema skupa je “Igra i zdravlje”, s posebnim naglaskom na važnost igre, kretanja i boravka na otvorenom za fizičko i mentalno zdravlje djece.
Na skupu će sudjelovati brojni stručnjaci, a bit će predstavljeni i primjeri dobre prakse iz 14 vrtića Istarske županije. Ravnateljica je istaknula i uključivanje novog stručnog suradnika – edukacijskog rehabilitatora – čime je dodatno ojačan stručni tim vrtića, osobito u radu s djecom s teškoćama u razvoju.
Zaključno, Sandra Orbanić naglasila je kako je cilj svih aktivnosti omogućiti djeci zdravo, ispunjeno i radosno djetinjstvo, temeljeno na igri, kretanju i kvalitetnim odnosima, kao najbolju pripremu za školske i životne izazove.
Projekt „Paz(in)kluzivni grad“ provodi Gradsko društvo Crvenog križa Pazin u partnerstvu s Gradom Pazinom, a financira se sredstvima Europskog socijalnog fonda plus.
Na Istarskom ipsilonu danas poslijepodne dogodile su se dvije prometne nesreće u razmaku od samo četiri minute. U sudaru kod čvora Bale sudjelovala su tri vozila, a dva su sletjela s kolnika.
Nakon što su se pojavile informacije da je mačak u starogradskoj jezgri Rovinja navodno upucan, veterinarski pregled pokazao je da ozljeda nije nastala vatrenim oružjem. Riječ je o staroj ugriznoj rani koja je izazvala apsces.
Veliki međunarodni nogometni turniri tijekom svibnja doveli su u Medulin tisuće sudionika iz Europe i svijeta te značajno doprinijeli turističkim rezultatima. Destinacija do kraja svibnja bilježi 16 posto više dolazaka i 21 posto više noćenja nego lani.
Istarska županija trenutno provodi jedan od najopsežnijih i najambicioznijih ciklusa ulaganja u obrazovanje u svojoj povijesti, potvrđujući da je ovaj sektor uz zdravstvo, socijalnu skrb i sport u vrhu prioriteta.
Ovo je druga akcija prikupljanja knjiga za pedijatrijske pacijente koju su pokrenuli Odsjek za anglistiku i Klub studenata anglistike, čime nastavljaju promicati vrijednosti solidarnosti, društvene odgovornosti i povezanosti akademske zajednice s lokalnom zajednicom.
Cilj ove Odluke je omogućiti građanima, posjetiteljima i turistima praćenje sportskih događanja u ugostiteljskim objektima tijekom trajanja Svjetskog prvenstva, uz istodobno poštivanje propisa koji štite kvalitetu života građana.
O slučaju uhićenog 21-godišnjaka osumnjičenog za zlostavljanje životinja oglasio se zapovjednik JVP Rovinj Evilijan Gašpić, poručivši kako je djelatnik odmah udaljen iz službe te kako JVP ne štiti nikoga tko se ogriješio o zakon.
Meteorolozi upozoravaju kako su mjestimice mogući jaki pljuskovi, olujni udari vjetra te tuča. Građanima savjetuju oprez zbog mogućih oštećenja na imovini i drveću, lokalnih bujičnih poplava te poteškoća u prometu i aktivnostima na otvorenom.
Noćašnje nevrijeme donijelo je obilnu kišu diljem Istre, a najviše je palo na Rovinjštini gdje je u Kalandri izmjereno više od 80 milimetara oborina. Za riječku regiju, koja obuhvaća i Istru, na snazi je narančasto upozorenje zbog mogućih grmljavinskih nevremena i jakog vjetra.
Organizatori pozivaju građane da podrže lokalne proizvođače i opskrbe se svježim domaćim proizvodima, uz nadu da će vremenske prilike biti naklonjene održavanju još jednog uspješnog izdanja eko tržnice.
Grad Rovinj završio je asfaltiranje i obilježavanje parkirališnih mjesta za osobe s invaliditetom na parkiralištu Cademia. Riječ je o prioritetnom dijelu projekta kojim se javni prostori čine pristupačnijima i sigurnijima za sve građane.