FOTO Umag slavio svoje ljude: Ovacije za laureate i emotivna dodjela nagrade za životno djelo
Prepuna kazališna dvorana, emotivni govori i priznanja onima koji desetljećima grade identitet grada obilježili su svečanu proslavu Dana Grada Umaga. Posebno emotivan trenutak večeri bila je dodjela nagrade za životno djelo Slavku Rasbergeru.
IstraIN
7 Svibanj 2026 I 09:43
Foto: Grad Umag
U Umagu je sinoć održana prigodna svečanost obilježavanja, Dana Grada Umaga, na kojoj su prisustvovali brojni sugrađani i gosti koji su u večernjim satima dupkom napunili umašku Kazališnu dvoranu „Antonio Coslovich“ ne bi li na najljepši način pružili podršku ovogodišnjim laureatima te obilježili dan svojega gada.
Na samom početku proslave, prisutnima se obratio predsjednik Gradskog vijeća Ivan Belušić, čestitavši svim Umažankama i Umažanima njihov dan.
U Umagu napreduje izgradnja novog aneksa Osnovne škole Marije i Line, investicije vrijedne gotovo sedam milijuna eura. Dogradnjom će škola dobiti nove učionice i veće kapacitete, a svim učenicima bit će omogućeno pohađanje nastave u jednom objektu.
Godinu dana nakon početka novog mandata gradonačelnika Vilija Bassanesea, Umag nastavlja razvojni tempo bez usporavanja. Brojni završeni projekti i nova ulaganja u školstvo, sport, infrastrukturu i javne prostore potvrđuju kontinuitet politike koja grad želi učiniti kvalitetnijim mjestom za život.
15:35Prije 43 d01.07.2026
Nakon Belušića, publici se obratio gradonačelnik Grada Umaga, Vili Bassanese, koji je u okviru svojeg govora brojnim sugrađanima predstavio film o Umagu sa značajnim realiziranim projektima, kao i onima u tijeku, odnosno u planu, u okviru „Plana razvoja grada Umaga 2021.-2030.“.
„Danas je prilika da se prisjetimo tih vremena i prije svega da se ponizno zahvalimo svima onima koji su položili svoje živote da bi nama omogućili ono što oni nisu imali i za što su podnijeli svoju žrtvu prije svega za slobodu, jednakost, solidarnost, toleranciju, ljudsko dostojanstvo i mir.
Dakle, za univerzalne europske vrijednosti antifašizma kao stup očuvanja slobodnog i pravednog društva. Upravo na tim temeljima gradimo naš grad, grad gdje identitet počiva na radu, na solidarnosti i međusobnom uvažavanju, na čuvanju naše autentičnosti, ali i na razumijevanju naše raznolikosti kao našega bogatstva.
Stoga ističem i pozivam na nesebično zajedništvo kada je javni interes našega grada u pitanju„ u svojem je obraćanju naglasio Ivan Belušić.
Ovim je projektom Grad Umag pokrenuo još jednu izrazito značajnu investiciju u smjeru dodatnog podizanja ljestvice kvalitete obrazovanja.
15:40Prije 157 d09.03.2026
Foto: Grad Umag
„Današnji me dan ispunjava ponosom, ali još više zahvalnošću što imam čast voditi grad koji nadilazi svoje administrativne granice kao grad primjer u svojim vrijednostima, u ljudima, zahvaljujući svojoj kvaliteti života.
Umag ima najblaže rečeno teško razumljivu i zahtjevnu povijest, no neovisno o tome, izgradili smo snažnu sadašnjost i, što je vrlo bitno, imamo jasnu viziju budućnosti“ naglasio je u svojem govoru Bassanese te dodao:
„Javna odgovornost, upornost, predanost, solidarnost i poštovanje koje stječemo svojim poniznim radom te iznimna ljubav prema svome gradu vode nas kroz sve ove godine i ukazuju nam put, put koji nije lagan, ali je uvijek jasan.
Danas kada spomenemo Umag, on asocira na rast, razvoj, perspektivu života jer je zapravo nesporno da se Umag nalazi u svojoj najvećoj razvojnoj fazi u povijesti.„
Foto: Grad Umag
Nakon službenih obraćanja gradonačelnika, uslijedila je svečana dodjela priznanja i zahvalnica. Zahvaljujući iznimnom doprinosu razvoju grada, Gradsko je vijeće ove godine nagradilo Ugostiteljski objekt „Golf“ te Udrugu Gaia.
Nagradu je za „Golf“ preuzeo suvlasnik Nevio Kozlović, i to za punih 60 godina uspješnog vođenja ovog umaškog ugostiteljskog objekta. Za udrugu „Gaia“ nagradu je preuzela predsjednica Ivana Šušteršić, i to za 25 godina postojanja i aktivnosti same udruge.
Zahvalnice Gradonačelnika dobili su Mario Sirotić i Tomislav Bošnjak za iznimne sportske rezultate tijekom njihovih karijera, Udruga „Communitas“ za 10 godina od osnutka i rada za dobrobit cijele zajednice, Obrt „Morski ribolov“, odnosno vlasnik Diego Makovac, za 30 godina rada, Trgovina na malo „Ideal“, odnosno Federika Brozić, za 30 godina rada i aktivnosti trgovine.
Zahvalnice su dobili i Ivan Grgur za vrhunske projekte na području filmske industrije, Obrt za ugostiteljstvo „Edda“, odnosno Andrea Visintin, za 35 godina rada ovog ugostiteljskog objekta, Obrt za ribolov „Menula“, odnosno Daniele Turcovich, također za 35 godina rada i aktivnosti, te brojni volonteri i organizatori fešte Moela, najveće i najposjećenije humanitarne fešte na području grada Umaga, koja već 12 godina pomaže svojim najpotrebitijem sugrađanima.
Značajnu nagradu za životno djelo pripalo je Slavku Rasbergeru koji je nagrađen za cjeloživotni doprinos razvoju sporta na području Umaga, kao i promociji Umaga kao sportske i turističke destinacije diljem svijeta.
Manifestaciju dodijele nagrada zaključio je upravo Slavko Rasberger, koji se prigodnim govorom zahvalio Gradskom vijeću, gradonačelniku i Gradu Umagu u ime svih nagrađenih.
Za kulturno-umjetnički program bili su zaduženi učenici OŠ Marije i Line – Zborić i skupina Ukulele uz vodstvo prof. Mirele Zemčak te tenor Kristian Marušić, u pratnji prof. Nade Matošević, koji je na najljepši način i zaključio ovu prekrasnu večer.
67-godišnjakinja s rovinjskog područja povjerovala je navodnim agentima za ulaganje u kriptovalute. Dala im je podatke bankovne kartice i tokena, nakon čega joj je s računa nestalo nekoliko tisuća eura.
Djelatnik turističkog objekta u Istri primijetio je muškarca kako mobitelom snima nagu djecu i odmah pozvao policiju. Uhićen je 60-godišnji Britanac, a policija je pretragom njegova mobitela pronašla inkriminirajući sadržaj.
Porečka policija razriješila je seriju krađa mopeda u Vrsaru. Za šest krađa sumnjiče dvojicu mladih Slovenaca u dobi od 21 i 19 godina te jednog maloljetnika, koji su tijekom jedne noći navodno ukrali šest mopeda.
Dalmacija se bori s jednim od najtežih požara u novijoj hrvatskoj povijesti. Stotine vatrogasaca su na terenu, a kako doznajemo, istarske snage zasad neće prema Omišu zbog velike požarne opasnosti i u Istri.
Rovinj je jučer bio domaćin prvog ovogodišnjeg „Hakla po Istri“. Na igralištu „Pod lipom“ okupili su se mladi nogometaši Rovinja, Rovinjskog Sela i Istre 1961, a pobjednika su odlučili penali.
Nakon dugotrajnog toplinskog vala napokon stiže osvježenje. Na Jadranu će još nekoliko dana biti vrlo vruće, no početkom idućeg tjedna očekuje se osjetna promjena vremena, pad temperature i kiša.
Umjesto na parkiralištu, automobil je završio usred rukometnog igrališta u Žminju, tik uz prostor na kojem se igraju djeca. Iz Općine su reagirali jasnom porukom: „Sigurnost djece mora biti ispred nekoliko metara kraćeg hodanja.“
Strani turisti koji u japankama kreću u planine gotovo su postali simbol ljetnih intervencija HGSS-a, no stvarne brojke pričaju drukčiju priču. Čak 75 posto osoba koje spašava HGSS hrvatski su državljani, dok su „japanke“, kažu spašavatelji, uglavnom urbani mit.
Jedriličarski klub Vega svečano je obilježio 140 godina od početaka organiziranog jedrenja u Puli. Velika obljetnica nastavlja se danas regatom krstaša od Pule do Sistiane, čiji je start predviđen u 9 sati iz pulske luke.
Velika akcija Lučke kapetanije Pula otkrila je brojne prekršaje na moru. U samo osam sati obavljen je 41 inspekcijski pregled, utvrđena 21 povreda propisa, a izrečene su kazne u ukupnom iznosu od gotovo 16 tisuća eura.
Prirodoslovno-matematička gimnazija u Puli privukla je ove godine učenike s najvišim prosječnim brojem bodova u Istri, pokazuju podaci Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih koje je analizirao portal srednja.hr.
Danas su jedna od najpoznatijih istarskih delicija, no tartufe već tisućama godina prate neobične priče. U antici se vjerovalo da nastaju djelovanjem vode, topline i gromova, a rimski pjesnik Juvenal njihov je nastanak povezao čak s Jupiterom.
Za nastavak kvalitetne berbe mirnih vina sada se uzdaju i u vremenske prilike. Nakon dugog razdoblja vrućine i suše, priželjkuju oborine koje bi vinogradima donijele prijeko potrebnu vlagu.