U Valbandonu se sprema prava gastro fešta: 25 ekipa kreće u borbu za titulu majstora čripnje

Miris čripnje ponovno će zavladati Valbandonskom plažom. U subotu, 22. kolovoza, održava se 22. Valbandon Open ispod čripnje, na kojem će se 25 domaćih i međunarodnih ekipa natjecati u pripremi najbolje mesne i riblje čripnje. Posjetitelje očekuju i mega mesna čripnja, cooking show te večernji glazb

Ana Totman
Ana Totman

21 Kolovoz 2026 I 17:23

U Valbandonu se sprema prava gastro fešta: 25 ekipa kreće u borbu za titulu majstora čripnje
foto: TURISTIČKA ZAJEDNICA OPĆINE FAŽANA

Valbandonska plaža ove će subote ponovno postati velika kuhinja na otvorenom. U subotu, 22. kolovoza, od 19 sati održava se 22. izdanje Valbandon Opena ispod čripnje, jedne od prepoznatljivih gastronomskih manifestacija na području Fažane.

Za titulu najboljih ove će se godine boriti čak 25 ekipa, među kojima su dugogodišnji sudionici, domaće ekipe, ali i natjecatelji iz Slovenije, Nizozemske i Makedonije. U natjecanje se uključuju i četiri medijske ekipe – Istarski.hr, Glas Istre, HRT i TV Nova.

Zadatak pred natjecateljima bit će pripremiti najbolju mesnu ili riblju čripnju, a pobjeda neće ovisiti samo o kvalitetnim namirnicama.

Priprema dobre čripnje zahtijeva iskustvo i dobar osjećaj za vatru. Potrebno je procijeniti količinu i temperaturu žara, pravilno rasporediti namirnice te pogoditi pravi trenutak kada je jelo spremno.

Upravo će te detalje ocjenjivati stručni žiri u kojem će biti Antonio Brajković, Igor Ivanović i Moris Vareško.

Najuspješnije ekipe očekuju i nagrade. Pobjednici osvajaju pršut, drugoplasiranoj ekipi pripast će sir, a trećeplasirani će osvojiti vino. Ukupnom šampionu Valbandon Opena ispod čripnje za 2026. godinu pripast će i prijelazni pehar.

No, ove se subote neće kuhati samo za ocjene žirija.

Za sve posjetitelje organizatori pripremaju Mega mesnu čripnju koju će publika moći kušati tijekom manifestacije.

Poseban dio večeri slijedi nakon proglašenja pobjednika. Antonio Brajković održat će cooking show uživo pred publikom, tijekom kojeg će od početka do kraja pripremiti morsko jelo.

Posjetitelji će tako moći pratiti cijeli proces – od odabira i pripreme namirnica do završnog serviranja – te iz prve ruke vidjeti tehnike i trikove profesionalnog chefa.

Uz gastronomiju neće nedostajati ni glazbe. Za zabavu tijekom večeri zaduženi su Funbox i Škico Acoustic Band.

Program počinje u 19 sati, kada kreće natjecanje u pripremanju mesnih i ribljih čripnji, dok su proglašenje pobjednika i cooking show predviđeni za 21 sat.

U slučaju kiše, organizatori najavljuju da će se manifestacija održati u nedjelju, 23. kolovoza.