Istarsko narodno kazalište, odnosno Gradsko kazalište Pula je gradska kazališna i kulturna ustanova osnovana kao Narodno kazalište u Puli 19. ožujka 1948. rješenjem Narodnog odbora grada Pule, u zgradi Politeame Ciscutti.
Tada je osnovana jezgra dramske skupine, a prva premijera, "Dundo Maroje" Marina Držića, održana je na današnji dan, 22. siječnja 1949. godine.
Do kraja 1970. godine, kada je zgrada zbog dotrajalosti privremeno zatvorena, ansambl je odigrao više stotina predstava, a priređene su i mnogobrojne dramske, operne i druge predstave gostujućih ansambala.
Zgrada je temeljito obnovljena 1956. godine, a potom je oblikovan stalni glumački ansambl i kazalište je preimenovano u Istarsko narodno kazalište (INK).
Jedna od najuspješnijih sezona bila je 1956/57., kada je ansambl odigrao 188 predstava i priredio mnogobrojna gostovanja.
Osim dramskih predstava širokoga repertoara (Carlo Goldoni, Emile Zola, P. Stanković) i prilagodbi djela svjetske književnosti (Jaroslav Hašek), ansambl je potpomognut različitim gradskim ustanovama i udrugama (Glazbena škola, KUD »Matko Brajša Rašan«), izvodio i operete.
Malim je domaćim orkestrom dirigirao Dušan Marčelja. Poslije su operete zbog prevelikih troškova skinute s repertoara, a time je propao i pokušaj osnutka gradskoga simfonijskog orkestra.
Neko je vrijeme djelovala i Mala scena, odnosno Intimna scena, u prostorijama Kluba tehničara u Ulici Sergijevaca.
Ljeti se ansambl koristio i podijem ispred Augustova hrama na Forumu u Puli za izvedbu klasičnih grčkih dramskih djela, poput Sofoklova Edipa 1960. (redatelj V. Vukmirović), a kao kazališna scenografija služio je i romaničko-gotički portal Franjevačkoga samostana.
Istrapedia, INK
Kazalište je do 1970. postavilo 213 premijera i odigralo 2050 predstava.
Gostovalo je po cijeloj Istri te je bilo domaćinom gostujućim kazalištima iz Karlovca, Varaždina, Rijeke (Talijanska drama), Beograda i dr. Iako nikad nije dosegnulo najviše profesionalne standarde, niti je za to imalo kadrovskih i materijalnih mogućnosti, ipak je znatno utjecalo na kulturni život Pule i cijele Istre.
Zbog velike dotrajalosti zgrade gradske su je vlasti 1970. godine zatvorile do njezine temeljite obnove.
Odlukom Skupštine općine Pula 1971. godine raspušten je i glumački ansambl, a dio tehničkog osoblja nastavio je djelovati u ustanovi Istarska scena, kojoj je glavna djelatnost bila organizacija kulturnih manifestacija u Puli i Istri.
Svečano otvorenje obnovljene zgrade 1989. godine
Ujedinjavanjem drugih djelatnosti s Istarskom scenom (filmski festival, izložbeni salon) 1977. godine osnovan je Centar za scenske i likovne djelatnosti, koji je priređivao gostovanja kazališnih predstava u Puli i Istri.
Pod imenom Pulafestival Centar je od 1982. do 1994. godine djelovao kao tehnička i organizacijska podloga filmskom festivalu.
U preuređenju kazališne zgrade krajem 1980-ih proširen je i produbljen scenski prostor, ugrađeni su suvremeni scenski uređaji i rasvjeta, gledalište je potpuno obnovljeno prema izvornom stanju, uređene su prostorije za tehničke službe i glumce, a u prednjem dijelu zgrade uredi, mala dvorana i izložbeni prostori.
Obnovljena zgrada svečano je otvorena 1989. godine premijerom opere Ero s onoga svijeta J. Gotovca u izvedbi Opere HNK iz Zagreba.
Od tada se u njoj održavaju različite kulturne priredbe, kazališna gostovanja, koncerti i izložbe, ali kazalište nema stalni glumački ansambl.
Od 1994. godine djeluje pod imenom INK – Kazališna kuća Pula. Godine 1996. prikazana je prva dramska predstava u vlastitoj produkciji Otvarač za konzerve Victora Larouxa (redatelj Robert Raponja) i osnovan je Dramski studio INK, u kojem se okupljaju mladi glumački talenti.
Od tada se redovito održava Međunarodni kazališni festival mladih, koji u Pulu svake godine dovodi domaće i svjetske dramske pedagoge.
Godine 2004. INK – Kazališna kuća Pula preimenovana je u INK – Gradsko kazalište Pula.
Kampanja ističe važnost zaštite djece od mogućeg tajnog snimanja i seksualnog iskorištavanja, naglašavajući da prevencija počinje s osnovnim koracima – poput odjeće koja štiti i poruke koja osvještava.
Za predstojeću pedagošku godinu, mjesto u vrtiću dobila su djeca koja su imala 10 ili više bodova, odnosno djeca koja su do 1. travnja tekuće godine navršila četiri godine života i ukoliko nisu ostvarila 10 bodova.
Hrvatska se može pohvaliti s jednim restoranom koji nosi dvije MICHELINOVE zvjezdice te s 12 restorana nositelja jedne prestižne MICHELINOVE zvjezdice, globalno najznačajnije i najprepoznatljivije gastronomske oznake.
"Buzet je uvijek bio siguran grad i učinit ćemo sve što je u našim mogućnostima da takav i ostane. S tim ciljem sazvan je hitan sastanak s načelnikom Policijske uprave istarske i načelnicom Policijske postaje Pazin s ispostavom Buzet"
Bogat program Ljetnog kina u Rovinju i ove je godine pripremljen u organizaciji Pučkog otvorenog učilišta Grada Rovinja – Rovigno, a za ljubitelje filmova svih generacija pomno su odabrana 24 filmska naslova te je pripremljeno čak 50 filmskih projekcija.
Ovogodišnji lineup donosi zanimljiv spoj izvođača iz Bosne i Hercegovine, SAD-a, Italije i Austrije, a kroz četiri večeri festivala posjetitelji će uživati u raznolikim jazz izražajima.
Iva Šimić Šakoronja i Gloria Dubelj širu su pažnju domaće javnosti privukle zahvaljujući urnebesnim viralnim skečevima na TikToku, a u predstavi tumače uloge dviju prijateljica, majki i čistačica koje su u nekoliko navrata pokušale postati i glumice.