'Žena, more i batàna' Ne propustite izložbu i koncert u Rovinju
U subotu, 8. ožujka u Multimedijalnom centru Rovinj održat će se Koncert povodom dana žena u organizaciji Limene glazbe Rovinj uz otvorenje posebne izložbe!
Glazba, pjesma i predivne fotografije koje povezuju ženu, batanu i more učinit će posebnim ovogodišnji Međunarodni dan žena.
U subotu, 8. ožujka s početkom u 18:00 sati u Multimedijalnom centru Rovinj-Rovigno održat će se Koncert povodom dana žena u organizaciji Limene glazbe/Banda d'ottoni Rovinj-Rovigno uz otvorenje posebne izložbe.
Limena glazbe Rovinj i Ekomuzej "Batana" udružili su snage i u dvorani MMC 8. ožujka stvorili nezaboravnu večer u kojoj su se najljepši način ispreplele melodije, fotografije, sjećanja i emocije.
09:11Prije 223 d11.03.2025
"Vignì sul mar, muriède..." Žena, more i batàna – La donna, il mare e la batàna" naziv je izložbe fotografija kojom Ekomuzej/Ecomuseo "Batana" odaje počast nježnoj, ali čvrstoj sponi koja je kroz stoljeća vezala Rovinjke uz baštinski identitet njihovog grada koji, upravo njima, može zahvaliti veliki dio svoje ljepote.
Sedamdesetak fotografija istkat će priču o različitim životnim trenucima rovinjskih žena koje su ih vezale uz more, batanu i druge brodice što će zasigurno probuditi brojne uspomene i emocije te učiniti ovogodišnji Dan žena nezaboravnim.
Fotografije datiraju od početka 20. stoljeća pa do danas, a dolaze iz privatne arhive rovinjskih obitelji, Muzeja Grada Rovinja Rovigno / Museo della Città di Rovinj Rovigno i Centra za povijesna istraživanja Rovinj /Centro di ricerche storiche Rovigno.
Foto: Dejan Djuric
Autori fotografija su: Alvise Benussi, Remiđo Bogešić, Mauro Venier, Matteo Zanetti, Damir Fabijanić, Silvija Jacić, P. Storelli, Dejan Djuric, Diego Giuricin, Gordan Ukić, Josip Kučinić, Miranda Benussi Malusa', Eufemia Benussi Krelja, Eleonora Krelja Obuljen, Lenadro Malusa', Giorgio Affanni, Suzana Benussi Gortan, Massimo Sella, Dino Bogešić, Silvia Jochum, Susanne Clari, Giacomelli/Venezia, Jasmina&Davor, Giorgio Affanni i Valerio Drandić.
Izložba će se u Multimedijalnom centru Rovinj-Rovigno moći pogledati taj dan dok će od 10. ožujka 2025. do 15. travnja 2025. biti izložena u Ekomuzej-Ecomuseo “Batana”.
Nakon nekoliko sunčanih i toplijih dana, početak novog tjedna donosi promjenu vremena – oblake, jugo i povremenu kišu koja će najviše zahvatiti riječko područje i sjever Istre.
Prilikom pretrage doma kojeg osumnjičeni koristi na adresi na širem području Višnjana, policijski službenici su pronašli tri PVC vrećice sa sadržajem marihuane bruto težine 89.6 grama, 11 grama i 0.6 grama, zatim 0.6 grama amfetamina, digitalna vaga i više PVC vrećica namijenjenih za pakiranje droge
Internacionalni sajam pršuta u Tinjanu, koji je ove godine održan po 17. put, privukao je desetke tisuća posjetitelja iz Hrvatske i inozemstva, nudeći degustacije vrhunskih pršuta, zabavne sadržaje, glazbene nastupe i edukativne panele o proizvodnji i promociji pršuta.
Potpredsjednik Vlade i ministar graditeljstva Branko Bačić poručio je kako je inflacija jedan od najvećih izazova s kojima se Hrvatska suočava, ali da je unatoč tome standard građana u proteklih devet godina znatno porastao.
U Labinu se tijekom vikenda ponovno dogodio vandalski čin – igralište Osnovne škole Matije Vlačića jutros je dočekalo učenike i učitelje s razbijenim stolicama, oštećenom zaštitnom ogradom i razbacanim otpadom, što je još jedan u nizu napada na javnu imovinu u ovom gradu
Publika će imati priliku čuti narodne priče iz Rumunjske, Grčke, Bosne i Hercegovine, Sjeverne Makedonije, Albanije i Srbije, u kojima žive vile, junaci, mudraci i šaljivdžije – likovi koji, iako potječu iz različitih kultura, dijele slične motive i poruke.
U ponedjeljak, 20. listopada 2025., u Središnjoj knjižnici u Puli gostovat će književnik Zoran Ferić, koji će ovom prigodom predstaviti svoju novu knjigu Spiderman. Susret počinje u 19 sati, a moderirat će ga Iva Ciceran.
Izložba radnog naslova “Probni studio” sugerira eksperiment i procesualnost umjetničkog rada te manualnu i performativnu izvedbu izložaka porozne i osjetljive materijalnosti papira i tekstila.
Djelo Elvisa Bertona odabrano za izložbu je slika u kombiniranoj tehnici na platnu „Money, Money, Money“ iz ciklusa „Modern Life“ koje zapravo problematizira potrošačko društvo i materijalizam, no u okviru teme bijenala također se može povezati sa snovima (umjetnika) o financijskoj sigurnosti...
Istovremeno plovilo i putopis, brod i dnevnički zapis, Besa i danas ostaje sinonim za otkrivanje drugih kultura kao i suočavanje s teškoćama i opasnostima jedrenja na otvorenim morima.
Zoran Ferić je književnik, esejist i predsjednik Hrvatskog društva pisaca. Njegova proza poznata je po crnom humoru, groteski i bizarnim slučajnostima, ali i po suptilnosti i nježnosti kojom gradi složene svjetove svojih likova.
Predstava “O životu radnice krajem dvadesetog stoljeća” kazališno je prekrajanje istoimenog romana Gorana Ferčeca. Kako smjestiti cijeli život u roman? Ili pola života? Ili cijeli roman na scenu?