U okviru manifestacije Noć knjige, koja se obilježava diljem Hrvatske u povodu Svjetskog dana knjige i autorskih prava (23. travnja) i Dana hrvatske knjige (22. travnja), a čiji je cilj potaknuti kulturu čitanja i uvažavanja knjige kao civilizacijskog i kulturnog dosega, pulski Klub-knjižara Giardini 2 cijeli tjedan slavit će knjigu i čitanje.
U srijedu 23. travnja u 20:00 sati u Klubu-knjižari Giardini 2 u okviru događaja Prijatelj mi kaže da je došlo proljeće u Zlograd simultano će se održati dva književna predstavljanja.
Ovotjedni vrhunac programa kojim Klub-knjižara Giardini 2 otvara svibanjski program, ali i novu stranicu u svom radu bit će „fešta od libri“ pod nazivom Knjige od Skandala koja će se održati subotu, 3. svibnja u 12:00 sati u cafe-baru Scandal Express.
Ovotjedni gost je miljenik pulske publike, književnik Amir Alagić, a sudionici će diskutirati o romanu Kronika najavljene smrti kolumbijskog pisca Gabriela Garcíe Márqueza, dobitnika Nobelove nagrade za književnost.
21:35Prije 53 d14.04.2025
U formi „autor predstavlja autora“ u Giardini 2 gostovat će urednica, teoretičarka i književnica Milana Vuković Runjić sa zbirkom poezije „Prijatelj mi kaže da je došlo proljeće“ i romanopisac i pjesnik Vlatko Ivandić sa svojim prvim kriminalističkim romanom „Zlograd“ u izdanju Vukovic&Runjic. U duhu ovogodišnje teme Noći knjige naslovljene „O životinjama i ljudima“ bit će govora o onom zvjerskom u čovjeku, ali i svim emocijama koje nas čine ljudima.
Razlog križanju ovih naoko nespojivih (književnih) vrsta bit će moguće nazrijeti u često zanemarivanoj činjenici, a koja svjedoči o tome da u korijenu zločina uvijek stoje međuljudski odnosi, naš odnos prema samome sebi i društvu u kojem smo se zatekli, a upravo je poezija ta koja do srži ogoljuje i do vidljivosti pojačava sve naše strasti, dubioze, nemire.
Ovotjedni vrhunac programa u organizaciji Giardini 2 bit će „fešta od libri“ pod nazivom Knjige od Skandala koja će se održati u subotu, 3. svibnja u 12:00 sati u cafe-baru Scandal Express.
Foto: Klub-knjižara Giardini 2
Knjige najrazličitijih žanrova – od poezije i romana, preko stripa, pa sve do povijesti, antropologije i knjiga o glazbi – koje na neki način odstupaju od uvriježenih normi, odnosno u sebi imaju trunku „skandala“, zauzet će mjesto u novom izlogu Giardini 2 – posebno kuriranoj polici unutar cafe-bara Scandal Express koja će biti otvorena u subotu točno u podne.
Tako će i posjetitelji legendarnog pulskog bara, u kojem se pamte spontana kasnonoćna čitanja poezije i rasprave o književnosti, od subote nadalje imati priliku i kupiti knjige iz stalnog postava Giardini 2. Za veselu i rasplesanu atmosferu otvorenja izloga Giardini 2 bit će zadužene DJ-ice Ana Predan i Daria Morosin, koje su upravo u u cafe-baru Scandal Express po prvi puta stupile na scenu i održale DJ-set za pamćenje.
Klub&knjižara Giardini 2, čiji postav čine antikvarni naslovi i djela pulskih umjetnika, nalazi se na prvom katu, na adresi Giardini 2. Otvorena je od ponedjeljka do petka od 9:00 do 17:00 sati, a na dan događanja tokom cijelog dana. Tu se nalazi se prostor Male sale u kojem članovi/ice mogu čitati, raditi, igrati društvene igre uz šalicu kave ili čaja.
Labin i Rabac, dva šarmantna lica istočne Istre, ove sezone pozivaju na aktivan i autentičan odmor – uz mediteranski ugođaj, izvrsnu hranu i bogat ljetni program ispunjen glazbom, pričama i okusima.
Tri dana nakon izborne pobjede, istarski župan Boris Miletić gostovao je u emisiji “Bez cenzure” na radiju Rovinj FM, gdje je komentirao političku borbu, buduće projekte te planove za suradnju u Županijskoj skupštini.
Najveći dio mjesečnih sredstava i dalje odlazi na osnovne životne potrebe – najviše na hranu i piće, s prosječnim udjelom od 22% ukupnih mjesečnih troškova.
Nagrada se sastoji od jednomjesečnog boravka u Kući za pisce - Hiži od besid u Pazinu, i jednokratne novčane potpore u iznosu od 1.000,00 eura. Dodjeljuje se autoricama i autorima do 35 godina života, a kojima je u protekloj godini objavljena zbirka kratkih priča.
Na gradskim vratima posjetitelje dočekuju kostimirani stražari i uvode ih na trg kojim vlada ugođaj iz doba kada je Vrsar posjećivao slavni pustolov Giacomo Casanova.