Knjižara Giardini 2 otvara knjižni izlog u Scandal Expressu
U okviru manifestacije Noć knjige pulski Klub-knjižara Giardini 2 cijeli tjedan slavit će knjigu i čitanje.
10:24Prije 228 d23.04.2025
Ovotjedni vrhunac programa kojim Klub-knjižara Giardini 2 otvara svibanjski program, ali i novu stranicu u svom radu bit će „fešta od libri“ pod nazivom Knjige od Skandala koja će se održati subotu, 3. svibnja u 12:00 sati u cafe-baru Scandal Express.
Predstavljanjem književnog prvijenca dugogodišnje novinarke i aktivistice Sniježane Matejčić pod nazivom „Kad sam pročitala plavu bilježnicu“ (Naklada Fragment) u srijedu 30. travnja u 20:00 sati u Klubu-knjižari Giardini 2 bit će zaokružen program za travanj, mjesec u kojem se u cijelom svijetu slavi knjiga i čitanje.
Knjiga je to u kojoj se zrcale dvije stvarnosti; s jedne strane to je dokumentaristički, povijesno relevantan zapis o sužanjstvu na Golom otoku koje je Vladimir Grgić zabilježio u svojoj plavoj bilježnici, i s druge - prozni album sa slikama djetinjstva kroz koje autorica i Vladimirova kći Sniježana Matejčić, godinama nakon očeve smrti po prvi put čitajući njegov dnevnik, skuplja fragmente prošlosti prepoznate između očevih redaka te s pomoću njih otkriva kako je Goli otok oblikovao ne samo njezinog oca, već i nju samu.
U okviru manifestacije Noć knjige pulski Klub-knjižara Giardini 2 cijeli tjedan slavit će knjigu i čitanje.
10:24Prije 228 d23.04.2025
Ovotjedni gost je miljenik pulske publike, književnik Amir Alagić, a sudionici će diskutirati o romanu Kronika najavljene smrti kolumbijskog pisca Gabriela Garcíe Márqueza, dobitnika Nobelove nagrade za književnost.
21:35Prije 236 d14.04.2025
Uz autoricu Sniježanu Matejčić, dugogodišnju porečku dopisnicu Glasa Istre i istaknutu feministicu, aktivisticu i jednu od osnivačica Centra za građanske inicijative Poreč, u predstavljanju će sudjelovati i nagrađivani hrvatski romanopisac, publicist, pjesnik i autor kratkih priča Zoran Žmirić čija su djela prevedena na niz svjetskih jezika.
Ovotjedni vrhunac programa kojim Klub-knjižara Giardini 2 otvara svibanjski program, ali i novu stranicu u svom radu bit će „fešta od libri“ pod nazivom Knjige od Skandala koja će se održati subotu, 3. svibnja u 12:00 sati u cafe-baru Scandal Express.
Knjige najrazličitijih žanrova – od poezije i romana, preko stripa, pa sve do povijesti, antropologije i knjiga o glazbi – koje na neki način odstupaju od uvriježenih normi, odnosno u sebi imaju trunku „skandala“, zauzet će mjesto u novom izlogu Giardini 2 – posebno kuriranoj polici unutar cafe-bara Scandal Express koja će biti otvorena u subotu točno u podne.
Tako će i posjetitelji legendarnog pulskog bara, u kojem se pamte spontana kasnonoćna čitanja poezije i rasprave o književnosti, od subote nadalje imati priliku i kupiti knjige iz stalnog postava Giardini 2.
Za veselu i rasplesanu atmosferu otvorenja izloga Giardini 2 bit će zadužen DJ kolektiv Samonikle, a u čijem su sastavu Ana Predan, Daria Morosin i Margherita Baggi, koje su upravo u u cafe-baru Scandal Express po prvi puta stupile na scenu i održale DJ-set za pamćenje.
Klub&knjižara Giardini 2, čiji postav čine antikvarni naslovi i djela pulskih umjetnika, nalazi se na prvom katu, na adresi Giardini 2. Otvorena je od ponedjeljka do petka od 9:00 do 17:00 sati, a na dan održavanja programa tijekom cijelog dana. Tu se nalazi i prostor Male sale u kojem članovi/ice mogu čitati, raditi, igrati društvene igre uz šalicu kave ili čaja.
Osim po idejama slobode i nonkonformizma, koje Dacia Maraini cijeli svoj život zastupa, kao i njenoj jednostavnosti, ljudskosti i poetici pripovijedanja, ovaj, inače drugi dolazak velike autorice na pulski Sa(n)jam ostat će zapamćen i po snažnim emocijama publike.
12:53Prije 1 d06.12.2025
Klub će se okupljati jednom mjesečno u prostoru Čitaonice Kluba umirovljenika Pula, a rasprave će voditi knjižničarka. Teme i naslovi birat će se zajednički, u skladu sa željama i interesima članova.
21:35Prije 1 d05.12.2025
„Pier Paolo Pasolini je prije svega bio pjesnik, a tek onda javna ličnost. Slušali su ga i uvažavali jer se njegova poezija doticala dubokog senzibiliteta i od tuda proizlazi interes za njegovo umjetničko stvaranje“, kazala je Dacia Maraini.
14:49Prije 1 d05.12.2025