I ove godine ljetni program Gradske knjižnice „Matija Vlačić Ilirik“ Rovinj-Rovigno bit će bogat i raznovrstan.
Program je osmišljen za djecu i mlade koji žele provesti ljeto uz druženje na zabavan i kreativan način – uz društvene igre (prvi termin je već popunjen), radionicu izrade stripa (u srpnju), a uskoro kreće dvojezična radionica kreativnog pisanja i ilustriranja koju će voditi rovinjska autorica i ilustratorica Lucia Ugrin, dobitnica posebnog priznanja na uglednom natječaju Istria Nobilissima 2024. godine u kategoriji književnosti za djecu i mlade na talijanskom jeziku.
To je prilika za djecu i mlade da kroz umjetnost i jezik upoznaju svijet i same sebe – uz vodstvo jedne od najtalentiranijih mladih autorica u regiji.
Lucia Ugrin svojim radom gradi mostove između jezika, likovne umjetnosti i dječje mašte. Nakon osnovne škole u rodnom Rovinju, školovanje nastavlja u Školi za primijenjenu umjetnost i dizajn u Puli, gdje otkriva svoj prepoznatljiv likovni izraz i interes za grafički dizajn, japanski strip (mangu), ali i književnost te kreativno pisanje. Akademsko obrazovanje zaokružuje diplomom magistre likovne pedagogije na Akademiji primijenjenih umjetnosti Sveučilišta u Rijeci.
Osim niza osobnih projekata, Lucia se posvetila i prenošenju znanja mlađim generacijama – podučava osnove crtanja u sklopu Pučkog otvorenog učilišta Grada Rovinja.
Posebno se ponosi radom na ilustriranoj knjizi „Blue: storia di un piccolo tritone“( „Blue: priča o malom tritonu“), za koju je napisala tekst i izradila ilustracije. Knjiga je objavljena uz potporu Zajednice Talijana „Pino Budicin“ te je izuzetno toplo prihvaćena u školama talijanske nacionalne manjine diljem Istre, a predstavljena je i publici u Trstu.
Gradska knjižnica "Matija Vlačić Ilirik" Rovinj
Ovog ljeta Lucia će voditi radionicu u kojoj će djeca i mladi na kreativan i dvojezičan način (hrvatski – talijanski) istraživati osnove pripovijedanja, učiti kako nastaje priča, razvijati likove te ih pretvarati u slikovne priče i ilustracije.
Bit će to spoj riječi i slike, mašte i igre – u sigurnom i poticajnom okruženju knjižnice. Polaznici će imati priliku izraditi vlastitu slikovnicu i otkriti ljepotu izražavanja kroz tekst i crtež.
Za svoju drugu priču za djecu pod nazivom „Il nido della viverna“ („Zmajevo gnijezdo“) za koju je također napisala tekst i izradila ilustracije, Lucia je osvojila počasno priznanje na ovogodišnjem izdanju Istria Nobilissima, natječaja Talijanske unije koji promovira kulturu i umjetnost među pripadnicima talijanske zajednice u Istri.
Nedavno je oslikala veliki mural u prostorijama rovinjske knjižnice, stvarajući tako za male čitatelje vizualno nadahnjujuće mjesto susreta s knjigom i pričom.
Gradska knjižnica "Matija Vlačić Ilirik" Rovinj
Radionica s Luciom Ugrin održat će se u periodu od 30. lipnja do 4. srpnja. Sudjelovanje je besplatno, ali je zbog ograničenog broja mjesta potrebna prijava u knjižnici.
Za prijave i dodatne informacije: info@gk-rovinj.hr, 813-010, osobno u knjižnici
Informacije o događanjima u knjižnici: www.gk-rovinj.hr, Facebook, Instagram.
Danas nas očekuje pravi spektakl na nebu – djelomična pomrčina Sunca, koja će se najbolje vidjeti upravo iz Istre, a nakon zalaska slijedi još jedan nebeski prizor – vrhunac meteorskog roja Perzeida.
Povodom Međunarodnog dana mladih, Mladež HDZ-a Istarske županije poručila je kako je potrebno nastaviti stvarati uvjete u kojima se mladi mogu obrazovati, zaposliti, riješiti stambeno pitanje i graditi budućnost u Istri. Posebno su istaknuli pitanje priuštivog stanovanja.
Nakon burnih reakcija obrtnika na najavljene porezne promjene, novi nacrti zakona donose bitno drugačije rješenje od prvotnog prijedloga. Paušalnim obrtnicima s godišnjim primicima do 40.000 eura porezne obveze neće se mijenjati, poručuju iz Hrvatske obrtničke komore.
Novi Pravilnik detaljno određuje koje se građevine i radovi mogu izvoditi bez građevinske dozvole i glavnog projekta, za koje će biti potreban glavni ili tipski projekt te u kojim će slučajevima investitori morati prijaviti početak građenja i osigurati stručni nadzor.
Ekstremne vrućine, suše i niski vodostaji ovog ljeta diljem Europe više ne stvaraju probleme samo ljudima i prirodi. Posljedice osjećaju poljoprivreda, energetika, riječni promet i turizam, a klimatski ekstremi sve se jasnije pretvaraju i u ozbiljan gospodarski trošak.
Šesto izdanje Bembo Festa u Balama ovoga tjedna donosi dvije besplatne kazališne predstave. U srijedu je na programu dječja predstava „Cvilidreta“ Teatra Naranča, dok će u četvrtak u Fort Fornu nastupiti talijanska kazališna družina Hellequin iz Pordenonea.
Na današnji dan, 10. kolovoza 1852. godine, u Klani kraj Kastva rođen je Matko Laginja, odvjetnik, političar i jedan od najvažnijih predstavnika hrvatskog narodnog preporoda u Istri. Desetljećima se borio za politička, gospodarska i jezična prava istarskih Hrvata, zbog čega je ostao zapamćen i kao „