Počinje Ljetno kino u Rovinju: pedeset projekcija za ljubitelje filmova svih generacija
Bogat program Ljetnog kina u Rovinju i ove je godine pripremljen u organizaciji Pučkog otvorenog učilišta Grada Rovinja – Rovigno, a za ljubitelje filmova svih generacija pomno su odabrana 24 filmska naslova te je pripremljeno čak 50 filmskih projekcija.
IstraIN
30 Lipanj 2025 I 21:35
TZ Rovinj
Bogat program Ljetnog kina u Rovinju i ove je godine pripremljen u organizaciji Pučkog otvorenog učilišta Grada Rovinja – Rovigno, a za ljubitelje filmova svih generacija pomno su odabrana 24 filmska naslova te je pripremljeno čak 50 filmskih projekcija.
Filmski program na ljetnoj terasi „Vlado Benussi” rovinjske Zajednice Talijana „Pino Budicin“ počinje 4. srpnja, a početak projekcija je u 21.30 sati. Paralelno se od 1. srpnja, a tijekom cijelog mjeseca, događa i bogat program u Kinu Gandusio, koji uz večernje programe donosi i obiteljske matineje. U Ljetnom kinu filmska publika u Rovinju moći će pogledati žanrovski raznolike filmove koji su nagrađivani na svjetskim festivalima.
Ovaj tradicionalni kulturni program, u organizaciji Pučkog otvorenog učilišta Grada Rovinja – Rovigno, obogatit će rovinjsko kulturno ljeto s čak 50 filmskih projekcija, a na programu su 24 pomno odabrana naslova za sve generacije.
Nina Violić i Filip Šovagović blistaju kao posvađani brat i sestra u humorističnoj drami 'Dobra djeca' koju kritičari opisuju kao film koji izaziva ovisnost o gledanju.
20:28Prije 320 d02.04.2025
Ljetno kino na otvorenom u petak 4. srpnja s početkom u 21.30 sati otvorit će film „Bonnard: Pierre i Marthe“ u režiji Martina Provosta. Film je premijerno prikazan na filmskom festivalu u Cannesu, u glavnim ulogama su Cécile de France i Vincent Macaigne, a ljubavna priča počinje kada francuski umjetnik Pierre Bonnard - štićenik Claudea Moneta - 1893. godine upozna Marthe de Méligny, tada ni ne sluteći da će ova samoproglašena aristokratkinja postati čvrsto uporište njegova umjetničkog stvaralaštva i života.
U nastavku programa na ljetnoj terasi "Vlado Benussi" (Trg Campitelli 1), 5. srpnja bit će prikazan obiteljski film „Dječak u ružičastim hlačama“ talijanske redateljice Margherite Ferri. Film je snimljen prema istinitom događaju i snažno je upozorenje na opasnost vršnjačkog nasilja i razoran učinak naizgled bezopasnih riječi i djela. Film, koji je bio talijanski kino hit prošle godine, premijerno je prikazan na festivalu u Rimu.
Slijedi, 11. srpnja francuska komedija „Kraljevi ljeta“ Louise Courvoisier premijerno prikazana u Cannesu 2024. s četiri nominacije za prestižnu francusku nagradu „Cesar“. Film „Kraljevi ljeta“ „istovremeno je vrlo realističan pogled na težak život francuskih poljoprivrednika, ali i vrlo dirljiva ljubavna priča i, iznad svega, oda ljubavi prema siru...“.
Dan kasnije, 12. srpnja, na ljetnoj terasi prikazuje se film „Proganjanje“, redateljski i scenaristički prvijenac Pedra Martína Calere nastao u suradnji s nagrađivanom scenaristicom Isabel Peña (“Zvijeri”). Ovaj napeti horor mistične atmosfere premijerno je prikazan u natjecateljskom programu filmskog festivala u San Sebastianu. Western „Rust“ Joela Souze, u kojem glume Alec Baldwin, Travis Fimmel i Josh Hopkins, na programu je 18. srpnja.
Foto: POUR
Priča počinje kada odmetnik Harland Rust izlazi iz skrovišta kako bi spasio svog trinaestogodišnjeg nećaka Lucasa koji je zbog slučajnog ubojstva osuđen na vješanje...
Irsko-britanski avanturistički, obiteljski film „Detektivi iz kvarta“ Briana Durnina na programu je 19. srpnja. Radnja je smještena u Dublin 1980., a uzbudljiva je to i dirljiva priča o dječjim snovima u teškim vremenima koju majstorski prenosi talentirani dječji glumački duo Cillian Sullivan i Naoise Kelly.
Urnebesna romantična komedija „Do ludila“ Paola Genovesea, u kojoj glume Edoardo Leo i Pilar Fogliati prikazuje se 25. srpnja. Priča je to o Lari i Pieru koji odlaze na prvi spoj i donosi „neviđeno putovanje“ kroz njihov prvi susret.
Biografska drama „Maria“ o zadnjim danima života slavne Marie Callas u režiji Pabla Larraína prikazuje se 29. srpnja. U ovom je filmu, premijerno prikazanom na festivalu u Veneciji, Angelina Jolie kao operna diva Maria Callas ostvarila jednu od najboljih glumačkih izvedbi u karijeri.
Romantični film „Odakle vjetar dolazi“ redateljice Amel Guellaty na rasporedu je 30. srpnja, a film je premijernu imao u natjecateljskom programu ovogodišnjeg Sundance Film Festivala. Ovaj uzbudljiv i dirljiv film ceste odlikuju impresivne fotografije i vrhunske glumačke izvedbe karizmatičnih Bellaghe i Slima Baccare.
Višestruko nagrađivana filmska drama „Bird“ u režiji dobitnice Oscara Andreje Arnold, u kojoj glume Franz Rogowski, Nykiya Adams i Barry Keoghan, na programu je 31. srpnja. Film prikazan na festivalu u Cannesu ima nominaciju za nagradu BAFTA u kategoriji najboljeg britanskog filma te nominacije za najbolju režiju i najboljeg glumca za nagradu Europske filmske Akademije.
„Bird“ je nježna, upečatljiva i nevjerojatno iznenađujuća priča o odrastanju 12-godišnje Bailey, koja kao skvoterica živi sa svojim privrženim ali kaotičnim ocem Bugom i svojeglavim bratom Hunterom u Gravesendu, u sjevernom Kentu. Kako polagano ulazi u pubertet te stalno traži pažnju i avanturu, Baileyin život u potpunosti se mijenja kada upozna Birda, tajanstvenog stranca.
Foto: POUR
Sve filmske projekcije na ljetnoj terasi „Vlado Benussi” rovinjske Zajednice Talijana „Pino Budicin“ počinju u 21.30 sati, a u slučaju kiše i lošeg vremena program seli u Kino Gandusio, gdje se tijekom cijelog srpnja također održava zanimljiv kino-program. Uz reprize filmova koji se prikazuju na ljetnoj terasi, i u Gandusiu će publika moći pogledati brojne filmske uspješnice i zanimljive naslove.
Tako je 1. i 2 srpnja u Kinu Gandusiu u 19 sati na programu avanturistički film „Kako izdresirati zmaja“ Deana DeBloisa, a u 21. 15 sati akcijski film „F1“ Josepha Kosinskog u kojem glavnu ulogu igra Brad Pitt. Film „Bonnard: Pierre i Marthe“ Martina Provosta u Gandusiu se prikazuje 3. srpnja u 21 sat.
Animirani film „Elio“, redateljskog trojca Madeline Sharafian, Domee Shi, Adrian Molina, na programu je 3. i 4. srpnja u 19 sati, te 5. srpnja u 11 sati kada je na rasporedu obiteljska projekcija.
Posebna obiteljska projekcija očekuje publiku i 8. srpnja kada u 19 sati u Gandusiu igra „Dječak u ružičastim hlačama“ Margherite Ferri. Ciklus dokumentarnog filma predstavlja glazbeni dokumentarac „Funk YU“ u režiji Franka Dujmića, a na programu je 8. srpnja u 21 sat i 9. srpnja u 19.15 sati.
Akcijski avanturistički film „Jurski svijet: preporod“ redatelja Garetha Edwardsa na programu je 9. i 10. srpnja u 21 sat. Obiteljski 3D film „Lilo i Stitch“, koji je režirao Dean Fleischer Camp prikazuje se 10. i 11. srpnja u 19 sati te 12. srpnja u 11 sati. Za akcijske filmove u Gandusiu rezervirani su 15. i 16. srpanj: u 19 sati se prikazuje „Karate Kid: Legende“ Jonathana Entwistlea, a u 21.15 sati „Superman“ Jamesa Gunna.
Animirani film „Štrumpfovi“ Chrisa Millera i Matta Landona na programu je 17. i 24. srpnja u 19 sati, 19. i 26. srpnja u 11 sati te 25. srpnja u 18.45. sati. „Rust“ Joela Souza prikazuje se u Gandusiu 17. srpnja u 21 sat, a 22. srpnja u 19 sati je obiteljska projekcija filma „Detektivi iz kvarta“ Briana Durnina.
Za posjetitelje koji dolaze u kino na svoj rođendan ulaz je besplatan
Horor „Ritual“ u režiji Davida Midella u kojem glumi i Al Pacino na programu je 22. srpnja u 21 sat i 23. srpnja u 21.30 sati. Akcijska avantura „Fantastična 4: Prvi koraci“ Matta Shakmana prikazuje se 23. srpnja u 19 sati i 24. srpnja u 21.15 sati.
Slijede, 26. srpnja u 21 sat film „Do ludila“ Paola Genovesea, a 29. srpnja u 19 sati „Odakle vjetar dolazi“ Amel Guellaty, te 30. srpnja u 19 sati „Maria“ Pabla Larraína. Animirani film „Veliki prasak“ Petera Browngardta sinkroniziran je na hrvatski, a prikazuje se 31. srpnja i 1. kolovoza u 19 sati te 2. kolovoza u 11 sati.
Ljetno kino u Gandusiu 1. i 2. kolovoza u 21 sat predstavlja film „Feničanska spletka“ Wesa Andersona, a u ovoj mračnoj priči o špijunaži glume Scarlett Johansson, Tom Hanks, Benicio Del Toro, Michael Cera, Riz Ahmed i Rupert Friend.
Ulaznice za Ljetno kino se mogu kupiti na blagajni kina, koja se otvara 30 minuta prije projekcije filma, a brojevi telefona blagajne su 095-211 6577 i 095-211 6573. Za posjetitelje koji dolaze u kino na svoj rođendan ulaz je besplatan. Rezervacija i prodaja ulaznica moguće je i putem web stranice wwww.rezervacije-pour.hr
Program Ljetnog kina sufinanciraju Grad Rovinj - Rovigno i Turistička zajednica Grada Rovinja-Rovigno. Više informacija o programima i filmovima može se pronaći ovdje.
Ljetno računanje vremena 2026. stiže ranije nego lani – kazaljke će se pomaknuti unaprijed već u noći na nedjelju, 29. ožujka. Razlog nije nova odluka, već isto EU pravilo koje vrijedi godinama, a datum se mijenja zbog kalendara.
Prema njezinim riječima, iako živimo u mediteranskom okruženju bogatom svježim i nutritivno vrijednim namirnicama, svakodnevne prehrambene navike sve se više udaljavaju od tradicionalnog modela koji je generacijama bio temelj zdravlja.
Vrećin glazbeni svijet prožet je temama ljubavi, čežnje i razdvojenosti, tuge, melankolije i samoće. Svaki stih djeluje poput osobne ispovijedi, što njegovim koncertima daje posebnu emocionalnu snagu i gotovo ritualni karakter.
Policijski službenici tijekom vikenda proveli su pojačane kontrole te su nadzirali 303 vozača i vozila. Iz prometa je pritom isključeno osam vozača i četiri vozila, a ukupno je utvrđen 191 prometni prekršaj.
Po prvi put u povijesnom Kaštelu Morosini-Grimani u Savičenti, u utorak 17. veljače s početkom u 19 sati, održat će se književno-poetska večer koja okuplja autore iz cijele Istre, uz svečano otvorenje klape Teranke izvedbom istarske himne „Krasna zemljo“.
Program organizira spisateljica i odgojiteljica Patricija Otočan Brumnić, s ciljem stvaranja novog mjesta susreta književnika, pjesnika i ljubitelja pisane riječi te poticanja kulturnog života u unutrašnjosti Istre.
Poziv je usmjeren na jačanje kompetencija mladih umjetnika, razvoj novih umjetničkih radova te poticanje interesa mladih za kulturu i umjetnost, osobito kroz suvremene i inovativne pristupe.
Nekadašnji frontmen kultnog sastava Lačni Franz, danas je sve prisutniji i u književnosti, poznat po svom crnohumornom, ironičnom i provokativnom autorskom izričaju.
Predavanje će se osvrnuti na same početke likovnih manifestacija u Puli, osnivanje Zbirke te njen četrdesetogodišnji put kroz različite organizacije kojima je pripajana tijekom njegovog radnog vijeka.