Rovinjski umjetnici u Salzburgu: Otvoren poziv za međunarodnu umjetničku razmjenu u vrijednosti od 1.000 eura

Po završetku postupka Javnog poziva bit će odabran jedan umjetnik kojem će Grad Rovinj dodijeliti stipendiju, uključujući putne troškove, u protuvrijednosti od 1.000,00 eura. Iznos od 700,00 eura isplaćuje se prije odlaska, dok se preostalih 300,00 eura isplaćuje nakon povratka.

Aleksandra Dimitrijević

24 Siječanj 2026 I 09:35

Rovinjski umjetnici u Salzburgu: Otvoren poziv za međunarodnu umjetničku razmjenu u vrijednosti od 1.000 eura
Pexels

Grad Rovinj u suradnji s Gradom Salzburgom (Austrija) nudi mogućnost umjetničke razmjene i radnog boravka u Salzburgu rovinjskim likovnim umjetnicima tijekom mjeseca travnja 2026. godine, u razdoblju od 1. do 29. travnja 2026.

Grad Rovinj i Grad Salzburg potpisali su Sporazum o sudjelovanju u programu “Artists in Residence” (AIR), u okviru kojeg će jedan rovinjski umjetnik mjesec dana boraviti i stvarati u Salzburgu, dok će Rovinj-Rovigno ugostiti jednog umjetnika iz Salzburga, također u trajanju od mjesec dana.

Program “Artists in Residence” Odjel za kulturu i obrazovanje Grada Salzburga provodi od 1986. godine u suradnji s brojnim gradovima u Europi i Sjedinjenim Američkim Državama, s ciljem promicanja međunarodne kulturne razmjene s gradovima koji njeguju bogatu umjetničku tradiciju.

Po završetku postupka Javnog poziva bit će odabran jedan umjetnik kojem će Grad Rovinj dodijeliti stipendiju, uključujući putne troškove, u protuvrijednosti od 1.000,00 eura. Iznos od 700,00 eura isplaćuje se prije odlaska, dok se preostalih 300,00 eura isplaćuje nakon povratka i predaje izvješća o boravku. Grad Salzburg osigurava besplatno korištenje stana i radnog prostora.

Salzburg ima bogatu umjetničku i kulturnu povijest svjetskog značaja. Rovinj-Rovigno je u umjetničkim krugovima prepoznatljiv zahvaljujući najstarijoj kolektivnoj izložbi na otvorenom na području bivše Jugoslavije te najstarijoj umjetničkoj ljetnoj koloniji.

Salzburg, kao Mozartov rodni grad, može se pohvaliti najstarijom Svjetskom ljetnom umjetničkom akademijom u Europi, koju je 1953. godine osnovao Oskar Kokoschka, kao i djelovanjem brojnih istaknutih umjetnika, pisaca i glazbenika kroz povijest.

Prijave na Javni poziv otvorene su do 13. veljače 2026. godine i dostavljaju se na adresu: Grad Rovinj-Rovigno, Ured Gradskog vijeća i gradonačelnika, Trg Matteotti 2, 52210 Rovinj-Rovigno, s naznakom: „Javni poziv AIR – Artists in Residence“.

Više informacija dostupno je na mrežnoj stranici:
https://www.rovinj-rovigno.hr/natjecaji/javni-poziv-za-sudjelovanje-u-programu-razmjene-likovnih-umjetnika-sa-gradom-salzburgom-austrija-u-sklopu-programa-air-artists-in-residence-3/