Rovinj: uspješno održani 30. Dani Antuna Šoljana uz bogat program za sve generacije
Dio 30. Šoljanovih dana bilo je i predstavljanje filma „Kraj književnosti“, završnog rada filmske radionice rovinjskih srednjoškolaca koju su vodili Eric Ušić, Michele Bulešić, Marino i Teo Morosin, a predstavljanje je održano u knjižnici Srednje škole Zvane Črnje.
„Ovogodišnji jubilarni 30. Dani Antuna Šoljana istaknuli su se kritičkim preispitivanjem uloge književnosti u suvremenom digitalnom i tehnološkom dobu.
Manifestacija je ponovno potvrdila Rovinj kao mjesto susreta akademske zajednice i šire kulturne publike, naglašavajući da su promjene u književnosti neizbježne, ali da odgovornost prema umjetničkoj slobodi ostaje trajna“, istaknuo je Ivica Matičević, književni povjesničar i kritičar, voditelj znanstvenog kolokvija na Danima Antuna Šoljana, u osvrtu na ovogodišnju književno kulturološku manifestaciji koja je po 30. put održana prošli vikend u Rovinju u organizaciji Pučkog otvorenog učilišta Grada Rovinja-Rovigno i Društva hrvatskih književnika.
Program je i ovoga puta spojio kulturnu tradiciju i suvremene interpretacije, pokazujući kako književna baština i dalje može biti relevantna i poticajna mlađim generacijama.
19:58Prije 90 d30.04.2026
Matičević je kazao da je središnji znanstveni kolokvij "Kraj književnosti – aspekti promjena" 30. Dana Antuna Šoljana donio nekoliko ključnih spoznaja. „Kao prvo - sloboda je ispred ideologije i tehnologije; jedna od glavnih poruka skupa bila je vjernost Šoljanovu učenju da književnost ne smije biti 'sluškinja' nikome – niti državi, niti ideologiji, ni modernoj tehnologiji.
Druga ključna spoznaja odnosi se na izazove digitalnog doba; raspravljalo se o tome kako književnost 'stanuje' na društvenim mrežama i aplikacijama (poput Facebooka ili Wattpada) te o problemu 'demokratizacije ukusa' koja se često pretvara u neukus.
Treća spoznaja odnosi se na filologiju i tradiciju; stručnjaci su analizirali svrhu književnosti danas, naglašavajući važnost povijesnog pisanja i filološkog pristupa nasuprot trendovima 'tihoga umiranja' tradicionalnih formi, a četvrta uključuje povezivanje generacija; Dani su pokazali veliku važnost uključivanja mladih kroz radionice (poput one o Šoljanovoj priči 'Papuančeve papuče') te filmske radionice rovinjskih srednjoškolaca, čime se Šoljanova ostavština nastavlja prenositi novim naraštajima“, kazao je Ivica Matičević te naglasio da je „u programu Dana, u okviru zasebne književne večeri, iskazana zahvalnost akademiku Borisu Senkeru za njegov teatrološki i dramski rad, naglašavajući napose autorovu povezanost s istarskim podnebljem, lokalnim jezičnim idiomima i aktualiziranju specifičnog istarskog humora kojemu je u temelju ironičan i prevrednujući stav spram društvenih događaja i ljudskih postupaka.“
Naime, teatarski opus akademika Borisa Senkera, uvaženog hrvatskog teatrologa, kazališnog kritičara, leksikografa, književnika i prevoditelja bio je u središtu književnog susreta „Kazalište Borisa Senkera“ održanog u petak navečer u rovinjskom Multimedijalnom centru. S akademikom Senkerom razgovarali su Tomislav Brlek, Lada Čale Feldman i Ivica Matičević, a glumica Petra Blašković izvela je songove Five Hick -Star, Top Girls, a za koje je glazbu skladala Arinka Šegando, a dio su Senkerovih predstava.
Središnji dio Dana - subotnji književno-znanstveni kolokvij uz temu „Kraj književnosti – aspekti promjena“ okupio je u MMC-u teoretičare književnosti iz Hrvatske, a radovi s kolokvija bit će objelodanjeni u zasebnom zborniku radova u nakladi DHK. Skup je vodio Ivica Matičević, a sudjelovali su: Antun Pavešković, Tomislav Brlek, Jasmina Vojvodić, Tvrtko Vuković, Tea Rogić Musa, Lada Žigo Španić, Slaven Jurić, Sven Kezele, Jakob Filić, Pavle Bonča, Tihomir Glowatzky i Magdalena Dyras.
Pučko otvoreno učilište Grada Rovinja
Predstavljene su i knjige objavljene 2025. godine u biblioteci Mala knjižnica DHK: zbirka eseja Borisa Senkera „Književnici i kazalištarci“ te knjiga poezije S. S. Kranjčevića: „Rukopis svijeta. Izabrane pjesme“, koju je priredio Tomislav Brlek. Uz Senkera i Brleka predstavljači su bili Antun Pavešković i Ivica Matičević. Tradicionalno, sudionici skupa položili su vijenac na spomen ploču na kući Antuna Šoljana.
Jedinstvenu umjetničku atmosferu u subotnjoj završnici 30. Šoljanovih dana donio je koncert svjetski poznatih glazbenika - dua Ernsta Reijsegera (violončelo) i Marija Fortea (violina). U Kazalištu “Antonio Gandusio” vrhunski glazbenici predstavili su se unikatnim istraživanjem glazbenih žanrova od baroka do američkog jazza i - očarali publiku.
Dio 30. Šoljanovih dana bilo je i predstavljanje filma „Kraj književnosti“, završnog rada filmske radionice rovinjskih srednjoškolaca koju su vodili Eric Ušić, Michele Bulešić, Marino i Teo Morosin, a predstavljanje je održano u knjižnici Srednje škole Zvane Črnje.
U srijedu 27. travnja u 11 sati u rovinjskoj Gradskoj knjižnici “Matija Vlačić Ilirik“ kao dio 30. Dana Antuna Šoljana za djecu osnovnih škola na programu su igrokaz i radionica prema priči Antuna Šoljana „Papuančeve papuče“ iz knjige „Ovo i druga mora“.
Autor vizualnog identiteta 30. Dana Antuna Šoljana je Danijel Žeželj, a manifestacija je održana pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske, Istarske županije, Grada Rovinja-Rovigno i Društva hrvatskih književnika.
Dvorište crkve sv. Nikole u Barbanu večeras od 21 sat pretvara se u kazališnu pozornicu na otvorenom. Publiku očekuje hit komedija „Istrijan na Tinderu“ Teatra Naranča, koja kroz prepoznatljiv istarski humor donosi zabavan pogled na moderne ljubavne odnose.
Pitanje mogućeg poskupljenja plina i okolnosti pod kojima su penali podmireni otvorila je vijećnica Samanta Jadreško, koju je zanimalo tko je snosio trošak te postoji li mogućnost da on bude prebačen na građane.
Posebnost ovogodišnjeg kolovoškog programa čine filmovi prikazani na netom završenom 73. Pulskom filmskom festivalu u sklopu ciklusa „Pula u gostima“, kao i nagrađeni filmovi s 19. Festivala mediteranskog filma Split.
Direktorica Predstavništva Hrvatske turističke zajednice u Londonu Bisera Fabrio istaknula je kako su ove nominacije veliko priznanje međunarodnoj prepoznatljivosti Hrvatske.
Prema podacima organizacije Global Footprint Network, danas, 30. srpnja, obilježava se Dan ekološkog duga. To znači da je čovječanstvo već potrošilo sve prirodne resurse koje Zemlja može obnoviti u jednoj godini te od danas živimo "na dug".
Kazališna večer pružit će publici priliku da na poseban način doživi Balotino stvaralaštvo kroz izvedbu Teatra Fort Forno te uživa u spoju književnosti, kazališta i istarske tradicije.
Izlagači mogu prijaviti slike, crteže, grafike, fotografije, skulpture, prostorne instalacije, performanse, zvučne akcije i video radove, a svaki autor može sudjelovati s najviše dva vlastita rada.
Turistička zajednica Općine Ližnjan poziva profesionalne umjetnike, amatere, turiste i sve zaljubljenike u slikanje na treće izdanje likovno-umjetničke manifestacije Ex Tempore, koje će se održati 8. kolovoza u Valturi.