Vatra noćas progutala plovilo kod Pomera
Na plovilu koje se nalazilo u moru na području Pomera noćas je izbio požar. Plovilo je u potpunosti izgorjelo, a policija će očevidom utvrditi okolnosti i uzrok izbijanja vatre.
11:13Prije 17 min12.07.2026
Riječ je o večeri tehničke preciznosti, izražajne snage i stilskog raspona, a na programu su odabrani ulomci iz poznatih baletnih i operno-baletnih naslova.
Istarsko narodno kazalište Gradsko kazalište Pula ugostit će Gala koncert baletnih solista SNG Opera in balet Ljubljana u večeri posvećenoj vrhunskoj plesnoj umjetnosti koja okuplja istaknute soliste jednog od najuglednijih baletnih ansambala regije.
Na pozornici Dvorane Ciscutti u srijedu, 3. lipnja u 20 sati nastupit će Nina Noč, Erica Pinzano, Marin Ino, Emilie Tassinari, Kenta Yamamoto, Filip Jurič, Filippo Jorio, Lukas Bareman, Olexandr Koriakovskyi, Mariya Pavlyukova, Matteo Moretto, Pedro Marques i Nina Kramberger.
Riječ je o večeri tehničke preciznosti, izražajne snage i stilskog raspona, a na programu su odabrani ulomci iz poznatih baletnih i operno-baletnih naslova.
Balet Alisa u Zemlji čudesa, na glazbu Carla Davisa prema motivima P. I. Čajkovskog i u koreografiji Howarda Quintera Lopeza, uvodi publiku u svijet apsurda i imaginacije. Kroz niz susreta s bizarnim i simboličnim likovima, Alisa prolazi prostor između dječje mašte i latentne nelagode, u vizualno raskošnom i ritmički razigranom scenskom okruženju.
Iz klasičnog repertoara dolazi Gusar Adolphea Adama u koreografiji Joseja Carlosa Martineza, djelo koje počiva na virtuoznosti, jasnoći forme i plesnoj bravuri.
Posebno mjesto u programu zauzimaju i koreografije Lea Mujića kroz ulomke iz baleta Veliki Gatsby i Hamlet. Inspiriran Fitzgeraldovim romanom, Veliki Gatsby secira mit o uspjehu i razotkriva prazninu iza fasade luksuza, dok Hamlet otvara prostor unutarnjeg konflikta i egzistencijalne napetosti. Glazbeni kolaž američkih i europskih skladatelja dodatno naglašava kontraste i dinamiku ovih svjetova.
Don Quijote Ludwiga Minkusa, u koreografiji Denisa Matviyenka, ostaje jedan od najzahtjevnijih klasika baletnog repertoara. Njegova energija, tehnička zahtjevnost i prepoznatljiva karakterizacija likova čine ga trajno prisutnim na svjetskim pozornicama.
Baletna adaptacija Doktora Živaga, u koreografiji Jiříja Bubeníčka, donosi intimnu i politički obojenu priču o ljubavi i slobodi u kontekstu povijesnih lomova.
Na glazbu Dmitrija Šostakoviča i drugih skladatelja 20. stoljeća, ovaj balet gradi atmosferu unutarnje napetosti i moralnih dilema.
Ulomak iz Manon Lescaut, na Puccinijevu glazbu u koreografiji Lukasa Zuschlaga, fokusira se na transformaciju glavne junakinje – od slobodne i senzualne figure do slomljene osobe. Riječ je o precizno vođenoj studiji karaktera koja naglašava cijenu izbora i iluzija.
Program zaključuje baletni odlomak iz operete Šišmiš Johanna Straussa mlađeg, također u koreografiji Lukasa Zuschlaga – elegantan i duhovit završetak večeri koji priziva duh građanskog društva 19. stoljeća.
Ulaznice su dostupne na blagajni INK i putem online prodaje na www.ink.hr.
Posebnost predstave je što se izvodi na čakavskom narječju, među publikom i bez klasične pozornice, čime se stvara poseban osjećaj bliskosti između izvođača i gledatelja.
21:45Prije 13 h11.07.2026
12:35Prije 22 h11.07.2026
Multimedijalni centar u Rovinju od 14. srpnja ugostit će izložbu dvojice istaknutih hrvatskih likovnih umjetnika – Milana Marina i Saše Jantoleka. Njihovi ciklusi "Don't Be Afraid" i "Ozbiljna igra" donose dva različita umjetnička pogleda na čovjeka, emocije i suvremeno društvo.
22:05Prije 1 d10.07.2026
Galerija Placa ugostila je pobjednika natječaja Photocity 2025, čija izložba „Iza forme – stoljeće nježnosti, snage i karaktera“ donosi fotografije nastale tijekom posljednjih dvanaest godina.
15:30Prije 1 d10.07.2026