Biramo vlast u svom dvorištu: Sve što trebate znati o lokalnim izborima
Načelnici, gradonačelnici i župani biraju se većinom glasova. Ako nijedan kandidat ne osvoji više od 50 posto u prvom krugu, održava se drugi krug 1. lipnja, u kojem se natječu dva kandidata s najviše glasova.
Hina
15 Travanj 2025 I 09:03
Foto: IstraINIlustracija
Treće nedjelje u svibnju hrvatski će građani ponovno na birališta – ovaj put biraju lokalnu vlast.
U ukupno 576 jedinica lokalne samouprave – 428 općina, 127 gradova, 20 županija te Gradu Zagrebu koji ima status grada i županije – odlučivat će se o sastavima općinskih i gradskih vijeća, županijskih skupština, kao i o načelnicima, gradonačelnicima, županima i njihovim zamjenicima.
Bit će to četvrti izbori u Hrvatskoj unutar nešto više od godinu dana. Prošlog travnja održani su parlamentarni izbori, u lipnju europski, a krajem godine predsjednički, dok sada slijede lokalni izbori.
Koliko se bira i kako?
Broj članova vijeća i skupština ovisi o veličini jedinice – najmanje sedam birat će općine i gradovi s do 1.000 stanovnika, a najviše 47 u gradovima i županijama s više od 300.000 stanovnika.
I broj zamjenika načelnika, gradonačelnika i župana proporcionalan je broju stanovnika. Dva zamjenika imaju župani županija s više od 250.000 stanovnika te gradonačelnici gradova s više od 100.000 stanovnika, poput Zagreba i Splita.
Župani u manjim županijama, primjerice Ličko-senjskoj, Požeško-slavonskoj i Virovitičko-podravskoj, imat će jednog zamjenika. Isto vrijedi i za načelnike i gradonačelnike u jedinicama s 10.000 do 100.000 stanovnika te za gradonačelnike županijskih središta.
Načelnici, gradonačelnici i župani biraju se većinom glasova. Ako nijedan kandidat ne osvoji više od 50 posto u prvom krugu, održava se drugi krug 1. lipnja, u kojem se natječu dva kandidata s najviše glasova. Iako rijetko, može doći i do trećeg kruga, kao što se dogodilo 2021. u Kraljevcu na Sutli, Bistrici i Starom Gradu na Hvaru.
Tko ima pravo glasa?
Pravo glasa imaju svi hrvatski državljani s navršenih 18 godina koji imaju prebivalište u jedinici u kojoj se provode izbori. Za razliku od drugih izbora, na lokalnim se glasuje isključivo u mjestu prebivališta, bez mogućnosti glasovanja izvan njega ili iz inozemstva.
Foto: Hina
Kandidature i potpisi
Kandidature za vijeća, skupštine te načelnike, gradonačelnike i župane mogu podnijeti političke stranke registrirane u trenutku raspisivanja izbora, kao i građani – neovisni kandidati.
No, dok političke stranke za kandidature u predstavnička tijela ne trebaju potpise, neovisne liste moraju prikupiti ih određen broj, ovisno o veličini jedinice – od 25 potpisa u najmanjim općinama do 2.500 u najvećim jedinicama.
Za kandidature za izvršnu vlast, bez obzira na to predlažu li ih stranke ili građani, obavezno je prikupljanje potpisa – od 35 u općinama do 350 stanovnika, do 5.000 potpisa u gradovima i županijama s više od pola milijuna stanovnika. Potpisi moraju biti prikupljeni na novim obrascima koje će objaviti Državno izborno povjerenstvo (DIP), a dati ih mogu samo birači s prebivalištem u odgovarajućoj jedinici.
Na izborima se ne mogu kandidirati policajci, pripadnici vojske i Oružanih snaga, kao ni osobe koje su pravomoćno osuđene na najmanje šest mjeseci zatvora – osim ako je kazneno djelo počinjeno iz nehaja.
Na lokalnim izborima 2021. godine kandidiralo se više od 38.000 ljudi. Za županijske skupštine, uključujući Grad Zagreb, kandidiralo se više od 7.100 osoba, a za gradska i općinska vijeća gotovo 29.000. Za funkcije župana, gradonačelnika i načelnika, uključujući njihove zamjenike, natjecalo se ukupno 1.901 kandidat.
Hoće li interes za sudjelovanjem u lokalnoj vlasti ove godine biti veći ili manji – pokazat će službene kandidature kad istekne rok za njihovu predaju.
Kralj vrhova top lista i vlasnik pjesama s više od 14 milijardi pregleda kao što su „Are You With Me“, „Where Are You Now“, „Reality“, „Questions“ i „Back To You“ otvorit će ljeto na glavnoj pozornici u magičnom istarskom pejzažu.
Istra u susret ulazi u dobrom raspoloženju – u posljednja tri kola upisala je dvije važne pobjede, uključujući impresivnih 3:0 protiv Dinama u Puli, što je podiglo samopouzdanje u svlačionici i na tribinama
Osim uskršnjeg programa, u kaštelu možete odigrati nezaobilaznu Escape Castle igru, posjetiti multimedijalnu izložbu, vrijednu zbirku oružja Ferlin i to sve po promotivnim cijenama ulaznica.
Pula otvara svoja vrata polaznicima od 30. kolovoza do 4. rujna 2025., nudeći jedan seminarski program i sedam specijaliziranih radionica koje pokrivaju područja glazbenog videospota, montaže, dramske pedagogije, te igranog, animiranog, dokumentarnog i eksperimentalnog filma.
„Polazeći od svojih temeljnih programskih vrijednosti, želje za snažnijom zastupljenosti interesa naših birača i razvoja lokalne sredine u kojoj djelujemo, odlučili smo se zajednički izaći na lokalne izbore koji će se održati 18. svibnja“ – istaknuo je Mohorović.
"Otvoreno mogu reći da sam sve ove godine radio na tome da vratimo povjerenje Istrijana u čisti IDS – IDS koji ima hrabrosti stati pred ljude otvorena i čista srca."
U ovim trenucima u Hotelu Pula održava se konferencija za medije na kojoj aktualni istarski župan i kandidat za novi mandat, Boris Miletić, predstavlja svoju kandidatkinju za zamjenicu župana.
Poseban naglasak stavio je na potrebu za efikasnom gradskom upravom: „Ljudi bježe iz gradske uprave, a to je problem svih nas. Ona mora biti depolitizirana, stručna i usmjerena prema građanima. Urbanizam, izdavanje dozvola, prometna rješenja – sve to traži koordinaciju, znanje i ozbiljan pristup.“
"Nikad se u Puli nije više gradilo, nema kutka grada koji nije raskopan, uređen, u kojem nisu radovi u tijeku. Postignuta je apsolutna transparentnost na svim razinama komunikacije i proračuna Grada Pule", poručio je Zoričić.
Slaven Boljun, kandidat za župana, je na početku konferencije za medije predstavio Helenu Lozić Doklestić, dosadašnju članicu civilnog nadzora Kaštijuna, koja je odlučila pristupiti listi Možemo! za Županijsku skupštinu.