Tko nudi rješenja za Pulu? Kandidati pred studentima raspravljali o ključnim problemima

Raspravljalo se na današnjem sučeljavanju kandidata i kandidatkinja za gradonačelnika/gradonačelnicu Pule za studente i studentice, održanom na Filozofskom fakultetu u Puli, kojeg su organizirali Gong i Fakultet političkih znanosti u Zagrebu.

Iris Foriš
Iris Foriš

29 Travanj 2025 I 12:16

Tko nudi rješenja za Pulu? Kandidati pred studentima raspravljali o ključnim problemima
Photo: Sasa Miljevic/PIXSELL

Stambene politike, važnost provjere tvrdnji i borba protiv dezinformacija, integracija stranih radnika, Lungomare, dostupno obrazovanje - samo su neke od tema o kojima se raspravljalo na jučerašnjem sučeljavanju kandidata i kandidatkinja za gradonačelnika/gradonačelnicu Pule za studente i studentice, održanom na Filozofskom fakultetu u Puli, kojeg su organizirali Gong i Fakultet političkih znanosti u Zagrebu.

Svi sudionici današnje rasprave, Peđa Grbin (SDP), Dušica Radojčić (Možemo), Valter Boljunčić (IDS), Lorena Boljunčić (nezavisna), Goran Mihovilović (nezavisni), Elvis Morina (nezavisni), Aleksandra Mandić (nezavisna) složili su se kako je pitanje stanovanja ključno za Grad Pulu za naredno razdoblje.

Dušica Radojčić je kazala kako se njezina stranka Možemo zalaže za zabranu prodaje gradskih stanova te da se njih daje u priuštivi najam. “Mi se zalažemo za zadružno stanovanje. Imat ćemo uskoro u Križevcima prvo zadružno stanovanje, a drugo se nadam da ćemo imati u Puli, ako budem gradonačelnica”, izjavila je Radojčić. 

Valter Boljunčić, kandidat IDS-a, ističe da je nužno graditi stanove koji ne bi smjeli biti namijenjeni komercijalnoj prodaji te da se slaže da je važno graditi POS stanove i ulagati u zadružno stanovanje. 

“POS i stanovi za najam su ono što treba mladima u ovom gradu. Grad ima puno zemljišta u svom vlasništvu i mora početi graditi stanove”, rekao je Peđa Grbin, kandidat SDP-a.

“Privatni sektor mora biti društveno odgovoran. Želim potaknuti investitore da se 10-15 posto proda po POS cijeni. Na taj način stvorit ćemo društveno odgovorno stanovanje”, kazao je nezavisni kandidat Goran Mihovilović.

S njim se složio i nezavisni Elvis Morina kada je riječ o uključivanju poduzetnika u rješavanje krize priuštivog stanovanja, ali napominje kako se treba izraditi registar gradskih stanova te da grad mora biti jamac mladima prilikom kupnji stana.

Nezavisna kandidatkinja Lorena Boljunčić složila se da Grad Pula ima mnogo prostora na kojima je moguće graditi stanove, a Aleksandra Mandić smatra da se stambena kriza može riješiti modularnom gradnjom. 

Medijska pismenost kao odgovor na dezinformacije 

Grbin je kazao kako je bio žrtva dezinformacija, i to druge političarke, a tu lažnu vijest je brzo raskrinkao. Radojčić je kazala kako je za borbu protiv dezinformacija ključna medijska pismenost putem Građanskog odgoja i obrazovanja, koji ne bi smio biti samo izborni predmet, nego na nacionalnoj razini obavezni.

“Institucije koje provjeravaju informacije su nužne, najveće je zlo anonimno komentiranje na društvenim mrežama. EU je dosta striktna po pitanju društvenih mreža i kontrole manipulacija”, zaključio je Morina. 

Mihovilović se slaže da se trebaju zabraniti anonimni komentari na društvenim mrežama. Mandić pak smatra kako je nemoguće provjeravati tvrdnje na društvenim mrežama, nego to može samo umjetna inteligencija. Valter Boljunčić misli da je tu najvažnija osobna odgovornost, dok je Lorena Boljunčić ukazala na važnost algoritama i ponovila važnost digitalizacije.

“Institucije trebaju promptno i adekvatno reagirati kada se građane i građanke pokušava manipulirati u digitalnom svijetu i tako utjecati na njihova biračka ponašanja. Gong je više puta upozoravao na takve situacije i prošle godine i ove godine. Mi iz Gonga želimo društvo aktivnih građanki i građana, a to društvo istovremeno mora biti društvo odgovornih institucija, koje štite građanska i ljudska prava i rade u javnom interesu”, istaknula je uvodno Svjetlana Knežević iz Gonga.

“Svatko od nas naiđe na dezinformacije, lažnu vijest, pa nasjedne, pa možda i proslijedi dalje. I zato je i za nas mentore, a i za naše studente važno da se praktično bavimo detektiranjem dezinformacija i lažnih vijesti, da razvijamo njuh za netočne, manipulirane ili krivo interpretirane činjenice”, kazala je urednica Fakta Politike Tena Perišin, profesorica na Fakultet političkih znanosti u Zagrebu. 

Događaj se organizira u okviru projekta FPZG FACT CHECK: jačanje sustava i procedure provjere točnosti informacija i mehanizama izobrazbe novih provjeravatelja informacija na Fakultetu političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu, kojeg zajedno provode Fakultet političkih znanosti i Gong, a kojeg financira Europska unija – NextGenerationEU. U okviru projekta nastala je i stranica Fakta Politika, na kojoj studenti i studentice objavljuju članke provjerenih tvrdnji, uz mentorstvo svojih profesorica i profesora. U Puli događaj organiziramo u suradnji sa Sveučilištem Juraj Dobrila u Puli.

Na sučeljavanje pozvani su svi kandidati i kandidatkinje koji su javno istaknuli kandidaturu do trenutka pisanja ove najave. Cijeli događaj možete pogledati ovdje