U ROVINJU OD 24. LIPNJA DO 15. SRPNJA Vrhunski glazbenici na pozornici 21. BaRoMus Festivala
Ovogodišnji BaRoMus Festival ulazi u treće desetljeće postojanja, a svojoj publici daruje koncerte međunarodno priznatih glazbenih umjetnika. Nastupit će: Ensemble Acoustic Project, Duo Hojsak & Novosel ft. Theodosii Spassov, Darko Jurković Charlie, Šimun Matišić kvartet i
Sudar Percussion Trio.
Ovogodišnji 21. BaRoMus Festival održat će se u Rovinju od 24. lipnja do 15. srpnja, a na programu je pet koncerata vrhunskih međunarodno priznatih glazbenih umjetnika, koje je pomno odabrao maestro Domagoj Terzić, utemeljitelj i umjetnički direktor BaRoMusa.
Program BaRoMusa će na tradicionalnoj pozornici u rovinjskoj crkvi sv. Franje otvoriti Ensemble Acoustic Project 24. lipnja, a u nastavku slijede koncerti Dua Hojsak & Novosel ft. Theodosii Spassov (30. lipnja), Darka Jurkovića Charlieja (2. srpnja), Šimun Matišić kvarteta (8. srpnja) i Sudar Percussion Tria (15. srpnja).
U čast zaštitnice Rovinja na koncertu će nastupiti Željka Marinović, vlč. Ljubo Vuković, fra. Ivan Matić, Slavko Nedić, Bruno Krajcar, Patrizia Sfettina Jurman, Dječji zbor župe sv. Anuta Opata Rovinjsko Selo te Davor Terzić.
U 21 sat na Trg maršala Tita u Rovinju nastupit će Big One – European Pink Floyd Show, jedan od najpoznatijih i najcjenjenijih tribute bendova posvećenih legendarnom britanskom rock sastavu Pink Floyd.
12:50Prije 206 d15.08.2025
Već sam izbor programa pokazuje da BaRoMus u svoje treće desetljeće postojanja ulazi kao etablirani hrvatski festival koji je postao važna kulturna činjenica.
Koncert otvaranja 21. BaRoMusa 24. lipnja uz nastup Ensemble Acoustic Projecta bit će u znaku nove autorske glazbe. Deset sjajnih glazbenika okupljenih u ansamblu koji je na glazbenoj sceni prisutan gotovo dva desetljeća djeluje pod umjetničkim vodstvom kontrabasista i skladatelja Dubravka Palanovića.
U Dvorani Adris sinoć je nastupio svjetski priznati violinist Stefan Milenković, uz maestralnu klavirsku pratnju Natalije Mladenović, te su zajedno priredili nezaboravan koncert.
Odlično raspoloženi glazbenici – Matišić, Šestak, Levačić i Bošnjak, redom mađioničari na vlastitim instrumentima, koje odlikuje fantastična međusobna komunikacija i interpretativno razumijevanje, predstavili su se glazbom osebujne atmosfere.
13:21Prije 243 d09.07.2025
Riječ je mahom o virtuozima svojih instrumenata, koji okupljeni u Ensemble Acoustic Project predstavljaju jedinstvenu pojavu na hrvatskoj glazbenoj sceni. Kroz svoje djelovanje ovaj sastav vrhunskih glazbenika smjelo se suočava s raznim glazbenim izazovima ne prežući eksperimenata, uvijek nastojeći doprijeti do novih i još neistraženih glazbenih pejzaža.
Glazbena kritika ističe da je Ensemble Acoustic Project sastav koji čini iskorak u nova glazbena prostranstva uvođenjem u klasičnu glazbu nekih suvremenih, inovativnih formalnih struktura i instrumentacijskih postupaka drukčijih od onih uvriježenih, te ju je time ne samo približio drugim glazbenim stilovima, nego učinio i pristupačnijom publici koja je otvorena za nove izazove.
Tijekom godina ansambl je stvorio prepoznatljiv i jedinstven zvuk istražujući širok spektar žanrova od klasike i jazza do folklora i rocka. Ensemble Acoustic Project do sada je objavio dva nosača zvuka „Acoustic Project“ izdanju Aquarius Recordsa i Morris Studia, koji je nominiran za diskografsku nagradu Porin, te „Furious Dance“ pod okriljem talijanskog izdavača „Velut Luna“.
Sastav će se na BaRoMus Festivalu predstaviti novim koncertnim programom, a jedinstveni zvuk ansambla bit će dodatno oplemenjen upotrebom elektronike. Na programu su kompozicije Gordana Tudora, Frane Đurovića, Srđana Berdovića i Dubravka Palanovića.
BaRoMus Festival
Koncert Dua Hojsak & Novosel ft. Theodosii Spassov održat će se 30. lipnja, a donosi zaista zanimljivu međunarodnu glazbenu suradnju. Duo Hojsak & Novosel etabliran je na domaćoj i internacionalnoj glazbenoj sceni, a njihov spoj kontrabasa i tambure prepoznat je kao jedinstven u Hrvatskoj i u svijetu.
Na rovinjskoj im se festivalskoj pozornici pridružuje svjetska word music zvijezda i dobitnik nagrade Grammy, bugarski glazbenik Theodosii Spassov na kavalu, staroj narodnoj flauti s Balkana. „Glazbenici će na koncertu izvoditi skladbe s njihovog zajedničkog albuma "Duckling Soup", a kojeg čine autorske skladbe Theodosiija Spassova, autorske skladbe Tihomira Hojsaka i Filipa Novosela te po jedna tradicijska hrvatska, bugarska i makedonska pjesma u aranžmanima Hojsaka i Novosela“, najavljuje Domagoj Terzić.
Darko Jurković Charlie, jedinstveni hrvatski jazz gitarist, kojeg kritičari ocjenjuju glazbenikom neizmjernog talenta koji pomiče granice mogućeg svirajući inventivno i iznenađujuće lako, nadilazeći predvidljive okvire nadahnuća po prvi put će se na BaRoMus Festivalu 2. srpnja predstaviti solističkim nastupom.
Darko Jurković Charlie koristi posebnu tehniku sviranja gitare poznatu kao „two hand tapping“ koju dodatno obogaćuje svirajući na dvije gitare istovremeno. Ovogodišnji je dobitnik diskografske nagrade Porin za najbolju izvedbu u kategoriji „Jazz glazba“ za autorsku kompoziciju „Cathedrals“, a dobitnik je i Godišnje nagrade Hrvatskog društva skladatelja „Miroslav Sedak Benčić“ te višestruki dobitnik nagrada Status i Porin. Njega za BaRoMus Festival veže dugogodišnja suradnja budući da je bio član trija koji je s nedavno preminulim pijanistom Matijom Dedićem i udaraljkašem Darkom Grapponeom, a na poticaj utemeljitelja Festivala Domagoja Terzića, sudjelovao u snimanju albuma „Jazzy Bach“ koji je 2015. godine nagrađen Porinom i postao jedna od važnih točaka Dedićevog opusa.
„Darko Jurković Charlie predstavit će se na BaRoMus Festivalu solističkim nastupom i izvedbom vlastitih autorskih skladbi, a u okviru koncerta bit će održan i hommage prijatelju i suradniku Matiji Dediću uz kratki glazbeni osvrt na suradnju na albumu Jazzy Bach“, najavljuje Domagoj Terzić.
Šimun Matišić kvartet na koncertu 8. srpnja rovinjskoj publici predstavit će se izvedbom kompozicija W.A.Mozarta i Šimuna Matišića. Sastav koji predvodi višestruko nagrađivani mladi glazbenik bogate i zanimljive karijere vibrafonist Šimun Matišić (1996.), čine i Zvonimir Šestak, kontrabas, Kruno Levačić, udaraljke i Dani Bošnjak, flauta.
„Riječ je o velikim umjetničkim individuama, osebujnim glazbenim ličnostima spojenim u zanimljiv kvartet jedinstvenog zvuka“, najavljuje Domagoj Terzić.
Festivalsku završnicu ovogodišnjeg BaRoMusa 15. srpnja označit će koncert Sudar Percussion Trija.
„Ovaj trio već godinama svojom akustičnom atraktivnošću i glazbenom virtuoznošću plijeni pažnju publike. Nastupaju pod umjetničkim vodstvom Gorana Goršea, a u Rovinju na BaRoMus Festivalu izvodit će djela domaćih skladatelja te poznate skladbe udaraljkaške internacionalne literature: O. Dešića, I. Kuljerića, A. Kabilja, I. Trevinoa, A. Piazzolle, N. J. Zivkovica.
BaRoMus Festival
Publika će imati prilike čuti bogat perkusionistički instrumentarij u kojeg su uključene dvije marimbe, vibrafon, koncertni bas bubanj, bongosi, cajon, snare i druge udaraljke“, najavljuje maestro Terzić.
Tijekom dosadašnjih dvadeset godina u programu BaRoMusa održano je više od 150 koncerta, a uoči 21. izdanja Domagoj Terzić, osnivač i umjetnički voditelj Festivala, ističe: „Umjetnički koncept BaRoMusa uvijek je bio vođen kvalitetom. Naši su gosti vrhunski glazbenici, pomno odabrani solisti i ansambli koji su svojim interpretativnim, estetskim i stvaralačkim senzibilitetom ostavili dubok trag na našoj festivalskoj pozornici promišljajući zvukove minulih stoljeća i suvremena suzvučja.
Uvijek nas vesele njihovi pozitivni komentari nakon nastupa na našoj rovinjskoj pozornici, a koncerte BaRoMusa, koji su zaista slavlje glazbe, prepoznala je naša vjerna publika, što posebno raduje jer je i time ispunjena naša festivalska misija.“
Svi koncerti održavaju se u crkvi sv. Franje s početkom u 21 sat, a ulaz je slobodan.
BaRoMus Festival održava zahvaljujući potpori Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske, Istarske županije, Grada Rovinja - Rovigno, Turističke zajednice grada Rovinja – Rovigno i Adris grupe.
Od ponoći su na snazi nove cijene goriva. Litra eurosupera sada stoji 1,50 eura, a eurodizela 1,55 eura, no poskupljenje je ublaženo Vladinom uredbom o ograničenju cijena donesenom zbog rasta cijena na svjetskom tržištu.
U Puli će nastupiti sa svojim triom, sastavom koji funkcionira kao dinamičan i organski glazbeni kolektiv. Uz Lewisa na tenor saksofonu, trio čine Josh Werner na električnom basu i Warren „Trae“ Crudup III na bubnjevima.
Građani tako trenutno drže više od 8,5 posto javnog duga, pri čemu su kroz dosadašnja izdanja sudjelovali s više od 417 tisuća ponuda ukupne vrijednosti 14.3 milijardi eura
Klub žena liječenih od karcinoma dojke Gea Pula i ove godine organizira Dane narcisa, niz humanitarnih i edukativnih događanja kojima žele podsjetiti građane na važnost prevencije i ranog otkrivanja raka dojke.
Obrtnici u Hrvatskoj i dalje se prilagođavaju promjenama u poslovanju, dok istodobno očekuju stabilnije uvjete rada. O aktualnim izazovima, ali i očekivanjima obrtnika govorio je predsjednik Udruženja obrtnika Rovinj Gordon Trojanović.
Njezin glas istodobno je nježan i hrapav, brišući granicu između užitka i boli, a publika često opisuje njezine nastupe gotovo terapeutski snažnima. Inspiraciju za pisanje pjesama pronalazi u svakodnevnom životu i osobnim iskustvima, koje kroz glazbu prenosi s iznimnom emocionalnom iskrenošću.
Brijuni su posebno privlačni upravo u proljetnim mjesecima, kada priroda oživljava, a otok nudi mir, zelenilo i jedinstvene prizore koje je teško pronaći na drugim mjestima uz obalu.
Svi mi koji prometalima aktivno sudjelujemo u prometu, ili pak kao šetači boravimo u prirodi, dobro znamo koliko je važno imati dobre gume ili kvalitetne cipele odnosno tenisice.
Hrvatska modna dizajnerica Martina Herak predstavila je svoju kapsul kolekciju “Cap01” na Paris Fashion Weeku u Parizu, među više od 60 dizajnera iz cijelog svijeta koji su sudjelovali na ovom prestižnom modnom događaju.
Na današnji dan prije 26 godina preminula je hrvatska sopranistica i poznata rovinjska pjevačica Liliana Budicin Manestar, umjetnica koja je svojim glasom ostavila trag na opernim pozornicama, festivalima i koncertnim dvoranama u Hrvatskoj i inozemstvu.
Posjetitelje u utorak očekuje i prava mala gastronomska fešta. Iz općinske će se zbirke iznijeti velika istarska bukaleta od četiri litre, iz koje će se točiti domaći teran i supa, a posluživati će se i pjenušci vinarije Šošić iz Bubani.
Ponekad je dovoljno samo malo skrenuti s uobičajenih ruta i dopustiti znatiželji da vas odvede korak dalje – u neku tišinu prošlih vremena koja i danas ima što reći.
U sklopu 30. Dana Antuna Šoljana u Rovinju će 25. travnja u Kazalištu „Antonio Gandusio“ nastupiti svjetski poznati glazbenici, violončelist Ernst Reijseger i violinist Mario Forte, koji će publici predstaviti projekt „Fata Morgana“.