Jezične vještine djece u padu: Zašto mališani sve teže pripovijedaju i odgovaraju potpunim rečenicama?
Puno je faktora koji utječu na otežano jezično izražavanje kod djece.
Mamin kutak
5 Travanj 2025 I 07:15
Foto: Pexels
Posljednjih nekoliko godina sve više čujem od roditelja i učitelja opaske poput: „Današnja djeca ne znaju razgovarati; djeca se ne znaju izražavati potpunim rečenicama; ne znaju prepričati niti kraći tekst!“ i slično.
Isto sam primijetila u direktnom radu u svom kabinetu – sve je više djece koja se izražavaju kratko, gramatički netočno, slabijeg rječnika i slabije razvijenih komunikacijskih vještina. Moram priznati da već u prvih desetak minuta razgovora s djetetom koje mi dođe, mogu primijetiti je li dijete izloženo ekranima ili mu se kod kuće čitaju slikovnice uz aktivan razgovor o tome.
Kako biste znali prepoznati kasni li Vaše dijete u razvoju vještina jezičnog izražavanja, prikazat ćemo sažet pregled urednog razvoja:
Predgovorna faza (0-2 godine) - Djeca u ovoj fazi izražavaju priče kroz geste, zvukove i jednostavne riječi. Počinju povezivati događaje, ali njihov vokabular još nije dovoljno razvijen za složeno pripovijedanje.
Jednostavne sekvence (2-4 godine) - Djeca počinju stvarati kratke narative, najčešće o poznatim temama (poput obiteljskih događaja). Priče često nemaju jasan početak, sredinu i kraj, ali sadrže logičan slijed događaja.
Koherentne priče (4-7 godina) - U ovoj fazi, djeca počinju stvarati priče s jasnom strukturom. Oni mogu uključiti više detalja, logičke poveznice i emocionalne aspekte. Jezik postaje bogatiji, a njihovo razumijevanje uzročno-posljedičnih odnosa jača.
Složeno pripovijedanje (7-10 godina) - Djeca počinju koristiti maštu kako bi stvorila bogatije i složenije priče. Mogu se baviti apstraktnim temama, pratiti linearne ili nelinearne sekvence i izražavati različite perspektive.
Napredno pripovijedanje (od 10 godina) - Starija djeca mogu stvarati kompleksne priče koje uključuju razvoj likova, dublje teme i simboliku. Njihov vokabular i jezične vještine omogućuju izražavanje složenih ideja.
Foto: Pexels
Puno je faktora koji utječu na otežano jezično izražavanje kod djece, ovo su neki od njih:
(Pre)malo čitanja: Djeca možda manje čitaju knjige koje potiču bogatiju i složeniju jezičnu raznolikost, otežava širenje njihovog rječnika i sposobnost oblikovanja potpunih rečenica.
Utjecaj tehnologije: Djeca provode mnogo vremena na digitalnim uređajima gdje se koristi sažet, neformalni jezik (poput emotikona, skraćenica ili poruka bez gramatičke strukture). To može utjecati na njihovo razumijevanje i primjenu gramatički ispravnih rečenica.
Manje verbalne interakcije: Smanjena interakcija licem u lice, zbog užurbanog načina života ili prekomjerne uporabe tehnologije, može ograničiti razvoj jezičnih vještina.
Savjeti
Postoji puno načina na koje možete poticati djecu na korištenje potpunih rečenica te obogaćivati njihovu sposobnost pripovijedanja. Važno je samo da kod male djece to potičete kroz igru na zabavan način, koristeći slike, lutkice, kartice i još važnije, da s Vama provodi zabavno vrijeme!
Postavljajte pitanja koja zahtijevaju razrađene odgovore: Umjesto pitanja “Želiš li palačinke?”, pokušajte s “Zašto voliš palačinke?” ili “Što najviše voliš jesti za večeru?” Potičite ih na davanje detaljnih odgovora.
Čitajte knjige zajedno: Tijekom čitanja postavljajte pitanja o priči, likovima ili njihovim osjećajima. Pitajte “Što misliš, zašto je lik to učinio?” ili “Kako bi ti završio ovu priču?”
Igrajte igre pripovijedanja: Stvarajte priče zajedno gdje svatko dodaje dio koristeći potpune rečenice. Počnite s jednostavnom radnjom i nastavite razvijati priču.
Modelirajte potpune rečenice: Kada razgovarate s djecom, uvijek koristite potpune rečenice i potičite ih da vas oponašaju. Na primjer, umjesto “Idemo van”, recite “Idemo van kako bismo uživali u suncu.”
Pišite i crtajte zajedno: Potičite ih da napišu jednostavne priče ili opise crteža. Na primjer, nakon što nacrtaju sliku ribe, pitajte ih da napišu gdje živi riba i što voli raditi.
Poticanje verbalnih interakcija u svakodnevnim situacijama: Tijekom obroka, šetnje ili vožnje autom postavljajte otvorena pitanja kako biste ih potaknuli na razgovor.
Za kraj, najvažnije – budite prisutni i zainteresirani za razgovor s djetetom. Djeca su vaše ogledalo, ako Vas vide da provodite vrijeme za ekranima, i oni će. Tijekom vožnje u autu ili za vrijeme ručka, komunicirajte, ispitujte, smijte se i šalite. Neka komunikacija prije svega bude zabavna!
Piše: Maja Vincek Slunjski, mag.logoped, integrativni psihoterapeut za djecu i adolescente, izvor: Mamin kutak
Ovog ponedjeljka u večernjim satima, odnosno dan nakon nestanka, stigle su dobre vijesti - Reljac je sam potvrdio da je dobro i da mu je trebalo malo vremena da se makne od svega.
U Žminju je danas održana konferencija za medije na kojoj je najavljena manifestacija 'Armonike Zad kaštela' i 29. susret svirača na harmonikama, koji će se održati ove subote, 12. srpnja od 20 sati.
Provedenim kriminalističkim istraživanjima utvrđeno je kako je 41-godišnjak iz koristoljublja prevozio strane državljane koji su nezakonito ušli na područje Republike Hrvatske do odredišta u zapadnim europskim državama.
Nogometaši Istre 1961 završnu fazu priprema za novu sezonu SuperSport HNL-a odradit će u Sloveniji, gdje ih očekuje tjedan dana intenzivnog rada i tri pripremne utakmice protiv međunarodnih protivnika.
Ciklona koja je tijekom nedjelje zahvatila Istru i šire područje nastavlja utjecati na vremenske prilike i tijekom utorka, donoseći nestabilno vrijeme, lokalne pljuskove i pad temperature.
Pjesma „Nježno i perverzno“ novi je singl pulske Dogme kojim bend obilježava 30 godina postojanja i rada, a ujedno najavljuje skorašnji nastup u Malom rimskom kazalištu u Puli gdje će Dogma nastupiti kao gosti svjetski poznatog benda Fun Lovin’ Criminals.
Vatrene buktinje konstanta su Starshipa pri polijetanju ili povratku s misije. Zadnje testiranje započelo je i ujedno završilo “raskošnom” eksplozijom koja je uništila i raketu i brod i lansirni kompleks.
Od raskošnih tenora i a cappella senzacije do intimnog spektakla u dvorani — festival je unatoč vrućinama i lošoj prognozi donio vrhunske glazbene trenutke.