Najposjećenija istarska općina i dalje bilježi odlične turističke rezultate!
Do 15. srpnja u Medulinu zabilježeno je čak 1.016.829 noćenja, što je na razini prošlogodišnjih rezultata, no uz poseban naglasak na iznimno snažan početak godine. Naime, rekordan lipanj s 446.598 noćenja nadmašio je dosadašnje rekorde!
Općina Medulin i ove godine potvrđuje status jedne od najtraženijih turističkih destinacija u Istri. Do 15. srpnja zabilježeno je čak 1.016.829noćenja, što je na razini prošlogodišnjih rezultata, no uz poseban naglasak na iznimno snažan početak godine.
Naime, rekordan lipanj s 446.598 noćenja nadmašio je dosadašnje rekorde – čak 46% više noćenja nego 2022. i 22% više u odnosu na prošlu godinu.
Svake godine ovdje borave više od tri mjeseca, tijekom kojih su stekli brojne prijatelje i zaljubljenike u kampiranje, postavši tako prava medulinska ljetna obitelj.
Među stranim turistima, Rovinj – Rovigno treći je mjesec zaredom najpoželjnija destinacija s milijun ostvarenih noćenja. Iza njega su Medulin s 836 tisuća, Poreč – Parenzo sa 766 tisuća, Dubrovnik sa 746 tisuća i Umag – Umago sa 723 tisuće noćenja stranih gostiju.
18:19Prije 194 d12.10.2025
Poseban zamah turističkom prometu dao je veliki međunarodni događaj H.O.G. Rally, koji je početkom srpnja okupio oko 8.000 motociklista i više od 15.000 posjetitelja.
Tijekom manifestacije, popunjenost smještaja bila je i do 95% veća u odnosu na isto razdoblje prošle godine, a mnogi ugostitelji ističu da su poslovali bolje nego u vrhuncu kolovoške sezone, ističu iz Turističke zajednice Općine Medulin.
Organizatori Harley-Davidsona izrazili su veliko zadovoljstvo, posebno pohvalivši prometnu organizaciju i opću atmosferu, a zahvalnost su izrazili i prema lokalnom stanovništvu koje je svojim razumijevanjem i suradnjom značajno pridonijelo uspjehu događaja.
Foto: NuNu Media
Na referentni datum 13. srpnja u Medulinu je boravilo 23.300 turista, od kojih su najbrojniji bili gosti iz Njemačke, Slovenije, Austrije, Češke i Italije.
"Rast ostvarujemo u pred i posezoni što ide u prilog svim aktivnostima koje kao Vlada poduzimamo i uz ove rezultate zadovoljni smo i dosadašnjim tijekom posezone u kojoj ostvarujemo 5% veći turistički promet u usporedbi s istim razdobljem prošle godine", istaknuo je ministar turizma i sporta.
Najveća prijetnja hrvatskom turizmu, prema Mikuliću, su previsoke cijene i pretvaranje destinacije u preskupu.
17:18Prije 212 d24.09.2025
Najviše ih je smješteno u kampovima (39%), zatim u privatnom smještaju (33%), dok hoteli čine tek 7,5% ukupnog broja gostiju. Oko 5,5% turista boravi u nekomercijalnom smještaju, poput vikendica.
Kada je riječ o bookingu za glavni dio sezone, iz TZ Medulin poručuju kako su podaci ohrabrujući, unatoč negativnim tonovima iz dijela stranih medija.
Privatni iznajmljivači i hotelijeri izražavaju oprezni optimizam, uz napomenu kako globalni trend last minute rezervacija, prisutan još od pandemije, i dalje snažno utječe na dinamiku punjenja kapaciteta.
No, Medulin se ne suočava samo s izazovima popunjenosti. Sve češće se otvara pitanje održivosti i negativnih utjecaja masovnog turizma. U tom kontekstu, Općina ulaže u širenje prometne i zelene infrastrukture – od šetnica i biciklističkih staza do planiranja zaobilaznica i pomorskih linija.
Općina MedulinIlustracija
Ključan dokument, čija je izrada u tijeku, bit će Plan upravljanja destinacijom, koji će omogućiti lokalnim vlastima odlučivanje o opsegu i vrsti smještajnih kapaciteta.
"Medulin je ljeti obiteljska destinacija s dozom zabave, a zimi se oslanja na sportski turizam", ističu iz Turističke zajednice Općine Medulin, napominjući da su važan alat za produljenje sezone i specijalizirani događaji – poput koncerata u Cave Romane, Tear It Up Rockabilly Festivala i nedavno održanog H.O.G. Rallyja.
Zaključno, iz TZ Općine Medulin poručuju da rast smještajnih kapaciteta mora biti strogo kontroliran, a fokus usmjeren prema najvišim kategorijama smještaja, kako bi se zadržala kvaliteta života mještana i održivost destinacije.
Dvadeset godina plesa, zajedništva i uspomena obilježeno je sinoć u Centru za mlade u Rovinj, gdje je Plesna udruga Roxanne okupila bivše i sadašnje članice na svečanoj proslavi.
U Bujama su jučer osnovnoškolci i srednjoškolci iz prve ruke upoznali policijski poziv kroz Dan otvorenih vrata Policijske uprave istarske – uz pokazne vježbe, opremu i susret s policijskim službenicima.
Osnivanjem Turističke zajednice područja Buzeta i Ćićarije napravljen je važan korak prema zajedničkom upravljanju destinacijom, no ključni izazov ostaje – kako razvoj turizma uskladiti s očuvanjem autentične i osjetljive prirode sjevera Istre.
U Muzeju grada Rovinja otvorena je izložba „Intimno, zbirka Mascarelli“ koja kroz rijetko izlagana djela otkriva osobniju i intimniju stranu stvaralaštva Bruna Mascarellija.
Nakon tematske sjednice o UPU-u Lučica Delfin, gradska vijećnica Dragica Pršo poručila je kako Grad Pula odluke donosi pod pritiskom mogućih odšteta, dok javni interes ostaje u drugom planu.
Sezona peludi u punom je jeku, a dok mnogi građani osjećaju posljedice proljetnih alergija, veterinari upozoravaju da slične tegobe sve češće pogađaju i pse i mačke – od kihanja i iscjetka iz nosa do svrbeža i kožnih promjena.
Bogat program sportskih, kulturnih i svečanih događanja obilježit će ovogodišnje Dane Općine Bale, koji se održavaju od 25. travnja do 2. svibnja uz sadržaje za sve generacije.
Učenici Talijanske srednje škole „Antonio Borme” iz Rovinja ostvarili su izvrsne rezultate na MATligi, a par iz trećeg razreda izborio je plasman u državno finale među najboljim mladim matematičarima u Hrvatskoj.
Rovinj ove subote obilježava 40. obljetnicu početaka animacije u turizmu, a svečano okupljanje okupit će brojne pionire i sudionike koji su kroz desetljeća oblikovali turističku ponudu grada.
“Želja nam je ovom pričom obratiti se prvenstveno lokalnoj publici i kroz šparoge i tartufe odati hommage Istri i njezinu identitetu”, poručuju iz hotela Monumenti
''Pjesma je stajala sa strane jer govori o trenucima kad smo se iskreno i ozbiljno pitali ima li sve u nama i oko nas smisla. Od tada hodamo polako dan po dan i eto nas, ... skupili smo 33 godine zajedno. Nova nada, novi dan.", o pjesmi su ispričali Marijan i Gabi iz Nole.