Rovinjske noći i Festival istarske supe otvaraju šestodnevno slavlje Dana Grada i njegove zaštitnice Svete Eufemije
Sve građane i posjetitelje od 11. do 16. očekuje bogat program koji obuhvaća glazbeni i zabavni program, eno-gastro ponudu, dječje aktivnosti, predstavljanje tradicije...
Izuzetno atraktivan cjelotjedni program, popraćen brojnim novostima, ove će godine iznenaditi građane i posjetitelje Rovinja-Rovigno povodom proslave Dana Grada i njegove zaštitnice Svete Eufemije.
Slavlje započinje već 11. rujna uz brojne radionice, izložbe, tradicijske igre za djecu i odrasle, kazališne predstave, dok je Svečano otvaranje Rovinjskih noći, glavnog zabavnog djela programa predviđeno u petak, 12. rujna, defileom limene glazbe i mažoretkinja u središtu grada, s početkom u 18:15.
U povodu proslave Dana Grada Rovinja i zaštitnice svete Eufemije ove je subote na rasporedu besplatan ručak za umirovljenike uz nastup benda Anelidi i Vesne Nežić-Ružić, građani će moći besplatno koristiti prijevoz vlakićem od 10 do 22 sata, a navečer se priprema i Rovinjski festival vina.
U Rovinju će se ovog petka održati Festival istarske supe s popratnim gastronomskim i glazbenim programom, dok je u subotu na rasporedu Rovinjski festival vina na kojem će se moći probati čak 54 različita vina.
07:20Prije 149 d12.09.2025
Festival istarske supe uz bogatu enogastronomsku ponudu i hitove Dine Dvornika
Bit će to prikladna uvertira u Rovinjski festival istarske supe Udruge Agrorovinj koji će u 19:00 okupiti posjetitelje na Malom molu.
Rovinj danas slavi Dan grada i blagdan svete Eufemije, a svečanost je obilježena sjednicom Gradskog vijeća na kojoj je gradonačelnik Emil Nimčević uputio čestitke sugrađanima i podsjetio na postignuća i planove za budućnost grada.
U Rovinju će se ovog petka održati Rovinjski festival istarske supe, a u subotu Rovinjski festival vina u organizaciji Udruge Agrorovinj, dok će Ustanova i Udruga Kuća o batani pripremati tradicionalnu gastronomsku ponudu, a sve će pratiti sjajan glazbeni program.
19:15Prije 151 d10.09.2025
Ovogodišnje će izdanje obogatiti prezentacija autohtonih delicija I fiùchi ruvigniʃi - Rovinjski fioki, Li freîtule - Fritul”, Rovinjski Carletto, koje će pripremati članovi Udruge i Ustanove Kuća o batani. Feštu će na trgu dodatno začiniti bend Boo Bunnies, nakon kojeg će se na pozornicu popesti Dino Dvornik Tribute Band sa najpoznatijim hitovima slavnog glazbenika.
Tijekom pet dana trajanja zabavnog programa predstaviti će se i poznati istarski pršutari Jelenić i Buršić.
Enogastronomska ponuda predviđa još i pašte, pedoći, kapešante, ombolo i kobasice, uz štandove sa sladoledima i pićem te štand destilerije Aura. U sklopu manifestacije ove je godine predviđen i Dječji kutak za najmlađe.
Besplatni ručak za umirovljenike, besplatna gastronomska ponuda za sve građane i besplatan prijevoz vlakićem
U subotu, 13. rujna, u 12:00 sati Grad Rovinj-Rovigno organizira na glavnom gradskom trgu besplatni ručak za umirovljenike uz palentu i šugo od divljači kojeg će pripremati Pelagius Novigrad d.o.o., a pratiti će ga nastup benda Anelidi i Vesne Nežić-Ružić. Tog će dana, građani moći besplatno koristiti prijevoz vlakićem od 10:00 do 22:00 sata.
Na Dan zaštitnice svete Eufemije, 16. Rujna, građane čeka Tradicionalna gastronomska besplatna ponuda koju priprema Udruga i Ustanova Kuća o batani od 11:30 do 13:30 na glavnom gradskom trgu, a za dobru atmosferu pobrinuti će se rovinjski bend Gato e le Volpi.
Subotnji Festival vina uz Koktelse i Party Bend
Subota je rezervirana za popularni Rovinjski festival vina Udruge Agrorovinj, kojeg će popratiti prezentacija i priprema ribljih jela. Na pozornici na glavnom gradskom trgu posjetitelje će zabavljati Party Bend i Koktelsi.
Nedjelja u znaku Tunafest-a
Ljubitelji tune i ribljih jela će zasigurno uživati i u nedjelju, 14. rujna, kad će se od 19:00 nadalje na Malom Molu održavati Tunafest, uz ponudu Craft pive Kampanjola i likera rovinjske destilerije Darna.
Manifestaciju će popratiti nastup mladog, inovativnog glazbenog sastava Quintetto Ricreativo, koji spaja klasičnu glazbu i strastvene ritmove latinoameričke glazbe, a nakon njih će se na pozornicu popesti jazz/fusion bend vrhunskog rovinjskog glazbenika Kristijana Terzića.
Koncert Urban&4 na glavnom gradskom trgu
U ponedjeljak, 15. rujna u 11:00 sati, u Multimedijalnom centru održati će se Svečana sjednica Gradskog vijeća Grada Rovinja-Rovigno tijekom koje će biti dodijeljene nagrade i priznanja ovogodišnjim laureatima.
Večernji program započinje u 18:00 posebnim koncertom Limene glazbe i Tria „Viècia Ruveîgno“.
Naime, izvođači će glazbu izvoditi s broda usidrenog na Velikom molu. Na Ljetnoj terasi "Vlado Benussi" Zajednice Talijana "Pino Budicin" od 19:30 do 22:30 održati će se tradicionalna Serata in famiglia-Večer u obitelji.
U 19:00, na Malom molu, publiku će zasigurno privući “Udùri da cà∫a - Mirisi doma”, prezentacija lokalnih proizvodaca i njihovih proizvoda, a dodatan razlog za večernji izlazak tog dana biti će koncert poznatog riječkog izvođača Damira Urbana, koji će uz pratnju 4 gudača publici podariti posebnu glazbenu poslasticu na glavnom gradskom trgu.
Na Dan zaštitnice svete Eufemije, 16. rujna u 19,00 na Malom molu se vraća prezentacija lokalnih proizvodaca i njihovih proizvoda“Udùri da cà∫a - Mirisi doma”, dok na glavnoj pozornici nastupaju tri mlada rovinjska benda Radiation, Trio Sunset i Acid Salvia.
Svečano slavlje Svete Mise i Sajam tradicijskih obrta
Blagdan Svete Eufemije započinje već u jutarnjim satima Tihom misom u 8:00 u Crkvi sv. Eufemije. Slijedi u 9:00 Misa na talijanskom jeziku, dok će se Svečana misa slaviti u 11:00.
Crkva sv. Eufemije će u večernjim satima tijekom pet večeri biti osvjetljena motivima legende rovinjske zaštitnice u 2D animaciji osmišljenoj od strane studija Visualia.
Od 9,00 do 20,00 na Obali Pina Budicina održava se Sajam tradicijskih obrta na kojem sudjeluju brojni lokalni proizvođači i obrtnici.
Ovogodišnje obilježavanje Dana Grada Rovinja-Rovigno i blagdana njegove zaštitnice svete Eufemije donosi građanima i posjetiteljima bogat i raznolik program u kojem se skladno isprepliću kultura, tradicija, gastronomija, sport i zabava.
Cjelokupni program, koji je dostupan na mrežnim stranicama Grada Rovinja-Rovigno, biti će predstavljen na konferenciji za medije koja će se održati slijedećeg tjedna.
Glavni festivalski dani bit će petak 29. i subota 30. svibnja, uz Welcome Day u četvrtak i završni After Party u nedjelju. U prodaji je ograničen promotivni kontingent ulaznica po cijeni od 49 eura, dostupnih putem službenih prodajnih kanala.
Kad je riječ o željama za zimski odmor, skijanje i dalje drži prvo mjesto, dok dio građana privlače i iskustva poput vožnje psećim saonicama. Ipak, većina planira odmor provesti u Hrvatskoj.
Nekoliko stotina građana okupilo se večeras na Portarati kako bi dočekalo pulske futsal reprezentativce Niku Vukmira i Davida Mataju, koji su s hrvatskom reprezentacijom osvojili broncu na Europskom prvenstvu.
Stručni žiri odabrat će pjesme koje će biti tiskane u XXXIII. zbirci „Verši na šterni“. Natječaj je otvoren od 1. do 28. veljače 2026. godine, a pristigle prijave nakon tog datuma neće se uzimati u obzir.
Istra skriva niz neobičnih i manje poznatih zanimljivosti — od legendi, povijesnih bitaka i vinskih rekorda do najdužih stepenica i panoramskih vidikovaca. Donosimo izbor činjenica koje pokazuju koliko je poluotok poseban i izvan turističkih razglednica.
Subota je u centru Pula prošla u znaku boja, maski i smijeha – jubilarna 10. karnevalska povorka okupila je brojne grupe i posjetitelje, a u veseloj atmosferi maskirao se i gradonačelnik Peđa Grbin.
Osnovna waldorfska škola Vodnjan, jedna od najmlađih škola u Istri, donosi drugačiji pristup obrazovanju — učenje kroz umjetnost, iskustvo i kreativni rad — a trenutno u Vodnjanu okuplja 27 učenika u četiri razreda i planira daljnji rast.
Pulski rotor u ponedjeljak, 9. veljače, bit će osvijetljen ljubičastom bojom povodom Međunarodnog i Nacionalnog dana epilepsije, s ciljem podizanja svijesti te pružanja podrške osobama koje žive s ovom neurološkom bolešću.
Poseban detalj ovog valentinovskog izleta čeka goste već pri dolasku – brijunska ljubavna priča, zamišljena kao nježan znak pažnje i uspomena na poseban dan proveden na otoku.
Rovinjac Ivo Krelja javno je podijelio svoju priču o prestanku pijenja nakon tri desetljeća alkohola — i više od godinu dana potpune apstinencije. Njegova radijska ispovijest donosi snažnu poruku o prepoznavanju granice i novom početku.
Pula danas od 14 sati postaje velika karnevalska pozornica – 10. tradicionalna povorka maškaranih grupa prolazi centrom grada, uz privremenu regulaciju prometa i završno druženje u Domu hrvatskih branitelja.
S obzirom na odlično iskustvo u stanu, odluka o ugradnji ventilacijskog sustava u njihov novi dom bila je očit izbor. Već u fazi projektiranja uključili su ventilacijski sustav Ventoterm, odabravši rekuperacijski sustav koji osigurava automatsku izmjenu zraka.