Jeste li znali da elektronički otpad može dobiti novi život?
Udruga Capybara, poznata po svojim inicijativama u promicanju tehnologije i kreativnosti, pokrenula je novu akciju u kojoj poziva na donacije elektroničkog otpada.
Upcycling je proces kojim se stari, no još uvijek upotrebljivi materijali ili predmeti obnavljaju i transformiraju u nove proizvode, čime se smanjuje količina otpada i potreba za novim resursima.
Ovaj ekološki prihvatljiv pristup postao je ključan u borbi protiv zagađenja i prekomjerne potrošnje.
U posljednjim godinama, upcycling je postao popularan ne samo u industriji, već i među mnogim organizacijama koje nastoje pridonijeti održivosti i smanjenju negativnog utjecaja na okoliš.
Udruga Capybara, poznata po svojim inicijativama u promicanju tehnologije i kreativnosti, pokrenula je novu akciju u kojoj poziva na donacije elektroničkog otpada.
Ova akcija je prilika građanima i poduzećima kako pomoći u održavanju i unapređenju edukativnih aktivnosti udruge.
Naime, prikupljeni elektronički otpad bit će korišten u redovnim radionicama Primijenjene elektronike, gdje će sudionici učiti o popravcima i obnovi elektroničkih uređaja, a time i o samom principu upcyclinga.
Udruga Capybara
No, osim edukativnog aspekta, Udruga Capybara ima i ambiciozan cilj uoči nadolazeće konvencije CapyCON25. Do tada žele sastaviti osam računala korištenjem doniranih dijelova, koja će biti korištena u turnirima na samoj konvenciji.
Ova računala neće biti samo alat za zabavu, već će, nakon konvencije, biti donirana različitim ustanovama i udrugama, čime će pridonijeti daljnjoj edukaciji i pružanju tehnološke opreme onima kojima je najpotrebnija.
Ovaj projekt ne samo da promovira upcycling, već i društvenu odgovornost, jer omogućuje široj zajednici da se uključi u smanjenje elektroničkog otpada i istovremeno pomogne onima koji nemaju pristup modernim tehnologijama.
Udruga Capybara
Donacije elektroničkog otpada mogu značajno utjecati na smanjenje zagađenja okoliša, a ujedno i pružiti priliku za nove inicijative koje koriste obnovljene tehnologije.
Poziv Udruge Capybara na donacije odražava filozofiju održivosti i zajedničkog doprinosa društvu, stvarajući pozitivnu promjenu na mnogim razinama.
Za sve informacije i dogovor o preuzimanju elektroničkog otpada, kontaktirajte nas putem e-maila: udrugacapybara@gmail.com.
Lovro Majkić, kapetan i dugogodišnji vratar Istre 1961, napustio je pulski klub i karijeru nastavlja u grčkom Arisu, koji je aktivirao otkupnu klauzulu od 200 tisuća eura.
U Istarskom narodnom kazalištu Gradskom kazalištu Pula ovoga se ljeta održava dvotjedni međunarodni edukativni program Contemporary Performance Practices (CPP), radionica hrvatsko-američkog redatelja i kazališnog umjetnika Ivana Talijančića, suosnivača prestižnog njujorškog ansambla WaxFactory.
Osim velikog sportskog značenja, turnir je bitan i kao događanje koje značajno obogaćuje turističku ponudu, jer će osim tenisa na programu biti i koncerti, izvrsna gourmet ponuda… Grad Umag na taj se način uspješno profilirao!
Insekticidna sredstva koje se koriste prilikom dezinsekcije neznatno su opasna za čovjeka i njegovu okolinu, a u okolišu ne zaostaju jer su biorazgradiva.
Poreč od 8. do 14. rujna postaje središte vrhunske gastronomije, sportskog ribolova i glazbenog spektakla uz nastupe velikih regionalnih glazbenih imena.
Ovogodišnje izdanje GinIstre pratit će i iznimno atraktivan glazbeni program. U petak, 17. listopada, na pozornici će nastupiti popularna grupa Dalmatino, dok će u subotu, 18. listopada, festivalsko ozračje dodatno upotpuniti Marko Tolja.
Hrvatska se može pohvaliti s jednim restoranom koji nosi dvije MICHELINOVE zvjezdice te s 12 restorana nositelja jedne prestižne MICHELINOVE zvjezdice, globalno najznačajnije i najprepoznatljivije gastronomske oznake.
Od samog trenutka objave, pjesma je osvojila srca slušatelja zahvaljujući jedinstvenom spoju mladenačke energije Lima Lena te iskustva i prepoznatljivog glazbenog izričaja Alena Vitasovića.
Ugovor o pristupanju Republike Hrvatske Europskoj uniji potpisan je u Bruxellesu 9. prosinca 2011. godine, a na današnji dan prije dvanaest godina to je napokon i ostvareno.
Tacoor, čiji su članovi glazbenici različitih stilskih pozadina, već godinama istražuje granice žanrova, stvarajući svježu kombinaciju funka, hip-hopa i popa osamdesetih. Novi singl bavi se aktualnim pitanjem – sukobom ideologije nasilja i pacifizma, temom koja je danas možda važnija no ikad.
Festival "Dimela cantando" iz godine u godinu sve više jača svoju kulturnu ulogu ne samo u Istri, već i u susjednim dijelovima Slovenije i Italije, potvrđujući važnost očuvanja istrovenetskog narječja kroz umjetnost, glazbu i zajedništvo.