JEDAN OD PRVIH UČITELJA NA BUJŠTINI Na današnji je dan rođen Lino Gorjan
IstraIN
20 Kolovoz 2025 I 22:00
Istrapedia
Lino Gorjan bio je učitelj i političar, rođen u mjestu Gorjani kraj Grožnjana, na današnji dan, 20. kolovoza 1931. godine, a preminuo u Umagu 16. travnja 1996. godine.
Bio je među prvim učiteljima na Bujštini. Od 1952. do 1955. učiteljevao je u osnovnoj školi u Karšetama.
Legenda o svetoj Foški i danas odjekuje kao snažna poruka o vjeri i hrabrosti. Njezin primjer nadahnjuje ljude da se suoče s poteškoćama s nepokolebljivom vjerom u Božju ljubav. Hodočasnici u Istri i šire mole se svetoj Foški te vjeruju da će im njezin zagovor donijeti ozdravljenje, mir i utjehu.
Nakon završetka studija biologije u Zagrebu zaposlio se u Osnovnoj školi „Mate Balota“ u Bujama u kojoj je bio i ravnateljem. Potom je radio u Narodnom sveučilištu u Bujama gdje je organizirao razne tečajeve za odrasle.
Od 1964. do 1969. godine obnašao je dužnost predsjednika Skupštine općine Buje.
S tog je političkog položaja bio 1965. djelatno uključen u pregovore s likovnim udruženjima oko obnove i oživljavanja tada prilično napuštenog i zapuštenog Grožnjana kao grada umjetnika što je uspješno ostvareno otvaranjem niza ateljea, a neki su se umjetnici u Grožnjanu i nastanili.
Nakon općinskog mandata postao je generalni direktor Nanosa, kasnijeg SOUR-a Industrija i promet, a od 1986. bio je generalni direktora bujskog Digitrona.
Škola je započela svoj rad s dva odsjeka: elektrotehničkim i mašinskim (strojarskotehničkim).
13:10Prije 364 d27.07.2025
Istrapedia
FOTO: U povodu proglašenja Grožnjana "gradom umjetnika" Lino Gorjan (desno) kao predsjednik Skupštine općine Buje predao je simbolični ključ umjetniku Aleksandru Rukavini (2. 5. 1965.), (iz obiteljskog albuma)
Istarska županija objavila je javni poziv kojim će subjektima malog gospodarstva iz prerađivačke industrije sufinancirati ulaganja u fotonaponske elektrane za vlastitu proizvodnju električne energije. Pojedini proizvodni pogon može ostvariti potporu do 20.000 eura.
Najveći udio u ukupnim noćenjima ostvarili su gosti iz Njemačke, koji čine 28 posto svih noćenja, što je jedan posto više nego u istom razdoblju prošle godine.
Nepoznati vozač tijekom mimoilaženja nije ostavio dovoljan bočni razmak između svojeg i vozila iz suprotnog smjera, već je prešao preko pune središnje crte na prometnu traku namijenjenu za vozila koja dolaze iz suprotnog smjera.
Građani s nestrpljenjem očekuju Vladinu odluku o novim cijenama goriva koje bi na snagu trebale stupiti od utorka. Zbog rasta cijene sirove nafte na svjetskom tržištu, očekuje se značajnije poskupljenje svih vrsta goriva, a poljoprivrednici u Slavoniji već stvaraju redove kako bi po staroj cijeni na
Gradsko društvo Crvenog križa Rovinj poziva građane da se odazovu akciji dobrovoljnog darivanja krvi koja će se održati u četvrtak, 31. srpnja. Tijekom ljetnih mjeseci potrebe za dozama krvi su povećane, a svaka donacija može spasiti život.
U Europskoj uniji na snagu je stupila zabrana uništavanja neprodane odjeće, modnih dodataka i obuće. Novim pravilima želi se smanjiti tekstilni otpad, potaknuti kružno gospodarstvo i spriječiti praksa spaljivanja ili bacanja potpuno novih proizvoda.
Istra i Rovinj ponovno su se našli među najboljim europskim turističkim destinacijama. Istra je nominirana za najpoželjniju europsku regiju, a Rovinj za najpoželjniji grad Europe u izboru prestižnih Wanderlust Reader Travel Awards 2026, o čijim pobjednicima odlučuju glasovi putnika.
Njemački portal Baden24 piše kako se ovog ljeta na dijelu hrvatske obale može primijetiti više slobodnog smještaja i praznijih plaža nego prijašnjih godina. Kao jedan od razloga navodi rast cijena, no službeni podaci pokazuju da je broj turista i dalje na razini prošlogodišnjeg.
Mliječni put, zvjezdani grad kojem pripadamo, danas je za većinu Europljana postao nevidljiv. Sve snažnije svjetlosno onečišćenje briše pogled na noćno nebo i uskraćuje budućim generacijama jedan od najljepših prizora u prirodi.
Netflix je objavio novu ljestvicu najgledanijih filmova u Hrvatskoj, a na samom vrhu našao se naslov Desire. Među deset najgledanijih nalaze se i poznati filmski hitovi poput Death on the Nile, Sonic the Hedgehog 3 i Enola Holmes 3.
Visok BDP više nije dovoljan za titulu najbogatije države. Novi indeks u obzir uzima i prihode građana, nejednakost, siromaštvo te kvalitetu života, a na vrh ljestvice smjestio je europsku zemlju poznatu po snažnom socijalnom sustavu.
Nakon što su američki astronauti zbog tehničkih kvarova u svemiru proveli gotovo deset mjeseci umjesto planiranih devet dana, Boeingov Starliner i dalje nema odobrenje NASA-e za novi let. Problemi su daleko ozbiljniji nego što se isprva mislilo.
Dva vrhunska glazbena programa obilježila su protekli tjedan festivala Rovinj Art & More. Zagrebački kvartet i koncert "Tango – Historia de un Amor" oduševili su brojnu publiku te još jednom potvrdili status festivala kao jednog od kulturnih aduta ljeta.