Zdravi Novigrad dobio 4.000 eura za projekt „Naša kužina – kako su kuhali i jeli naši nonići"
Projektom „Naša kužina – kako su kuhali i jeli naši nonići” njeguje se i prenosi istarska kulinarska baština i običaji kroz osnaživanje međugeneracijske suradnje i razmjene znanja između starijih i mlađih članova zajednice.
Udruga Zdravi Novigrad i ove je godine bila uspješna na natječaju Zaklade za poticanje partnerstva i razvoja civilnog društva „Mali projekti za bolje sutra“.
Nakon prošlogodišnjeg uspješnog projekta Zdravi vrt vrtiću, ove je godine prihvaćen projekt „Naša kužina – kako su kuhali i jeli naši nonići / La nosta kužina – come cucinavano e mangiavano i nostri nonni“.
Prihvaćeni projekt provodit će se u dječjim vrtićima Tičići i Suncokret-Girasole, uz financijsku potporu Zaklade Istra – Fondazione Istria iz sredstava Fonda gradova i općina, s iznosom financiranja Zaklade 4.099,20 €.
Projektom „Naša kužina – kako su kuhali i jeli naši nonići / La nosta kužina – come cucinavano e mangiavano i nostri nonni” njeguje se i prenosi istarska kulinarska baština i običaji kroz osnaživanje međugeneracijske suradnje i razmjene znanja između starijih i mlađih članova zajednice.
Projekt će se provoditi kroz kulinarske radionice na kojima će djeca iz dva dječja vrtića imati priliku od nonića učiti kako se pripremaju neka od tradicionalnih istarskih jela, sami se okušati u pripremi istih te izraditi male kuharice s odabranim receptima za svoje obitelji i prijatelje.
Osim kuharskih radionica djeca će imati priliku posjetiti jedan obrt za proizvodnju domaće tjestenine te siranu. Tom će prigodom moći vidjeti kako se proizvode fuži, njoki i pljukanci, odnosno kako se od mlijeka dobiva maslac, vrhnje, jogurt i sir. Naučiti će kako se navedeno može pripremiti kod kuće, ali i kako se radi u proizvodnim pogonima.
U sklopu projekta nabavit će se i mali kućanski uređaji za vrtić kako bi generacije vrtićke djece moći uz pomoć svojih odgajateljica pripremati razne zdrave obroke. Aktivnosti projekta će se predstaviti široj javnosti i u sklopu Park Food Festa iduće godine.
Natječaj “Mali projekti za bolje sutra” provodi se već 15 godina, a projekti se financiraju iz Fonda gradova i općina, u kojem je ove godine sudjelovalo osam gradova i deset općina s područja Istarske županije.
Nova pjesma Alena Vitasovića nosi snažnu osobnu priču. U emotivnom singlu „Čuvaj me”, koji izvodi sa Silvijom Rejec, poznati istarski glazbenik publici otkriva nježniju stranu, a posebnu emociju donosi i videospot u kojem se pojavljuje njegova kći Mia.
Na pulskim Giardinima od srijede kreću radovi orezivanja stabala koprivića. Zahvati će trajati do kraja svibnja, a građane se poziva na oprez zbog moguće povremene regulacije prometa i prolaza.
Dvije pobjede u ključnom trenutku vratile su vjeru među navijače NK Istra 1961, a trener Krešimir Režić u samo nekoliko utakmica uspio je probuditi momčad i ponovno otvoriti priču o Europi.
Poezija, glazba, kazalište sjena i emocija spojili su sve generacije u Rovinju, gdje je intergeneracijski i inkluzivni recital „Poezija u pokretu, slici, sjeni i pjesmi“ pretvorio prostor Matice hrvatske u jedinstvenu umjetničku priču ispunjenu zajedništvom i kreativnošću.
Bivši hrvatski reprezentativac i jedan od najuspješnijih nogometaša svoje generacije Ivan Rakitić stiže u Pulu kao jedan od glavnih govornika inauguralnog izdanja MTF Conference 2026, međunarodne konferencije posvećene budućnosti nogometa, razvoja talenata i sportskog menadžmenta.
Nakon što smo objavili upozorenje čitatelja o sumnjivom mailu koji je izgledao kao poruka Hrvatskog Telekoma, iz HT-a su se službeno očitovali te poručili kako nije riječ o prijevari, već o legitimnoj verifikaciji e-mail adresa korisnika.
Od početnih dnevnih etapa od 30-ak kilometara do završnih dionica od gotovo 50 kilometara dnevno, Šimleša kroz putopis progovara o pomicanju vlastitih granica, hrabrosti i važnosti ostvarivanja životnih ciljeva – korak po korak.
U Barbanu su otvorene prijave za 16. Smotru vina Općine Barban koja će krajem svibnja okupiti lokalne vinare i ljubitelje domaće kapljice. Uzorci vina prikupljaju se do 13. svibnja u zgradi Općine Barban.
Podno Floričića ove je nedjelje održana manifestacija „Sopot sope“ koja je okupila brojne ljubitelje prirode, vina i autentičnog istarskog ugođaja u opuštenoj atmosferi daleko od masovnih turističkih događanja.
Nedaleko Umaga nalazi se Sipar, jedan od najznačajnijih arheoloških lokaliteta u Istri, mjesto na kojem se već godinama otkrivaju tragovi života stari više od dvije tisuće godina.
Od svibnja do kraja rujna Istra će ponovno ugostiti festival Organum Histriae. Sedam koncerata na šest lokacija donosi spoj orguljske glazbe, improvizacije i međunarodnih izvođača, a ulaz na sve programe je besplatan.
Uz dva osvojena zlata i jedno srebro, rekordno ovogodišnje izdanje Dana komunikacija projektu Famìa Studija Tumpić/Prenc donijelo je i najveće priznanje natjecanja IdejaX - Grand Prix!