U Pazinu se idućeg tjedna održavaju jubilarni 20. Dani meda!
Ove godine, kroz tri povezane manifestacije – jubilarne 10. Dane mednih delicija, jubilarne 20. Dane meda te novo događanje posvećeno vjenčanjima i medenom mjesecu u organizaciji Turističke zajednice središnje Istre.
Od petka do nedjelje, od 20. do 22. veljače 2026. godine, u Školsko-gradskoj sportskoj dvorani u Pazinu održat će se jubilarni 20. Dani meda, koji ove godine donose prošireni trodnevni program i dosad najbogatiju ponudu izlagača i sadržaja.
Dani meda održavaju se u organizaciji Udruge pčelara „Lipa“ Pazin, uz pokroviteljstvo Istarske županije i Grada Pazina te u suradnji s Turističkom zajednicom središnje Istre, Udruženjem obrtnika Pazin i Pazin Sportom.
Manifestacija će se održati 28. veljače i 1. ožujka 2025. godine u Školsko - gradskoj sportskoj dvorani u Pazinu. Ovaj događaj okuplja pčelare, proizvođače i ljubitelje meda, promovirajući pčelarstvo i njegove proizvode.
Službeno otvorenje je u petak, 28. veljače, u 10 sati, a ulaz na sajam i prisustvovanje predavanjima je besplatan.
14:51Prije 354 d20.02.2025
Manifestaciju su danas predstavili na konferenciji za medije u Pazinu Suzana Jašić, gradonačelnica Grada Pazina, Darko Žiković, direktor Turističke zajednice središnje Istre, Gracijano Prekalj, pomoćnik pročelnika Upravnog odjela za poljoprivredu Istarske županije, Tonči Ferenčić, predsjednik Udruge pčelara „Lipa“ Pazin, te Alison Merlić, tajnica Udruženja obrtnika Pazin.
Govoreći o značaju manifestacije, gradonačelnica Suzana Jašić istaknula je kako je veljača u Pazinu i središnjoj Istri već godinama u znaku meda i pčelarstva.
Ove godine, kroz tri povezane manifestacije – jubilarne 10. Dane mednih delicija, jubilarne 20. Dane meda te novo događanje posvećeno vjenčanjima i medenom mjesecu u organizaciji Turističke zajednice središnje Istre – stvara se prepoznatljiva cjelina koja veljaču pretvara u svojevrsni medni mjesec središnje Istre, u kojem se isprepliću med, tradicija, očuvana priroda, znanje i lokalni identitet.
Prvi put – Dani meda u trajanju od tri dana
Novost ovogodišnjeg izdanja manifestacije, koja slavi pčele i med, jest prošireni trodnevni format, čime se dodatno širi i obogaćuje sadržaj Dana meda te jača njihova edukativna, gospodarska i turistička vrijednost.
U petak, 20. veljače, u 10 sati održat će se svečano otvorenje manifestacije, dok je u 17 sati predviđena dodjela nagrada za najbolje ocijenjene vrste meda, promocija Pčelarske škole i tečaja za senzorske analitičare meda te dodjela nagrada za učeničke radove na temu pčela, provedene u osnovnim školama Istarske županije u likovnoj i literarnoj kategoriji.
Subota, 21. veljače, rezervirana je za stručno-edukativni skup s predavanjima na teme tehnologije proizvodnje i prerade pčelinjeg voska (Damir Krog) te pristupa znanju i smanjenja gubitaka pčelinjih zajednica (prof. dr. sc. Janja Filipi), uz kulinarsku radionicu chefa Davida Skoke, koji će predstaviti slana jela s medom i naglasiti povezanost pčelarstva i gastronomije.
Grad Pazin
U nedjelju, 22. veljače, program se nastavlja predavanjem o tehnologiji proizvodnje alkoholnih pića od meda (izv. prof. dr. sc. Marin Mihaljević Žulj), uz kulinarsku radionicu chefa Roberta Perića posvećenu slatkim jelima s medom te predstavljanje slikovnice „Zabranjeni cukerančići“.
U sklopu medne veljače i Dana meda u program se uključuju i pazinski ugostitelji i trgovci, nudeći posebne medne akcije, popuste od 20 do 50 posto te sadržaje koji dodatno oživljavaju grad.
Ugostiteljski objekti – med u čaši i dobra atmosfera
Posebne ponude i programe s medom pripremaju:
M Caffe – akcije i popusti na pića s medom (čaj s medom, medica)
Kavana Pazin – medica 3+1 gratis, med uz čajeve gratis te subotnja večernja zabava uz živu glazbu i DJ-a
Gema – sudjeluje u programu s posebnim ponudama tijekom manifestacije
Cafe bar Sax – akcije i popusti na pića s medom (čaj s medom, medica)
Cafe bar Sax / RocKaštel – u organizaciji Centra za kulturu i obrazovanje Pazin, u sklopu programa „Ajmo u Pazin!“, održava se događanje Pomelo Chess Society
Medni shopping – popusti u centru grada
Tijekom manifestacije organizira se i medni shopping, u kojem sudjeluju trgovci s područja Pazina, nudeći popuste od 20 do 50 posto na dio ili cijeli asortiman: AKSEA, Amadeus Jeans, Amica, Lulu&Lolita, Maja, Metraža Štefi, Niki Shoes, Niki Fashion Corner (obe trgovine), Trgovina Tony, Gift shop Poklončić, Trgovina Nika – Pasaj, Cvjećarna Iris, Sirana Orbanić.
Medni shopping i ugostiteljska ponuda dodatno šire Dane meda izvan sajamskog prostora te stvaraju ugodnu, živu i prepoznatljivu mednu atmosferu u cijelom gradu.
Što se tiče vojarni u kojima će se obvezni vojni rok služiti, Slunj, Knin i Požega prve će primiti ročnike, dok paralelno, dodaje Anušić, rade na proširenju kapaciteta i u drugim vojarnama.
Ove godine, kroz tri povezane manifestacije – jubilarne 10. Dane mednih delicija, jubilarne 20. Dane meda te novo događanje posvećeno vjenčanjima i medenom mjesecu u organizaciji Turističke zajednice središnje Istre.
Predavač će kroz praktične primjere pokazati kako snimiti kvalitetne kadrove pomoću pametnog telefona ili kamere, koje tehnike montaže koristiti za profesionalniji rezultat te kako titlovati i prilagoditi video sadržaj različitim formatima i kanalima distribucije.
U pomno organiziranoj manifestaciji sudjelovalo je oko 80 sudionika, među kojima su bile brojne obitelji s djecom, što potvrđuje da je inicijativa, pokrenuta prije šest godina zalaganjem mama iz Melnice i Frkeči, prerasla u značajan tradicionalni događaj.
Na današnji dan prije deset godina snažno nevrijeme pogodilo je Rovinj — valovi su preplavili starogradsku jezgru, oštetili desetke objekata i automobila te na nekoliko sati paralizirali središte grada. Ostao je to jedan od najupečatljivijih vremenskih udara u novijoj povijesti grada.
Pjesma donosi univerzalnu poruku života, u svim njegovim aspektima, kroz iskrenu emociju i glazbenu interpretaciju dvoje vrhunskih glazbenika, pjevačice i kantautora.
Rok posudbe zvučne e-knjige je 21 dan (bez mogućnosti produljivanja roka), nakon čega posuđeni naslov nestaje s korisničkog računa i aplikacije pa zvučne e-knjige nemaju zakasninu.
Na općinskoj razini smotre LiDraNo 2026. u Rovinju odabrani su najbolji literarni, novinarski i dramsko-scenski radovi te nastupi osnovnih i srednjih škola koji će predstavljati svoje škole na županijskoj razini natjecanja.
Nadolazeće predavanje dio je nove knjižnične usluge - Knjižnica sjemenja - koja je plod suradnje Gradske knjižnice i čitaonice Pula i Ekomuzeja Vodnjan.
Glavni festivalski dani bit će petak 29. i subota 30. svibnja, uz Welcome Day u četvrtak i završni After Party u nedjelju. U prodaji je ograničen promotivni kontingent ulaznica po cijeni od 49 eura, dostupnih putem službenih prodajnih kanala.