Spektakl na večernjem nebu: Venera, Jupiter i Mjesec stvaraju prizore koje ne želite propustiti
Večernje nebo ovih dana donosi pravi astronomski spektakl – Venera, Jupiter i mladi Mjesec stvarat će prizore koje će se moći promatrati i fotografirati golim okom, a uskoro će iznad naših krajeva prolaziti i dvije svemirske postaje.
Svake večeri, nedugo nakon zalaska Sunca, nad zapadnim obzorjem pojavljuju se dvije sjajne „zvijezde”. Ona bliže horizontu je planet pakleno vrućeg podneblja – Venera, dok se nešto više nalazi plinoviti planetarni div Jupiter, najveći planet Sunčeva sustava.
Oba su nebeska tijela markantnog sjaja, itekako uočljiva golim okom te ih je lako identificirati. Sunce narednih dana zalazi oko 20:30 sati, a ovisno o lokaciji i nadmorskoj visini, zaći će koju minutu prije ili poslije tog vremena.
Pogledamo li Veneru i Jupiter u razmaku od samo dan ili dva, lako ćemo primijetiti kako se približavaju jedno drugome.
Veliki susret očekuje nas sredinom lipnja kada će se doslovno naći jedno uz drugo, poput ljudskih bića u zanosu ljubavne igre.
Prije toga, narednih dana očekuje nas nekoliko glamuroznih prizora na večernjem nebu. U nedjelju, 17. svibnja, mlad Mjesec, sa svega jedan posto osvijetljenog diska, pojavit će se između Sunca i Venere.
Već dan kasnije, u ponedjeljak 18. svibnja, tanki Mjesečev srp zablistat će tek nešto niže od Venere. Čim nebo potamni, jasno ćemo uočiti cijeli Mjesečev disk difuzno osvijetljen refleksijom Sunčeve svjetlosti od Zemlje.
Ovu pojavu nazivamo pepeljastom svjetlošću Mjeseca. U utorak će Mjesec biti na pola puta između sjajnog planetarnog dvojca, dok će u srijedu „obgrliti” Jupiter.
Ove nebeske prizore moguće je fotografirati i mobitelom. Iskoristimo priliku za poigravanje postavkama fotoaparata te podijelimo večernje prizore s dragim i bliskim osobama.
Pogled prema zvijezdama i razmišljanje o tajnama prostor-vremenskog kontinuuma čini nas boljim ljudima – ljudima koji razumiju i znaju.
Foto: IstraIN
Od utorka navečer, pretežito nad zapadnim obzorjem, naše će krajeve nadlijetati velika kineska svemirska postaja CSS koju ćemo lako uočiti na noćnom nebu kao sporu zvjezdicu koja prelazi nebeskim svodom.
Znatno veća Međunarodna svemirska postaja ISS naredna će dva tjedna svake večeri biti vidljiva u prolasku nad zapadnim i sjevernim dijelom neba. Vrlo su rijetke prilike kada CSS i ISS možemo vidjeti istovremeno ili gotovo istovremeno na našem nebu.
Naš portal donositiće točna vremena i pozicije prolazaka svemirskih postaja vidljivih golim okom iznad naših krajeva tijekom sljedećih dana – pratite nas!
Kažuni, suhozidi i priče iz prošlih vremena ponovno će oživjeti u Vodnjanu kroz ovogodišnje izdanje akcije „Moj kažun – La mia casita“, koja se održava 17. i 23. svibnja u Parku kažuna uz besplatne radionice, vožnje vlakićem i edukativni program za sve generacije.
Večernje nebo ovih dana donosi pravi astronomski spektakl – Venera, Jupiter i mladi Mjesec stvarat će prizore koje će se moći promatrati i fotografirati golim okom, a uskoro će iznad naših krajeva prolaziti i dvije svemirske postaje.
Građani se žale na otežanu komunikaciju i sporost u rješavanju zahtjeva u Vodovodu Pula – Labin, dok iz tvrtke poručuju kako su svjesni povremenih pritužbi te tvrde da su već poduzeli mjere za poboljšanje rada korisničkih službi.
Nogometaši Istre 1961 u nedjelju protiv Rijeke igraju posljednju domaću utakmicu ove sezone. U zeleno-žutom taboru poručuju kako žele pred svojim navijačima zaključiti sezonu pobjedom u Derbyju della Učka.
Industrijsko-obrtnička škola u Puli danas je domaćin 13. Robotrke na prstenac, natjecanja koje tradicionalnu istarsku igru spaja s robotikom, znanošću i inovacijama. Sudjeluje trinaest ekipa mladih zaljubljenika u tehniku.
Povodom Međunarodnog dana muzeja, rovinjski Ekomuzej-Ecomuseo „Batana“ u nedjelju, 18. svibnja, priprema besplatan program uz zabavnu potragu i edukativnu igru kroz koju će posjetitelji otkrivati tajne batane i rovinjske pomorske baštine.
Kako ističe, najveći izazovi nisu bili samo ekstremni vremenski uvjeti i susreti s medvjedima i čegrtušama, već i odvojenost od obitelji te psihološki aspekt dugotrajnog samotnog putovanja.
Baby Lasagna otvorit će veliki zagrebački spektakl uoči nastupa grupe Black Eyed Peas na Bundeku! Tisuće fanova 26. lipnja očekuje večer vrhunske produkcije, energije i hitova na jednom od najvećih open-air događaja godine.
Mladi rovinjski informatičar Len Ettorre, učenik 6. razreda Osnovne škole Jurja Dobrile, ostvario je novi veliki uspjeh – kao jedini predstavnik Istarske županije pozvan je na Juniorsku hrvatsku informatičku olimpijadu, najprestižnije državno natjecanje za osnovnoškolce iz informatike.
Na današnji dan prije 58 godina započela je priča Valalte, danas jednog od najpoznatijih turističkih kampova na Jadranu i prepoznatljivog simbola rovinjskog turizma.
NBA legenda Shaquille O'Neal ovog ljeta stiže u Umag! Pod imenom DJ Diesel 15. srpnja nastupa na Umag Music Nightsu gdje će nakon teniskih mečeva rasplesati publiku velikim EDM spektaklom.
U Multimedijalnom centru Rovinj danas je svečano otvoreno 19. izdanje međunarodnog festivala Rovinj Photodays, koji i ove godine u grad dovodi fotografe, umjetnike i tisuće fotografija iz cijelog svijeta.
Danas se obilježava Međunarodni dan obitelji, dan posvećen važnosti zajedništva, međusobnog poštovanja i podrške unutar obitelji. U vremenu ubrzanog načina života sve se više naglašava koliko su kvalitetni obiteljski odnosi važni za razvoj pojedinca i zdravijeg društva.