Rovinj: Spacio Matika dobio novo ruho zahvaljujući učenicima iz Rovinja i Pule
U spaciu Matika predstavljen je projekt “Qua i signèmo a càʃa” kojim su učenici iz Rovinja i Pule kroz keramiku i grafički dizajn povezali umjetnost, gastronomiju i kulturnu baštinu Rovinja.
IstraIN
26 Svibanj 2026 I 20:28
Foto: Ekomuzej Batana
Spacio Matika, jedini je rovinjski vinski podrum koji iz sezone u sezonu kroz okuse, mirise i pjesmu posjetiteljima Rovinja-Rovigno otkriva netaknuti, autentični svijet rovinjske gastronomske baštine kao sastavnica Ekomuzeja-Ecomuseo "Batana".
Kako bi nasljeđe predaka ostalo sačuvano, potrebno je u nadolazećim generacijama odgojiti nove baštinske čuvare u čemu je uvelike uspio projekt "Qua i signèmo a càʃa" predstavljen u spaciu Matika.
Radovi na novom autobusnom kolodvoru u Rovinju ulaze u završnu fazu, a obrisi budućeg prometnog čvorišta već su jasno vidljivi. Postavljeni su peroni, izgrađen je glavni objekt s čekaonicom i kafićem, a završetak projekta očekuje se do kraja godine.
Dogradnja i rekonstrukcija Osnovne škole Jurja Dobrile u Rovinju ulazi u završnu fazu, a riječ je o jednoj od najvećih gradskih investicija posljednjih godina. Projekt donosi jednosmjensku nastavu, nove učionice i potpuno novu sportsku infrastrukturu.
07:15Prije 25 d25.06.2026
Projekt koji zajednički provode Strukovna škola Eugena Kumičića Rovinj i Škola primijenjenih umjetnosti i dizajna Pula povezuje učenike grafičkog dizajna i oblikovanja keramike s lokalnom zajednicom, baštinskim institucijama i tradicijom Rovinja-Rovigno kroz izradu vizualnih i uporabnih rješenja za potrebe spacia Matika poput ručno izrađenih i oslikanih tanjura te grafički oblikovanih i tiskanih podložaka i jelovnika.
Atmosfera u spaciu Matika tijekom predstavljanja bila je uistinu jedinstvena, umjesto uobičajenih gostiju, za stolovima su sjedili učenici prvih razreda rovinjske i pulske škole ponosno promatrajući rezultate svog kreativnog rada pod mentorstvom voditeljice projekta profesorice Tanje Ranić Rovis iz Strukovne škole Eugena Kumičića Rovinj te mentorice Sanje Simeunović Bajec iz Škole primijenjenih umjetnosti i dizajna Pula.
Ručno napravljene bijele tanjure na kojima će se od sada servirati rovinjski morski specijaliteti, mladi gastronomski čuvari ukrasili su posebnom tehnikom dočaravši unikatan i neponovljiv motiv morske pjene.
Isti motiv nadahnut morem pojavljuje se i na podlošcima baš kao i jelovnici u obliku bataninog oglavnog jedra koji su pokazali učeničko umijeće grafičkog oblikovanja.
Gotovo dva desetljeća nakon zatvaranja ustanove „Rovinjsko sunce“, zgrada u Bregovitoj 41 i dalje propada bez namjene. Na sjednici Gradskog vijeća potvrđeno je kako Grad Rovinj želi preuzeti nekretninu, no rješavanje koče neriješeni imovinsko-pravni odnosi koji traju godinama.
Viktor Švić, Gabriel Cherin i Luka Brnobić iz SRK-a Meduza osvojili su na Krku naslov državnih prvaka Hrvatske u kategoriji U-21 u ribolovu iz usidrene brodice. Povodom velikog uspjeha primio ih je gradonačelnik Rovinja Emil Nimčević.
11:32Prije 32 d18.06.2026
Najposebniji vizualni moment svakako su bile riječi ispisane rovinjskim dijalektom kojim su učenici poslali gostima svoga grada i regije najljepšu moguću poruku dobrodošlice.
Foto: Ekomuzej Batana
Na početku predstavljanja svima prisutnima obratio se gradonačelnik Grada Rovinja-Rovigno Emil Nimčević s čestitkama na iznimnom rezultatu projekta prvenstveno učenicima te svima ostalima uključenima u projekt „Qua i signèmo a càʃa“.
"Ovaj projekt, financiran sredstvima Ministarstva turizma i sporta u sklopu programa Promocija i jačanje kompetencija strukovnih i umjetničkih zanimanja za turizam 2025. uz potporu Grada Rovinja-Rovigno, Ustanove "Kuća o batani-Casa della batana” i udruge Faro 11, zaslužuje svaku pohvalu.
Učenici su kroz oblikovanje tanjura i tiskanih materijala dobili priliku naučiti više o kulturnoj baštini svoga grada i njegovom posebnom jeziku. Osim toga, dogodilo se i ono što je najljepše na ovakvim projektima.
Osim stvaranja nove vrijednosti stvorila su se i nova prijateljstva te povezivanja srodnih institucija što je preduvjet za neke buduće suradnje", istaknuo je gradonačelnik Nimčević.
Foto: Ekomuzej Batana
Mentorica prof. Tanja Ranić Rovis potom je predstavila projekt čiji naziv "Qua i signèmo a càʃa"” ili „Ovdje smo doma" nosi snažnu poruku pripadnosti prostoru i tradiciji odnosno rodnom gradu.
"Baš kao i u mnogobrojnim dosadašnjim projektima tako i u ovom, želja mi je bila potaknuti ljubav prema očuvanju naše gastronomske baštine pa je ovaj projekt Ministarstva turizma bio prilika za spajanje nematerijalne kulturne baštine i umjetnosti, točnije grafike i oblikovanja keramike.
Sukladno samoj definiciji ekomuzeja kao muzeja teritorija, htjeli smo nešto darovati vlastitoj zajednici te pokazati da djelatnici u turizmu nisu samo ugostitelji, već da svi zajedno živimo rovinjsku svakodnevicu.
Naš SŠEK i pulski ŠPUD zajednički su promišljali opremu spacia Matika pokazujući i dokazujući da je likovnost sastavni dio života i potreba svih nas.
Foto: Ekomuzej Batana
Reakcija djece je bila odlična tim više što se radi o učenicima prvih razreda. S keramikom se rijetko radi na sličnim projektima pa su na ovom dobili priliku naučiti novu vještinu i vidjeti kako se materijalizira njihov rad u nešto uporabno, a opet estetski umjetničko.
Osim što su nam sredstva dobivena ovim projektom donijela lončarsko kolo koje nam, uz prije nabavljenu keramičku peć, pruža niz novih mogućnosti, djeca su dobila odgovor na uvijek aktualno pitanje - što ostaje nakon projekta?
U ovome to je stečena vještina, tehnika i materijali, ali i konkretan doprinos radu ekomuzeja i zajednici što projekt "Qua i signèmo a càʃa" čini istinski održivim.
Zahvaljujem na odličnoj suradnji mentorici iz Škole primijenjenih umjetnosti i dizajna Pula profesorici Sanji Simueonović Bajec, našoj grafičarki Barbari Galant, ravnateljici Ustanove-Istituzione "Kuća o batani - Casa della batana" Nives Giuricin" te udruzi Faro 11 i Gradu Rovinj-Rovigno na podršci i veselim se nekim novim suradnjama i mogućnostima da kroz učenje i dalje oplemenjujemo našu baštinu", naglasila je Tanja Ranić Rovis.
Foto: Ekomuzej Batana
Ravnateljica Ustanove-Istituzione "Kuća o batani - Casa della batana" Nives Giuricin ocijenila je ovaj projekt jednim od najposebnijih i najemotivnijih.
"Kada mladi ljudi, izvrsno mentorirani, stvore pravo umjetničko djelo namijenjeno predstavljanju lokalne gastronomije, nastaje nešto što nadilazi običan projekt: to je trenutak koji zaslužuje biti zapisan u povijesti.
Jer kada se mladenačka kreativnost spoji s kulturnom baštinom, tradicija i budućnost počinju govoriti istim jezikom, pretvarajući ideje, okuse i identitet u živu emociju.
Ponosni smo na naše mlade generacije koje tek trebaju stasati i sigurni smo da su neki među njima upravo oni s kojima će svoju budućnost graditi Ekomuzej-Ecomuseo "Batana".
Pred Vodnjancima i njihovim gostima još je jedan bogat tjedan programa u sklopu manifestacije Vodnjansko ljeto – Estate dignanese 2026. Na rasporedu su kazališne predstave, filmske projekcije, koncerti, festivalski programi i tradicionalna Galižanska noć, koja će ove godine ugostiti Lidiju Bačić.
Pojačane policijske kontrole na prometnicama Rovinjštine donijele su i konkretne rezultate. Patrole su posljednjih mjeseci sve češće prisutne na cestama, a broj utvrđenih prekršaja potvrđuje da je nadzor znatno intenziviran s ciljem povećanja sigurnosti svih sudionika u prometu.
Hrvatska narodna banka upozorila je da rast kredita i cijena stambenih nekretnina i dalje nadmašuje rast dohodaka građana, čime se povećavaju rizici za financijsku stabilnost. Ako se takav trend nastavi, HNB ne isključuje dodatno postrožavanje makrobonitetnih mjera.
Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije ponovno je pokrenulo akciju potrage za živim plemenitim periskama u Jadranu. Građani koji prijave potvrđenu živu jedinku moći će joj dati ime i osvojiti vrijedne nagrade.
U Gradskoj galeriji Pula u petak, 24. srpnja, bit će otvorena izložba „Iz jedne mape… Stilizirani bestijarij, portreti i figure“, na kojoj će javnosti prvi put biti predstavljena dosad neizložena djela iz ostavštine jednog od najznačajnijih hrvatskih umjetnika Antuna Motike.
Večeras započinje tradicionalni program projekcija u Ljetnom kinu Brijuni, koji će tijekom sedam večeri publici ponuditi izbor hrvatskih filmskih naslova u jedinstvenom ambijentu Nacionalnog parka Brijuni.
Kanfanar od ponedjeljka živi u znaku Jakovlje. Šetimana od Jakovlje donosi izložbe, predstave, predavanja, radionice i brojne druge sadržaje, dok će vrhunac manifestacije biti 36. smotra istarskih volova i veliki koncert Željka Bebeka u subotu.
Brojne obitelji na plažu dolaze s pripremljenim sendvičima, voćem i rashlađenim pićima iz vlastite hladnjače, koriste besplatna parkirališta ili do plaže dolaze pješice i biciklom.
Dok termometar pokazuje 35 stupnjeva, temperatura asfalta može biti gotovo dvostruko viša. Upravo zato veterinari i liječnici upozoravaju da ljeti treba biti posebno oprezan, osobito kada šećete pse ili malu djecu.
Festival Rovinj Art & More nastavlja se u ponedjeljak koncertom Zagrebačkog kvarteta. Jedan od najuglednijih hrvatskih komornih sastava nastupit će od 21 sat u klaustru franjevačkog samostana, a ulaz za publiku je besplatan.
Sigurno ste barem jednom primijetili da vas komarci napadaju, dok osoba koja sjedi pokraj vas ostaje gotovo netaknuta. To nije slučajnost – znanstvenici su otkrili da određene karakteristike našeg tijela komarcima predstavljaju pravi "magnet".
Bez obzira preferirate li kuglicu u kornetu, sladoled na štapiću ili obiteljsko pakiranje iz zamrzivača, Svjetski dan sladoleda dobra je prilika da se prisjetimo kako je ova nekoć luksuzna poslastica postala jedna od najomiljenijih slastica svih generacija.
Na današnji dan 1935. godine preminuo je Lujo Adamović, jedan od najuglednijih hrvatskih i europskih botaničara, rođen u Rovinju. Njegova istraživanja flore Balkana i Mediterana te brojna znanstvena djela i danas se smatraju nezaobilaznim djelima botaničke literature, a njegov doprinos znanosti osta