Planirate godišnji? Evo gdje su hoteli i restorani najskuplji, a gdje najpovoljniji u Europi
Koliko ćete potrošiti na hranu, piće i smještaj tijekom godišnjeg odmora uvelike ovisi o destinaciji. Analiza Eurostatovih podataka pokazuje da je među sedam najpopularnijih europskih odredišta Hrvatska i dalje povoljnija od Italije i Francuske, dok je Turska ukupno najjeftinija.
Planirate ljetovanje, a još niste odlučili gdje otputovati? Osim mora, plaža i znamenitosti, mnogima je važna i cijena odmora.
Analiza Eurostatovih podataka, koju je objavio Euronews Business, usporedila je razinu cijena u sedam popularnih europskih turističkih zemalja – Hrvatskoj, Italiji, Francuskoj, Španjolskoj, Grčkoj, Portugalu i Turskoj.
Usporedba se temelji na više od 2.000 proizvoda i usluga, pri čemu je prosjek Europske unije postavljen na vrijednost 100.
Prema tim podacima, Turska je ukupno najpovoljnija destinacija, s indeksom cijena od 59,6. To znači da je ondje prosječna razina cijena oko 40 posto niža od prosjeka Europske unije.
Na drugom kraju ljestvice nalazi se Francuska, čije su cijene praktički na razini europskog prosjeka.
Hrvatska se nalazi u donjem dijelu ljestvice, s indeksom 78,4, što znači da su ukupne cijene niže nego u Italiji, Španjolskoj, Grčkoj, Portugalu i Francuskoj.
Kada je riječ o restoranima i hotelima, situacija je nešto drukčija. Najpovoljniji je Portugal, dok su najviše cijene zabilježene u Francuskoj i Italiji. Hrvatska je i u toj kategoriji ispod prosjeka Europske unije, ali nije među najjeftinijim destinacijama.
Foto: AI/IstraIN
Autori analize napominju kako se podaci odnose na opću razinu cijena u pojedinim državama, a ne na konkretne turističke aranžmane.
Stvarni trošak odmora i dalje ovisi o odabranoj destinaciji, vrsti smještaja, načinu putovanja i navikama samih putnika.
Vodeći hrvatski tenisač bio je blizu pobjedi 2:0 u setovima u drugom kolu umaškog ATP turnira protiv Slovaka Alexa Molčana, no onda je došlo do preokreta i kod zaostatka 0:4 u trećem setu Prižmić je predao meč.
Isplata nacionalne naknade za starije osobe za lipanj počinje u petak, 17. srpnja. Naknadu u iznosu od 160,22 eura primit će 19.415 korisnika, a za isplatu je iz državnog proračuna osigurano više od 3,1 milijun eura.
Koliko ćete potrošiti na hranu, piće i smještaj tijekom godišnjeg odmora uvelike ovisi o destinaciji. Analiza Eurostatovih podataka pokazuje da je među sedam najpopularnijih europskih odredišta Hrvatska i dalje povoljnija od Italije i Francuske, dok je Turska ukupno najjeftinija.
Istražni zatvor mnogima je nepoznanica, a javnost se često pita kako izgleda život osoba kojima je sud odredio ovu mjeru. Donosimo pregled prava, obveza i svakodnevice iza zatvorskih zidina.
Više od 40 mladih okupilo se krajem lipnja u Umagu na prvoj kršćanskoj omladinskoj konferenciji u Istri. Konferenciju pod nazivom "Sidro", čija je ovogodišnja tema bila "Hoću život", organizirali su mladi iz Baptističke crkve SEZ Umag.
Legendarni NBA centar Shaquille O'Neal stigao je danas u Pulu, odakle se uputio prema Umagu gdje će večeras, pod umjetničkim imenom DJ Diesel, nastupiti u sklopu ATP Plava Laguna Croatia Opena.
Povodom obilježavanja 20 godina djelovanja, istarski bend Night Express objavio je novi singl – prepjev bezvremenskog hita „Zar je voljeti grijeh“. Pjesmu u duetu izvode Norman Brunjak i Silvija Rejec, donoseći publici svježu i emotivnu interpretaciju dobro poznate skladbe.
Ostaviti ručnik na plaži u zoru i vratiti se nekoliko sati kasnije mnogima je postala ljetna rutina. No, koliko takva "rezervacija" zapravo vrijedi i što kaže zakon?
Gotovo svatko barem je jednom izvadio previše mesa iz zamrzivača i zapitao se može li ga ponovno zamrznuti. Odgovor nije jednostavan jer sve ovisi o tome kako je meso odmrznuto.
Pub kviz "Boškarin" već je postao nezaobilazan dio programa Jakovlje te svake godine okuplja brojne ljubitelje dobre zabave, natjecateljskog duha i istarske tradicije.