Ministarstvo obrazovanja donosi nove mjere sigurnosti u školama nakon tragedije u Zagrebu

Plan je u roku od dva mjeseca donijeti program o edukaciji osoba zaduženih za sigurnost, a ponovljeno je da se škole od drugog polugodišta zaključavaju. Sindikati zadovoljni, a predstavnici ravnatelja upozoravaju na manjak tehničkog osoblja.

Iris Foriš
Iris Foriš I Mediaservis

31 Prosinac 2024 I 09:20

Ministarstvo obrazovanja donosi nove mjere sigurnosti u školama nakon tragedije u Zagrebu
Foto: IstraIN OŠ Jurja Dobrile

U Ministarstvu obrazovanja održan je novi sastanak na temu sigurnosti u školama. Plan je u roku od dva mjeseca donijeti program o edukaciji osoba zaduženih za sigurnost, a ponovljeno je da se škole od drugog polugodišta zaključavaju. Sindikati zadovoljni, a predstavnici ravnatelja upozoravaju na manjak tehničkog osoblja.

Vlada je članovima Povjerenstva predstavila nacrt sigurnosnih mjera i protokola za podizanje sigurnosti u hrvatskim školama, a povod je bila tragedija u zagrebačkoj osnovnoj školi u kojoj je život izgubio 7-godišnji učenik.

Od drugog polugodišta počinje obavezno zaključavanje, a resorni ministar Radovan Fuchs istaknuo je da bi za dva mjeseca trebala krenuti implementacija edukacije osoba koje bi čuvale škole.

"Razgovarali smo i zaključili da ćemo u prvom periodu prije izmjene nekih zakonskih propisa i akata osigurati kroz izmjenu pravilnika mogućnost zapošljavanja osobe koja bi bila na vratima. Namjerno ne želim reći što je ta osoba, ali u svakom slučaju zadužena za kontrolu ulaska i izlaska iz škole, ali i bitno šire. I u tom smislu dogovoreno je da se napravi poseban kurikulum edukacije takvih osoba", izjavio je Fuchs.

 

Brzu izmjenu Pravilnika, prema kojem bi se uvelo novo radno mjesto i zaposlila stručna osoba za sigurnost, pohvalila je sindikalistica Sanja Šprem: "Ono što smo danas kao članovi Povjerenstva uvidjeli tu praksu na svjetskom i europskom nivou bila je bitna kako bismo mi kao radna skupina donijeli kvalitetne smjernice za sigurnost u školama."

Na sastanku su, osim članova Povjerenstva za izradu prijedloga osnovnih sigurnosnih mjera za škole, sudjelovali i predstavnici MUP-a i civilne zaštite, kao i predstavnici ravnatelja. Predsjednica Hrvatske udruge ravnatelja osnovnih škola Antonija Mirosavljević uoči sastanka je poručila:

"Tu će morati biti veliki trud ravnatelja i osnivača, koji bi sa školama trebali dogovoriti koje škole što trebaju, je li negdje veća ugroza sigurnosti, negdje manja. Ono što prvenstveno mislim da ćemo krenuti sa zaključavanjem, to većina škola i može već i sad, neki već imaju i kartice i PIN-ove, zvona, portafone i tako dalje."

 

Suzana Hitrec iz Udruge hrvatskih srednjoškolskih ravnatelja upozorila je da se škole već duže vremena suočavaju s manjkom tehničkog osoblja.

"Ono što ravnatelje najviše zabrinjava je kako privremeno osigurati odraslu osobu na porti, s obzirom na to da imamo dosta problema s našim tehničkim osobljem, domarima i spremačicama, kad su na bolovanju, jako teško ili gotovo nikako ne možemo naći zamjene", rekla je Hitrec.

Kada je zaključavanje vrata u pitanju, ministar je rekao da bi to moglo biti pola sata prije i 15 minuta nakon početka nastave.