Dio istarskih političara objavio je nove, revidirane imovinske kartice, a mi smo provjerili plaće istarskih gradonačelnika, župana, saborskih zastupnika te jedine ministrice iz Istre, doktorice Irene Hrstić.
Zanimljivo, od 19 istarskih dužnosnika koje smo analizirali, do sada je nove imovinske kartice objavilo samo njih šest: ministrica zdravstva Irena Hrstić, potpredsjednici Hrvatskog sabora Furio Radin i Peđa Grbin te gradonačelnici Pule, Rovinja i Poreča.
Sedam saborskih zastupnika iz Istarske županije u prvoj polovici 2025. godine potrošilo je više od 44 tisuće eura iz državnog proračuna, a najviše je pritom izdvojeno za stanarine, korištenje osobnog automobila i naknadu za odvojeni život – pokazuju podaci Hrvatskog sabora za razdoblje od 1. siječnj
Petero istarskih saborskih zastupnika – Dušica Radojčić, SDP-ovi Peđa Grbin i Sanja Radolović te IDS-ovci Dalibor Paus i Loris Peršurić – potpisali su inicijativu kojom se od Vlade traži priznavanje palestinske države
21:32Prije 206 d23.09.2025
Najvišu mjesečnu plaću ima Furio Radin, potpredsjednik Hrvatskog sabora iz redova nacionalnih manjina, koji mjesečno prima 5132,64 eura neto, odnosno 8115,44 eura bruto.
Njegov kolega Peđa Grbin, također potpredsjednik Sabora, prima 4117,44 eura neto, odnosno 6432,81 bruto.
Bivša ravnateljica Opće bolnice Pula, sada ministrica zdravstva Irena Hrstić, na toj je poziciji od prosinca prošle godine. Njezina neto plaća iznosi 4126,35 eura, dok bruto iznos dostiže 6187,68 eura.
Među gradonačelnicima koji su predali nove imovinske kartice, najvišu plaću ima Marko Paliaga iz Rovinja, s 3853,49 eura neto. Slijedi ga pulski gradonačelnik FilipZoričić, koji prima 3660,30 eura, dok gradonačelnik Poreča, LorisPeršurić, ima 3626,11 eura.
Utrka za istarskog župana ulazi u dramatičnu završnicu – prema prvim neslužbenim rezultatima, najviše glasova osvojili su Sanja Radolović i Boris Miletić, čime se otvara put za neizvjestan drugi krug izbora.
00:05Prije 333 d19.05.2025
TKO JOŠ NIJE OBJAVIO NOVU IMOVINSKU KARTICU?
Među saborskim zastupnicima, nove imovinske kartice još nisu predali Sanja Radolović, Dušica Radojčić,Dalibor Paus i Anton Kliman.
Također, još se čeka i na imovinske kartice gradonačelnika Labina i Novigrada te gradonačelnice Pazina, Suzane Jašić.
Nove imovinske kartice nisu predali ni gradonačelnik Vodnjana Edi Pastrovichhio, gradonačelnik Buja Fabrizio Vižintin i umaški gradonačelnik Vili Bassanese.
Gradonačelnik Buzeta, Damir Kajin, prima volontersku naknadu, ali njegova imovinska kartica također nije ažurirana. Novu imovinsku karticu nije predao niti istarski župan Boris Miletić.
TKO JE DUŽAN PREDATI IMOVINSKU KARTICU I DO KADA?
Sukladno Zakonu o sprječavanju sukoba interesa, svi dužnosnici, uključujući ministre, saborske zastupnike, župane i gradonačelnike, obvezni su podnijeti imovinske kartice Povjerenstvu za odlučivanje o sukobu interesa.
Rok za predaju imovinskih kartica prilikom stupanja na dužnost je 30 dana, a dužnosnici su dužni ažurirati podatke u slučaju značajnih promjena u roku od 30 dana od nastale promjene.
Hoće li preostali dužnosnici uskoro podnijeti revidirane imovinske kartice, ostaje za vidjeti.
Istarska policija kroz projekt „Policija poručuje: zaštitimo naše noniće“ održala je niz edukacija u Bujama i Umagu s ciljem zaštite starijih osoba od sve češćih prijevara.
U pulskom Coworking centru održano je drugo edukacijsko predavanje u sklopu projekta mentalnog treninga za sportaše, a fokus je bio na emocijama i motivaciji – ključnim čimbenicima koji često odlučuju o uspjehu na terenu.
Program obuhvaća organizaciju prostora kroz funkcionalne zone poput parkirališta, ljetnih kuhinja, bazena ili dječjih igrališta, povezivanje kuće i eksterijera u skladnu cjelinu, donošenje dugoročno održivih odluka te izbjegavanje skupih i teško popravljivih pogrešaka.
„Žive slike austro-ugarske Pule“ izdvajaju se kao jedinstvena kulturno-turistička manifestacija koja kroz žive scenske prikaze, autentične kostime, glazbu i multisenzorni doživljaj oživljava povijest Pule iz razdoblja Austro-Ugarske.
Pokušaj deložacije obitelji Liščević iz Lovrečice danas je ponovno odgođen nakon što se ispred kuće okupilo stotinjak mještana i spriječilo ovrhu, dok se slučaj s oprečnim sudskim odlukama seli i na političku razinu.
Istarski župan Boris Miletić boravio je u radnom posjetu Općini Lanišće, gdje se s načelnicom Robertom Medicom razgovaralo o ključnim razvojnim izazovima, s naglaskom na revitalizaciju brdsko-planinskog područja.
Gotovo pola milijuna eura stiže u sustav socijalne skrbi u Istri – potpisani su ugovori za Sigurnu kuću, Dnevni centar Veruda i Crveni križ, uz naglasak na pomoć najranjivijima.
Ministar turizma i sporta Tonči Glavina predstavio je novi Zakon o ugostiteljskoj djelatnosti kojim se uvode strože mjere protiv neregistriranog najma, digitalizacija sustava i obvezna rekategorizacija smještaja.
U Funtani je uz dolazak premijera Andreja Plenkovića i državnog vrha obilježena 36. obljetnica istarskog HDZ-a, uz naglasak na velike projekte u Istri, obnovu željeznice i najavu tunela kroz Učku.
U Puli su danas za istim stolom sjeli Vlada, Županija i Grad – razgovaralo se o ključnim projektima: od dovršetka Istarskog ipsilona i Pulske zaobilaznice, preko ulaganja u škole i zdravstvo, do energetike i budućnosti pulske zračne luke.
Projekt dekarbonizacije cementare u Koromačnu, vrijedan stotine milijuna eura, mogao bi Hrvatsku pozicionirati kao predvodnicu u zelenoj industriji, no izaziva zabrinutost mještana zbog planirane lokacije spremnika CO₂ u neposrednoj blizini naselja.
Premijer Andrej Plenković danas je stigao u Pulu, gdje je u 14 sati u sjedištu Istarske županije započeo sastanak sa županom Borisom Miletićem i nizom državnih i regionalnih dužnosnika.