VELIKI INTERVJU Damir Kajin: Plenkovićeva Vlada silno je pomogla Buzetu i Istri. S Miletićem imam izuzetnu suradnju!
U razgovoru za naš portal, Kajin otkriva što smatra ključnim postignućima u dosadašnjem mandatu. Komentirao je odnose s Plenkovićem i Milanovićem te županom Borisom Miletićem.
Lokalni izbori sve su bliže, a do izlaska građana na birališta ostalo je nešto više od mjesec i pol dana.
U mnogim istarskim gradovima i općinama već su poznata neka od imena potencijalnih kandidata, dok se u Buzetu još čeka odluka aktualnog gradonačelnika Damira Kajina hoće li se ponovno kandidirati za čelnu funkciju grada.
U osvrtu na dosadašnji mandat, istaknuo je kako su u protekle četiri godine realizirane brojne investicije, osobito na području komunalne infrastrukture, prometne povezanosti, uređenja starogradske jezgre te dogradnje Doma za starije osobe.
13:08Prije 38 d08.04.2025
U razgovoru za naš portal, Kajin otkriva što smatra ključnim postignućima u dosadašnjem mandatu, s posebnim naglaskom na investicije u starogradsku jezgru, komunalnu infrastrukturu i socijalne programe.
Komentira i aktualno stanje gradskog proračuna, ističe ulogu vanjskog financiranja u planiranju budućih projekata te govori o izazovima poput depopulacije, rasta troškova i ograničenih administrativnih kapaciteta.
Kroz intervju se otvara i pitanje odnosa s Vladom i Istarskom županijom, političkog iskustva koje koristi na lokalnoj razini, kao i prostora za daljnje regionalno pozicioniranje Buzeta u kontekstu sjeverne Istre.
Gospodine Kajin, manje od dva mjeseca dijeli nas do lokalnih izbora. Kada je riječ o Gradu Buzetu, neki su kandidati već obznanili kandidaturu. Hoćete li se vi kandidirati za novi mandat na čelu Grada Buzeta?
Vidjet ću.
Koje projekte smatrate svojim najvećim postignućima u aktualnom mandatu?
Što sam zahvaljujući Vladi i Županiji u Grad dovukao više od 20 milijuna eura, i što će se u 2025. realizirati blizu 10 milijuna eura. Osobito uloženih 3,5 milijuna eura u stari grad, crkve, popločenje, dovršetak palače Verzi, ulaganje u zidine, a uskoro i pročelje crkve Uznesenja Blažene Djevice Marije.
Namjerno to spominjem, jer me stalno prozivaju da nemaju gdje parkirati dok traju radovi, iako bit je socijalna održivost proračuna.
Buzet je posljednjih godina bilježio razvoj u komunalnoj i prometnoj infrastrukturi – što još planirate, ako osvojite novi mandat?
Znam da ćemo se morati osloniti na vanjska sredstva . Buzet je uz Obrovac najsocijalniji Grad u Hrvatskoj.
Mogao sam spomenuti Dom umirovljenika gdje nije poanta u 3,5 milijuna eura koliko je stajala dogradnja, već činjenica da uspijevamo financirati sadržaje koji nemaju ni daleko bogatiji gradovi uz cijene koje su najniže od svih gradskih domova u Istri.
Grad se suočava s izazovima depopulacije i iseljavanja mladih – koje biste konkretne mjere proveli kako biste zadržali i privukli mlade obitelji?
Nakon Poreča koji ima po popisu pad stanovništva od 1%, Buzet ima 2%. Ostali gradovi stoje puno lošije. Dvije su stvari na koje grad može utjecati, najniža davanja u Istri i prostorni planovi.
Prostorni planovi da bi se ljudima izašlo u susret da investiraju, grade, ulažu, i najniža davanja da bi se kompenziralo to što Buzet nije na moru i što kroz njega ne prolazi istarski „y“.
Zato se Bogu molim da se „Y“ od tunela Učka spoji sa Matuljima, čime Buzet postaje predgrađe Rijeka.
Foto: Sasa Miljevic/PIXSELL
Kakva je trenutna situacija s gradskim Proračunom i kako ocjenjujete financijsko zdravlje Buzeta?
Kada sam postao gradonačelnik 40 % ih je iskazivalo minimalnu plaću, od čega Grad nije imao ništa, ali su zato i oni koristili 100% gradske usluge. Svi ne mogli, niti imaju veću plaću od 900-950 €, ali mnogi koriste resurse grada, a voze BMW-e. Danas njih 50% iskazuje minimalnu plaću. Izazova ima još.
Tu su dvije presude koje mogu financijski ugroziti grad. Buzet je grad auto industrije. Ovo ludilo sa plaćama je gotovo nemoguće pratiti velikoj većini gradova.
Zaposlenicima od porezne nadalje u 5 godina podigla se plaća za 78%, što će reći da im je realno rasla za 40% jer je inflacija iznosila nekih 35%.
SDP nam je skinuo brdsko – planinski status i lišio nas ogromnih mogućnosti, a to objektivno nije moguće nadoknaditi.
Nedavno je Sindikat Istre, Kvarnera i Dalmacije istaknuo nezadovoljstvo dijela službenika vezano uz plaću za koju navode da je znatno niža nego u ostalim sredinama. Kako komentirate nastalu situaciju?
Što ja imam s time? Radi se o 20-tak zaposlenih, realno 15-tak. Gradsko vijeće određuje osnovicu i koeficijente, a ne ja.
U javnim tvrtkama nemamo taj problem, ali u Gradu imamo i ne vidim način da je to moguće ispeglati do izbora, a time nepravdu ispraviti. Zato koristim EU projekte za financiranje plaća.
Buzet se ističe kao središte istarskog sjevera – vidite li potencijal za jače regionalno pozicioniranje grada i kako biste to ostvarili?
Bez lažne skromnosti Buzet se prepoznaje po svojim građanima, pa i preko mene. No često smo najveći neprijatelji sami sebi.
Ako vam pojedinci svjesno blokiraju investicije, rade štetu gradu i sebi, ali tu malograđanštinu teško je ispraviti.
Foto: Sasa Miljevic/PIXSELL
U prošlosti ste bili prepoznatljivo lice nacionalne politike – koliko vam političko iskustvo koristi u lokalnom vođenju i kako gledate na svoje mjesto u lokalnoj, a kako u široj političkoj slici?
Puno. Ja se ne libim kazati da je Vlada Andreja Plenkovića silno pomogla Buzetu ali i Istri. Zašto to ne priznati, i kroz to pozivati neku drugu da čini isto, bez obzir što nam je SDP ukinuo brdsko – planinski status.
To je bit ! Lišeni smo desetak milijuna eura po tom osnovu u četiri godine, i ja priznajem da svako razdoblje nosi svoje. SDP-ova vlada je od 2011. do 2016. započela bolnicu, zaustavila Y i ni približno nije imala razumijevanja kao sadašnja vlada koja je prošla pakao: corone, Uljanika, rata u Ukrajini, energo „šoka“, itd.
S Milanovićem sam u korektnim odnosima kao i Plenkovićem. Na način na koji govorim misle svi gradonačelnici Istre. Bez izuzetaka, a da nitko od nas, a najmanje ja, mijenjam svoje mišljenje od ranih 90- tima, ratu u BiH, odnosu do NOB-a ili regionalizma i istarske autonomije. Ali živjeti se mora.
Kakva je vaša suradnja s Istarskom županijom i Vladom RH – gdje vidite prostor za poboljšanje ili dodatnu podršku?
S Miletićem, Tuliom, Acqavitom, pročelnicama, pročelnicima, točnije svima zaposlenima u županiji kao i do 2000. ili 2013., izuzetna
Za kraj – što biste poručili biračima koji su još neodlučni i onima koji možda razmišljaju o alternativnim kandidatima?
Jedno su djela, a drugo pričice. Točnije u četiri godine neka sredina može silno odskočiti, ali i silno pasti, a kontinentalna Istra nije obalna Istra, turizam nije autoindustrija. „Planinska" Istra nije ravničarska uz more, i tu se najbolje vidi tko što može, jer Buzet se neće razvijati sa strane.
Život je borba, a i ja sam na izvršnu vlast gledao drukčije no što ona može. Sada mi je točno jasno tko što može, a najgore je kada pojedinci nastupaju „ mi nemamo ovlasti“, ali na žalost nisu u stanju u svoje sredine dovesti niti jedan euro.
Kamp nudi rad u manjim grupama prilagođen uzrastu i znanju, edukativne radionice, natjecanja i druženja, goste iznenađenja, završno druženje, svaki polaznik dobit će majicu i diplomu te zajamčenu zabavu u sportskom duhu!
Kako bi se zaustavio nepovoljni trend stanja sigurnosti u prometu u dane nadolazećeg vikenda, 16., 17. i 18. svibnja, PU istarska će angažirati maksimalan broj policijskih službenika i ophodnji koje će nadzirati odvijanje prometa te provoditi pojačane mjere i aktivnosti na prometnicama diljem Istre.
Na lokalnim izborima birači nemaju pravo zaokružiti pojedinačne kandidate unutar lista, već glasuju isključivo za listu ili pojedinog kandidata za izvršnu funkciju.
Nacionalni dan osoba s intelektualnim teškoćama posebna je prilika da naši sugrađani s intelektualnim teškoćama iskažu svoje stavove i potrebe te važnost jednakih prava, dostupnost podrške i stvarnog uključivanja u zajednicu.
Za razliku od svih drugih izbora, na lokalnima birači mogu glasovati samo u mjestu prebivališta, ne u nekom drugom mjestu, bilo u Hrvatskoj ili inozemstvu.
„Ovo je samo početak. Ulaganje u djecu i obitelji temelj su mog rada i u naredne četiri godine. Samo kontinuiranim i smislenim mjerama možemo osigurati da Žminj ostane mjesto u kojem se djeca rađaju, odrastaju i ostaju“, zaključio je Plavčić.