Kad istekne rok za zaprimanje listi i kandidatura, nadležna općinska, gradska i županijska izborna povjerenstva trebaju u roku 48 sati sastaviti i objaviti sve pravovaljano predložene liste i kandidature i njihove zbirne liste.
Hina
29 Travanj 2025 I 08:10
PexelsIlustracija
Još samo jedan dan, do utorka u ponoć, političke stranke i birači mogu podnositi kandidature i kandidacijske liste za lokalne izbore koji će se održati 18. svibnja, a na kojima će se birati predstavnička i izvršna vlast u 576 jedinica.
Podnose ih općinskim, gradskim i županijskim izbornim povjerenstvima, ne Državnom izbornom povjerenstvu (DIP) kao što su radili na proteklim izborima za predsjednika Republike, Hrvatski sabor i Europski parlament.
Birališta su diljem zemlje otvorena do 19 sati, a prvi rezultati bit će objavljeni u 20 sati te će se ažurirati svakih 10 minuta, što ćete uživo moći pratiti na našem portalu.
Drugi krug izbora bit će u 13 županija, 46 gradova i 61 općini, a prema do sad dostupnim podacima na sedam biračkih mjesta ponavljat će se glasovanje u nedjelju 25. svibnja.
14:20Prije 43 d19.05.2025
Kad istekne rok za zaprimanje listi i kandidatura, nadležna općinska, gradska i županijska izborna povjerenstva trebaju u roku 48 sati sastaviti i objaviti sve pravovaljano predložene liste i kandidature i njihove zbirne liste.
Danom objave zbirne liste počinje izborna promidžba koja službeno traje do ponoći, 16. svibnja.
Objedinjene kandidacijske liste Državno izborno povjerenstvo (DIP) će na svojoj mrežnoj stranici objaviti najkasnije 3. svibnja, a do tada će biti dostupne na stranicama nadležnih povjerenstava općina, gradova i županija.
Objavom objedinjene liste, znat će se kakav interes vlada za lokalnu politiku, te je li pao ili narastao broj listi i kandidatura.
Na izborima 2021. godine za lokalnu predstavničku i izvršnu vlast natjecalo se gotovo 39.000 kandidata.
Na listama za županijske skupštine, uključujući i Grad Zagreb koji ima status županije, bilo je 7104 kandidata, a na listama za gradska i općinska vijeća njih 28.867.
Za župane i njihove zamjenike kandidiralo se 225 osoba, a za općinske načelnike i gradonačelnike 1901 osoba, uključujući i zamjenike.
Za 72. izdanje Pulskog filmskog festivala priprema se opsežan program Pula PRO namijenjen filmskim profesionalcima s ciljem njihove edukacije i umrežavanja. Održava se tijekom festivala, od 14. do 17. srpnja, okupit će brojne domaće i inozemne goste.
U cilju unaprjeđenja stanja sigurnosti Postaja prometne policije Pula-Pula će u srijedu od 6.30 do 12.30 sati provoditi prometnu akciju ''Nadzor vozača mopeda, motocikla i osobnih prijevoznih sredstava''.
Peđa Grbin: U Puli se radi, a radit će se još i više. U ovom trenutku imamo nekoliko aktivnih javnih nabava, kao što je primjerice Vrtić Valmade i zaobilaznica kako bismo osigurali da naš gad doista krene naprijed. Vjerujemo se da će svi radovi biti više-manje završeni u roku...
Poreč od 8. do 14. rujna postaje središte vrhunske gastronomije, sportskog ribolova i glazbenog spektakla uz nastupe velikih regionalnih glazbenih imena.
Ovogodišnje izdanje GinIstre pratit će i iznimno atraktivan glazbeni program. U petak, 17. listopada, na pozornici će nastupiti popularna grupa Dalmatino, dok će u subotu, 18. listopada, festivalsko ozračje dodatno upotpuniti Marko Tolja.
NLFZ tvrdi kako je time izvršna vlast prekoračila svoje ovlasti te djelovala suprotno važećem aktu predstavničkog tijela – jedino ovlaštenog za donošenje i izmjenu Plana. Posebno naglašavaju simboliku datuma objave natječaja, 23. lipnja 2025., na dan održavanja konstituirajuće sjednice Gradskog vije