U Saboru rasprava o povećanju naknada za bolovanje, oporba kritična

Predlaže se povećanje najnižeg mjesečnog iznosa naknade plaće tijekom privremene nesposobnosti za rad sa 110,36 eura na 353,15 eura dok bi najviši mjesečni iznos bio povećan s 565,04 eura na 995,45 eura.

Media servis

30 Travanj 2025 I 10:16

U Saboru rasprava o povećanju naknada za bolovanje, oporba kritična
Pexels Ilustracija

Saborski zastupnici nastavili su radni tjedan raspravom o Zakonu o obveznom zdravstvenom osiguranju kojim se, među ostalim, povećava najviša i najniža naknada plaće tijekom dugotrajnog bolovanja na teret HZZO-a kao i naknada majkama koje njeguju oboljelo dijete. Zastupnici će se u klupama naći još danas prije početka dvotjedne pauze zbog održavanja lokalnih izbora.

Dok su vladajući hvalili promjene koje donosi novi Zakon o obveznom zdravstvenom osiguranju, s opozicijske strane sabornice stižu kritike. Podsjetimo, predlaže se povećanje najnižeg mjesečnog iznosa naknade plaće tijekom privremene nesposobnosti za rad sa 110,36 eura na 353,15 eura dok bi najviši mjesečni iznos bio povećan s 565,04 eura na 995,45 eura.

"Postupamo odgovorno i financijski odgovorno prema državi. Ove izmjene koštaju 133 milijuna eura. Da imamo više sredstava povećali bismo još, ali sljedeće godine ćemo raditi cjelovitu izmjenu zakona pa će onda biti vremena i za to.", poručio je u ime predlagatelja državni tajnik Tomislav Dulibić.

Mali i nedovoljan korak, poručuju iz SDP-a čija Sabina Glasovac smatra neophodnim ponovno preispitati obvezu osobnog dolaska u HZZO svaka tri mjeseca.

"Taj rigidni i zastarjeli sustav ostavio je prošle godine bez zdravstvenog osiguranja čak 13.184 građana. Dio njih su možda i oni zbog kojih ste uveli ovu obvezu koji su kao, kako ste vi to tada zvali, prevaranti, ali dobar dio građana među ovih 13.184 su ljudi koji su teško bolesni, osobe s invaliditetom, majke na rodiljnom dopustu, studenti i stariji ljudi."

Plan je da zakon stupi na snagu od 1. lipnja i da s tim u skladu krenu i uvećane isplate naknada za bolovanje na teret HZZO-a.