Inflacija i dalje visoka: Vlada razmišlja o ukidanju ograničenih cijena osnovnih proizvoda?
Hrvatska je druga najgora zemlja po pitanju inflacije u Eurozoni, odmah nakon Estonije.
09:39Prije 281 d03.09.2025
Potpredsjednik Vlade i ministar graditeljstva Branko Bačić poručio je kako je inflacija jedan od najvećih izazova s kojima se Hrvatska suočava, ali da je unatoč tome standard građana u proteklih devet godina znatno porastao.
Inflacija je jedan od najvećih izazova s kojima se suočava hrvatska Vlada, poručio je potpredsjednik Vlade i ministar graditeljstva Branko Bačić, dodajući kako je unatoč rastu cijena u proteklim godinama životni standard građana ipak značajno unaprijeđen.
„U ovom razdoblju od devet godina plaća je povećana za 92 posto, ali svjedočimo da je u tom istom vremenu inflacija bila relativno visoka. U ovih devet godina inflacija je kumulativno zabilježena na razini od 35 posto.
Hrvatska je druga najgora zemlja po pitanju inflacije u Eurozoni, odmah nakon Estonije.
09:39Prije 281 d03.09.2025
Kada se te dvije varijable kompariraju, onda je ipak dohodak naših sugrađana zahvaljujući takvom povećanju prosječne plaće rastao brže od inflacije za 42 posto“, istaknuo je Bačić.
Podsjetio je kako je Vlada, uz rast plaća, u tom razdoblju donijela niz mjera za ublažavanje posljedica inflacije – od energetskih paketa pomoći građanima i poduzetnicima do poreznih rasterećenja i povećanja minimalne plaće.
Bačić je naglasio kako su ti potezi rezultat dugoročnog promišljanja fiskalne i gospodarske politike, čiji je cilj bio održati stabilnost i zaštititi životni standard, osobito u razdobljima kriza. „Cilj nam je da rast plaća i dalje prati, ali i nadmašuje inflacijske pritiske, jer samo tako možemo očuvati realnu kupovnu moć građana“, poručio je potpredsjednik Vlade.
Slovenska vlada ukinula je privremene kontrole na granici s Hrvatskom i Mađarskom. Očekuje se veća protočnost prometa, a odluku su pozdravili i u IDS-u, ističući njezin značaj za Istru i pogranična područja.
17:14Prije 5 h11.06.2026
U slobodnom govoru u Saboru, Dušica Radojčić je istaknula kako se sredstva europskih fondova često koriste za zahvate koji su, prema njezinim riječima, u suprotnosti s ciljevima zbog kojih su osigurana.
14:35Prije 8 h11.06.2026
Tržište nekretnina previše je važno da bi se promatralo samo kroz odnos agencije i klijenta, ono utječe na cijenu stanovanja, razvoj gradova i općina, porezne prihode i povjerenje građana u institucije.
13:07Prije 9 h11.06.2026
Predloženim zakonom mijenja se postupak njihova osnivanja pa će on ubuduće započinjati podnošenjem zahtjeva nadležnom ministarstvu, dok će konačnu odluku o davanju suglasnosti za osnivanje slobodne zone donositi Vlada Republike Hrvatske.
09:49Prije 13 h11.06.2026
Premijer Andrej Plenković i istarski župan Boris Miletić u Poreču su razgovarali o ključnim razvojnim projektima Istre – od povezivanja Istarskog ipsilona sa Slovenijom do novih ulaganja u sigurnost, zdravstvo i infrastrukturu.
19:07Prije 1 d10.06.2026
„Ako postupci budu trajali godinama prije nego što sud utvrdi da je riječ o zlouporabi prava, sama svrha zakona bit će dovedena u pitanje“, napomenuo je Paus i dodao da učinkovita zaštita mora biti i brza zaštita.
14:13Prije 1 d10.06.2026
Rasprave o Kaštijunu ponovno su se intenzivirale nakon što su predstavnici Zelenog odreda zatražili reviziju dozvola i prekid rada Centra, uz tvrdnje o nizu nepravilnosti u sustavu gospodarenja otpadom.
06:15Prije 1 d10.06.2026