Valter Boljunčić: Koalicija funkcionira dobro, a cilj je jasan — stabilna i bolja Pula
U Puli je nakon politički turbulentnih godina formirana nova koalicija IDS-a, SDP-a i nezavisnih lista, a kako ta suradnja funkcionira te što građani mogu očekivati u nastavku mandata, otkrio nam je predsjednik Gradskog vijeća i čelnik pulskog IDS-a Valter Boljunčić.
Suradnja unutar nove pulske koalicije — IDS-a, SDP-a i dviju nezavisnih lista — posljednjih je mjeseci glavna politička tema u najvećem istarskom gradu. O funkcioniranju koalicije, izazovima početka mandata i očekivanjima u sljedeće četiri godine razgovarali smo s Valterom Boljunčićem, predsjednikom Gradskog vijeća Pule i čelnikom pulskog IDS-a.
Govoreći o prvim mjesecima nakon formiranja vlasti, Boljunčić ističe da je početak bio intenzivan, ali konstruktivan. “Prošla su i brzo i sporo. Nismo samo SDP i IDS; tu su i dvije nezavisne liste, pa treba više komunikacije. Neke stvari bi mogle ići brže, ali smatram da idu dobro”, kaže Boljunčić.
Pitanje parkiranja i rješavanja dugogodišnjih imovinsko-pravnih problema ponovno se našlo na dnevnom redu pulskog Gradskog vijeća. Gradonačelnik Peđa Grbin poručio je kako se uskoro očekuje provedba rješenja vezanog uz parkirališna mjesta kod Porečanke, dok se istodobno radi na osiguravanju novih pa
Na aktualnom satu sjednice Gradskog vijeća Pule izbila je oštra rasprava između vijećnice Možemo Dušice Radojčić i gradonačelnika Peđe Grbina oko imenovanja u gradske institucije, pri čemu su iznesene teške optužbe o politizaciji, fingiranim natječajima i nestručnim kadrovima.
17:44Prije 175 d22.01.2026
Naglašava da je na početku bilo nužno “pohvatati konce” funkcioniranja prethodne vlasti, analizirati stanje i projekte koji su stali. “Rebalans je pokazao značajno smanjenje i prihoda i rashoda, no vjerujem da idemo u dobrom smjeru”, dodaje.
O odnosu IDS-a i SDP-a, posebno u svjetlu ranijih trzavica na županijskoj razini, Boljunčić poručuje da se suradnja ne može promatrati kroz jednu sredinu.
“Pula navodno ‘uvijek’ ima problem sa SDP-om, ali surađujemo u drugim sredinama poput Vodnjana i Ližnjana. Osobno se s Peđom Grbinom poznajem dugi niz godina; radili smo zajedno u mjesnom odboru, u Poglavarstvu, kasnije i u Saboru”, kaže.
Jedna od prvih većih odluka nove vlasti odnosi se na sistematizaciju u Gradskojupravi, što je izazvalo kritike oporbe. Boljunčić tvrdi da su takve rasprave očekivane.
Na sjednici Gradskog vijeća Grada Pule ovoga četvrtka, 27. studenoga, nezavisni vijećnik Goran Mihovilović postavio je pitanje gradonačelniku Pule, Peđi Grbinu vezano uz izgradnju hotela na Valkanama i kupališta Valkane.
Pulski vijećnici danas odlučuju o važnim gradskim temama – od Kaštijunova zaduženja i izmjena proračuna do nastavka projekta POS-a na Busoleru.
08:31Prije 268 d22.10.2025
“Takve se priče uvijek pojavljuju. I prije četiri godine bilo je promjena. Ako se ništa ne bi trebalo mijenjati, značilo bi da je sve bilo savršeno i da bi bivša vlast dobila 100% glasova. Od devet tradicionalnih službi i odjela, mi imamo samo jednu pročelnicu — Helgu Može, za društvene djelatnosti. Ne vidim tu ‘podjelu plijena’”, naglašava, uz poruku da onaj tko dobije povjerenje građana “mora imati ljude kojima vjeruje i s kojima dijeli viziju”.
Foto: IstraIN
Ključni projekt koalicije — besplatni vrtići od 1. siječnja — Boljunčić vidi kao jasnu poruku birača.
“Svaki od nas imao je i druge prioritete. Meni su važni uređenje rive i pokretanje gospodarstva, posebno industrije i priče oko Uljanika. No ljudi su na izborima poručili da žele besplatne vrtiće i to treba provesti”, kaže, dodajući da koalicija funkcionira kroz usklađivanje različitih političkih naglasaka.
S obzirom na ranije burne sjednice Gradskog vijeća, Boljunčića smo pitali je li se atmosfera promijenila. “Bile su četiri sjednice i čini mi se da jesu mirnije”, ističe. Kao predsjednik Vijeća, kaže da mu je cilj potaknuti konstruktivnu raspravu.
“Nastojim izbjeći pretjerani formalizam, uvažavam primjedbe i sugestije svih. Prije sjednice razgovaram s predstavnicima svih klubova, ne samo koalicijskih, da vidimo ima li kakvih prijedloga. Svi smo tu s istim ciljem — da Puli bude bolje.”
Na kraju razgovora Boljunčić poručuje da se u Puli osjeća nova energija. “Vidim polet i snagu ljudi. Osjeća se da trud može biti cijenjen i da nema ‘staklenog stropa’. Pred nama je puno posla, ali vjerujem da koalicija ide u dobrom smjeru.”
Robertu Drandiću nije produžen mandat na čelu pulske Plinare. Skupština društva imenovala je Mirjanu Jakšu novom direktoricom, a istodobno je pokrenut i javni natječaj za izbor čelnika ili čelnice društva.
Oštećenog je između 4. i 6. svibnja kontaktirao nepoznati muškarac koji se predstavio kao djelatnik francuske agencije za posredovanje između klijenata i banaka u realizaciji kredita.
Gradonačelnik Buja Fabrizio Vižintin imenovao je nezavisnog vijećnika Danila Pištana za privremenog zamjenika gradonačelnika. Iz Grada poručuju kako će gradska uprava nastaviti uredno funkcionirati.
Zbog velikog odaziva građana, Opća bolnica Pula otvorila je niz dodatnih termina za besplatne FibroScan preglede jetre. Novi pregledi organizirani su u Puli, ali i u Pazinu, Umagu i Labinu, a naručivanje je već u tijeku.
Udruga ističe kako je država već razvila učinkovite digitalne sustave za nadzor privatnog sektora te smatra da bi sličan model trebalo primijeniti i na praćenje javne potrošnje.
Radovi na dogradnji čvora Matulji i punom profilu Istarskog ipsilona napreduju prema planu, a završetkom projekta početkom 2027. Istra će autocestom biti u potpunosti povezana s ostatkom Hrvatske.
Ministar turizma i sporta Tonči Glavina posjetio je Plava Laguna Croatia Open Umag, gdje je poručio da turnir ima punu potporu države te najavio novu eru transparentnosti u financiranju hrvatskog sporta. Istaknuo je i važnost umaškog ATP turnira za promociju Hrvatske kao sportske i turističke destin
Na današnju konferenciju istarskog SDP-a o turizmu i obiteljskom smještaju reagirao je predsjednik istarskog HDZ-a Anton Kliman, poručivši kako zakoni koje SDP kritizira već sadrže rješenja koja su danas predstavili kao svoje prijedloge.
Na prozivke Antona Klimana oko Kaštijuna odgovorio je predsjednik saborskog Kluba zastupnika IDS-a Dalibor Paus, poručivši kako HDZ skreće raspravu s ključnog pitanja – zašto država različito tretira Istru i druge županije kada je riječ o financiranju sustava gospodarenja otpadom.
Istarski SDP pridružio se nacionalnoj akciji stranke te je u Puli upozorio da Vlada novim poreznim opterećenjima kažnjava legalne obiteljske iznajmljivače, dok istodobno ne rješava problem neprijavljenog smještaja.