Odbojkašice Rovinja obilježile Dan ružičastih majica i poslale snažnu poruku protiv nasilja

Dan ružičastih majica obilježava se posljednje srijede u veljači diljem svijeta, a ideja potječe iz Kanade, gdje je 2007. godine dječak koji je nosio ružičastu majicu u znak podrške svojoj oboljeloj majci postao žrtva nasilja.

Igor Franković
Igor Franković

19 Veljača 2025 I 17:56

Odbojkašice Rovinja obilježile Dan ružičastih majica i poslale snažnu poruku protiv nasilja
Foto: ŽOK Rovinj

U organizaciji Ženskog odbojkaškog kluba Rovinj danas je na poseban način obilježen Dan ružičastih majica, međunarodni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja.

Klub se odazvao inicijativi Sportske zajednice Istarske županije, koja u suradnji s Policijskom upravom Istarske županije provodi program suzbijanja nasilja među mladima, a posebice među sportašima.

Dan ružičastih majica obilježava se posljednje srijede u veljači diljem svijeta, a ideja potječe iz Kanade, gdje je 2007. godine dječak koji je nosio ružičastu majicu u znak podrške svojoj oboljeloj majci postao žrtva nasilja.

Njegovi školski kolege odlučili su stati uz njega, također obukavši ružičaste majice, što je pokrenulo globalni pokret protiv nasilja.

Prije početka treninga, predsjednik kluba Aldo Krelja pozdravio je tajnika Sportske zajednice grada Rovinja, Roberta Krevatina, te sve prisutne članice kluba, izražavajući zahvalnost na njihovom sudjelovanju u ovoj važnoj inicijativi.

Posebni gosti bili su policijski službenici Nikola Matuzović i Josip Pejić, koji su igračicama održali edukativno predavanje o oblicima vršnjačkog nasilja te načinima prepoznavanja i reagiranja u slučajevima nasilja. Tom prilikom podijeljeni su baloni, na koje su igračice ispisivale svoje poruke protiv nasilja.

Djeci su se također obratile trenerice Sanja Cvitić Kukuruzović i Eufemia Benussi Krelja, istaknuvši kako se, u slučaju bilo kakvih problema vezanih uz nasilje, uvijek mogu obratiti i njima za pomoć i podršku.

Foto: ŽOK Rovinj

Glavni cilj ove aktivnosti bio je educirati mlade sportašice o različitim oblicima nasilja te im pružiti alate za prepoznavanje i adekvatno reagiranje u takvim situacijama.

Također, cijeli događaj bio je prilika za slanje jasne i snažne poruke da nasilju nema mjesta – ne samo u sportskim dvoranama, nego ni na igralištima, bazenima, učionicama i drugim društvenim prostorima.

Za kraj, svi sudionici događaja fotografirali su se u ružičastim majicama kao simbol zajedništva i podrške borbi protiv nasilja, nakon čega su odradili trening u istom duhu solidarnosti i pozitivne energije.