Foto: Proljetna MTB Parenzana u Vižinadi okupila više od 170 sudionika
Uz sunčano vrijeme i odličnu atmosferu, rekreativci svih generacija uživali su u vožnji dugoj oko 20 kilometara, koja je vodila poljskim i šumskim putevima, uz nezaobilaznu trasu nekadašnje Parenzane.
IstraIN
7 Travanj 2026 I 16:43
Foto: Sebastijan Skoko
Uskrsni ponedjeljak u Vižinadi već je tradicionalno rezerviran za proljetnu MTB biciklijadu Parenzana, koja se organizira u spomen na 1. travnja 1902. godine, dan kada je u promet puštena legendarna uskotračna pruga koja je povezivala Poreč i Trst.
Ovogodišnje izdanje još jednom je potvrdilo popularnost manifestacije, Vižinada je ugostila ukupno 172 sudionika iz Hrvatske i Slovenije. Uz sunčano vrijeme i odličnu atmosferu, rekreativci svih generacija uživali su u vožnji dugoj oko 20 kilometara, koja je vodila poljskim i šumskim putevima, uz nezaobilaznu trasu nekadašnje Parenzane.
Ukupno je sudjelovalo 813 rekreativaca – 356 biciklista, 410 pješaka te 47 mališana iz vrtića i jaslica koji su uživali u veseloj mini biciklijadi na samom početku programa.
09:54Prije 237 d29.09.2025
U organizaciji događanja sudjelovali su Biciklistički klub Poreč, DVD Vitis iz Vižinade te Općina Vižinada, čija je logistička i operativna podrška bila od iznimne važnosti.
Manifestacija je prilagođena svim uzrastima, pa su sudionici mogli birati između dvije rute, duže, od približno 20 kilometara, te kraće, 11 kilometara duge staze, idealne za obitelji s djecom.
„Sedma proljetna Parenzana tradicionalno se održava na Uskrsni ponedjeljak, u povodu puštanja u promet ove povijesne pruge. To je prilika da se nakon blagdana okupimo, rekreiramo i uživamo u prirodi, prolazeći Parenzanom kroz vinograde i maslinike.
Veseli nas velik odaziv sudionika i lijepo vrijeme koje je dodatno pridonijelo atmosferi“, istaknuo je načelnik Marko Ferenac.
Foto: Sebastijan Skoko
Dodao je kako, zbog sve većeg interesa, organizatori već planiraju proširenje programa: „Već sada razmišljamo da sljedeće godine, uz biciklizam, uvedemo i pješačku rutu, po uzoru na jesensku Parenzanu.“
Direktorica Turističke zajednice Lidija Brdarić naglasila je važnost uključivanja djece i mladih: „Posebno nas raduje velik broj djece i mladih sudionika. Naš cilj je prenijeti ljubav prema prirodi, biciklizmu i bogatoj baštini Parenzane, kako bi je i buduće generacije nastavile njegovati.“
Nakon završetka vožnje, sudionici su se okupili ispred Doma kulture, gdje ih je dočekao zajednički ručak i druženje uz razmjenu dojmova s ove proljetne biciklističke avanture.
Organizator manifestacije je Turistička zajednica Općine Vižinada, u suradnji s Biciklističkim klubom Poreč, a s obzirom na sve veći interes i odličnu atmosferu, već se veselimo budućim izdanjima ove omiljene proljetne manifestacije.
Volonterima su osigurani festivalska akreditacija, festivalska majica, topli obrok, karta za javni gradski prijevoz te potvrda o volontiranju, a onima koji nemaju smještaj u Puli omogućeno je i kampiranje u Kampu Arena Stoja uz vlastitu opremu.
Ovog ljeta u Istri će boraviti do 23 tisuće stranih radnika, dok je policija od početka godine u nadzorima već utvrdila 463 prekršaja Zakona o strancima, najviše zbog rada bez dozvola.
Turistička zajednica Istarske županije navodi kako su brojne uskrsne reportaže dodatno pozicionirale Istru kao jednu od najpoželjnijih proljetnih destinacija na talijanskom tržištu.
Šest oporavljenih morskih kornjača krajem svibnja vraća se u svoje prirodno stanište na Verudeli. Emotivna manifestacija Aquariuma Pula okupit će brojne posjetitelje koji će imati priliku svjedočiti povratku glavatih želvi u more nakon mjeseci oporavka.
Više od 1500 studenata iz 25 hrvatskih visokih učilišta krajem svibnja stiže u Poreč na UniSport HR Finals 2026., najveće višesportsko studentsko natjecanje u Hrvatskoj koje donosi četiri dana sporta, edukacije i druženja.
Ovog vikenda spušta se zastor na još jednu uzbudljivu sezonu SuperSport HNL-a, a nogometaši Istre 1961 posljednjih će 90 minuta odigrati danas u Varaždinu. Zeleno-žuti sezonu zaključuju s nadom da će dobar ritam iz završnice prvenstva prenijeti i u novu natjecateljsku godinu.