Jandroković: Treba pokrenuti raspravu o visokim cijenama!

Predsjednik Sabora Gordan Jandroković smatra da treba otvoriti raspravu o tome zašto su cijene toliko visoke. I on tvrdi da je Vladi teško obuzdati inflaciju.

Media servis

9 Siječanj 2025 I 09:10

Jandroković: Treba pokrenuti raspravu o visokim cijenama!
Pexels

Nije čest slučaj da se Hrvatska može pohvaliti prvim mjestom u nečemu, ali prvo mjesto o kojem ćemo danas pričati na žalost ni nije za pohvalu.

Naime, Hrvatska ponovno ima najveću inflaciju u eurozoni. Predsjednik Sabora poziva na raspravu o tome što je dovelo do poskupljenja, dok ekonomski analitičar s kojim smo razgovarali objašnjava što vladajući rade krivo.

Inflacija je u prosincu prošle godine u Hrvatskoj iznosila 3.4 posto u odnosu na prosinac 2023. No, ministar financija Marko Primorac u 2025. očekuje smanjenje inflatornih pritisaka odnosno inflaciju od 2.7 posto na godišnjoj razini.

Krivnju vidi u geopolitičkoj situaciji u svijetu, pogotovo u ratu u Ukrajinu i kaže kako se i druge zemlje iz EU muče s time. "Nema lijeka za inflaciju, niti netko to može riješiti kako govori u medijima da bi riješio da je u prilici rješavati te probleme odmah, instantno i sa mjerama koje već postoje."

Predsjednik Sabora Gordan Jandroković smatra da treba otvoriti raspravu o tome zašto su cijene toliko visoke. I on tvrdi da je Vladi teško obuzdati inflaciju.

"Očekujem da ćemo u idućem razdoblju kao i vladajuća većina, ali i Vlada prvo otvoriti tu raspravu i osvješćivati građane, a tu pozivam i medije da u tome sudjeluju jer ne možemo prebacivati odgovornost na Vladu za to što netko neodgovorno diže cijene.

Treba ukazivati na one koji to čine i, vidjet ćemo da li poreznim mjerama ili nekim drugim mjerama, da one koji to čine javnost osudi i da se ne kupuje više u takvim trgovinama i da se ne kupuje takva roba."

Sabor RHGordan Jandroković

Za ekonomskog analitičara Ljubu Jurčića ubrzanje inflacije je bilo očekivano...

"S jedne strane zbog povećanja plaća koje je Vlada donijela početkom prošle godine. S druge strane nemamo kontrolu nad domaćom proizvodnjom odnosno ekonomska politika nema taj utjecaj. Kada to sve skupa zbrojimo imamo tu inflaciju koja je duplo veća od prosjeka Europe."

Inflacija je, dodaje, bolest cijelog organizma. Osvrnuo se na ograničavanje cijena određenih proizvoda koje je i dalje na snazi, a popis proizvoda bi se, najavili su iz Vlade, mogao mijenjati.

Riječ je o socijalističkom instrumentu, kaže Jurčić. "Na cijene se utječe u organiziranim ekonomijama kroz čitavi proces proizvodnje tako da te cijene nisu pod direktnom kontrolom zamrzavanja, ograničavanja i evidentiranja nego se oni kroz čitavi lanac nastajanja proizvoda, da tako kažem, od energije i sirovine do finalnog proizvoda se zato na nju utječe indirektno i zato ove razne zemlje u pravilu imaju niže inflacije."

Dio građana je ipak voljan i u mogućnosti platiti veću cijenu određenih proizvoda koje trgovci očito prodaju u dovoljnim količinama pa nemaju interesa spuštati cijenu dok postoji potražnja.

"Zbog turizma i zbog povećanja ovih plaća i tako dalje imamo potražnju koja je voljna platiti te cijene. Onda tu zapravo najviše imaju štete oni ljudi koji su niskih plaća i mirovina."

Pexels

Ali ne samo da nas inflacija dodiruje, nego i udara na standard o čemu najbolje svjedoče sami građani. Najviše oni s niskim dohocima i malim mirovinama.

"Užasno mi izgleda. Svaki dan nova cijena na proizvodu. Sada sam bila kod frizera i to je poskupilo, al ajde. Baš primjetno. Svaki dan vidite da se cijena na nekom proizvodu lagano diže, ali doslovno."

"S malom penzijom znate kako preživljavam."

"Kako mislite da preživljavam? U mirovini sam, a evo sada idem raditi."

"Jako su poskupili. Po tri puta. Pogotovo putar, sada kada smo kolače radili... Sve je otišlo gore. Neka oni pričaju što hoće u Vladi, ali sve je otišlo gore."

"Da je samo to problem bilo bi jako dobro."