24. siječnja 2025. godine, provedeni su radovi koji se odnose na montažu armirano-betonskih utega na cijev radi dodavanja težine cijevima kako bi se osigurala njihova stabilnost i kontroliralo njihovo pravilno postavljanje prilikom polaganja i daljnje uporabe podmorske dionice ispusta Fažana - Badel.
Radovi na havarijskom ispustu CS Fažana-Badel ukupne duljine 216 metara, od čega 49 metara čini kopneni dio i 167 metara podmorski dio, se izvode u skladu s važećim normama i propisima uz poštivanje najviših standarda ugradnje.
Za izvođenje radova GRUPE 2: IZGRADNJA HAVARIJSKIH ISPUSTA odgovorna je hrvatska tvrtka POMGRAD INŽENJERING d.o.o. (poduzeće u sastavu koncerna STRABAG SE), koja svojim iskustvom i stručnostima osigurava kvalitetnu i sigurnu izvedbu ovog važnog dijela projekta.
Grupa 2: Izgradnja havarijskih i podmorskog ispusta ukupne vrijednosti 4.252.859,26 eura, u sklopu aglomeracije Pula Sjever osim havarijskog ispusta CS Fažana - Badel obuhvaća još i izgradnju havarijskog ispusta CS Puntižela (dužine 223 metara) te podmorskog ispusta UPOV Peroj (dužine 2.460 metara s difuzorom).
Izvođenje radova ove grupe projekta započelo je u rujnu prošle godine, a završetak radova planiran je za svibanj 2026. godine.
''Do sada su izvedeni radovi iskopa i pripreme rova cijele dionice (kopnene i podmorske), te polaganja kopnene sekcije cijevi u rov kao i betoniranje zaštitne obloge. Pojedinačne PEHD cijevi promjera 630mm duljine 13,5m termičkim varenjem su spojene u punu duljinu sekcije.
Trenutno izvodimo radove montaže armirano betonskih utega, odnosno opteživača na podmorsku sekciju cijevi, a nakon toga ćemo pristupiti polaganju cijevi u rov.
Ugradnja cjevovoda, odnosno polaganje cjevovoda na morsko dno, predviđeno je uz pomoć ronioca i plovila uz konstantnu kontrolu radijusa zakrivljenosti cjevovoda.
Navedenom tehnologijom se potapa cjelovita duljina cjevovoda, na način da se cjevovod opterećen betonskim opteživačima postupno puni morem s jednog kraja.
Nakon uspješnog polaganja podmorske sekcije cijevi u rov pristupit ćemo radovima betoniranja zaštitne obloge cijevi.” opisao nam je operativni voditelj radova Zvonimir Ćenan.
Cjelokupni projekt Aglomeracija Pula Sjever predstavlja dugo očekivanu investiciju u modernizaciju sustava vodoopskrbe i odvodnje, čime se ostvaruje ekološki prihvatljivije upravljanje tim vitalnim resursima.
Ovaj projekt neće samo značajno unaprijediti kvalitetu života građana, već će i omogućiti važan iskorak prema očuvanju okoliša i održivom razvoju.
Donirana sredstva Općine Medulin bit će iskorištena za nabavu terenskog vozila, opremu za spašavanje te pokrivanje troškova goriva, osiguranja i drugih potreba.
Etnografski muzej Istre i Muzej grada Pazina u jubilarnoj 20. Noći muzeja za posjetitelje pripremaju stručne, interaktivne i zabavne sadržaje s ciljem približavanja i predstavljanja svojih aktivnosti što široj publici.
Knjižnica je projektni prijedlog prijavila za neposredno financiranje projekata smanjivanja potrošnje tvari koje oštećuju ozonski sloj i flouoriranih stakleničkih plinova u okviru kojih je dodijeljeno nešto više od 2 milijuna eura za troškove nove, energetski učinkovitije opreme.
Proizvođači su predstavili problematiku sektora mljekarstva u Istri, naglasivši kako je u današnjim okolnostima sve teže održavati proizvodnju, posebice iz perspektive „malih“ proizvođača.
Prvim danom 2025. godine stupile su na snagu brojne porezne reforme, među kojima se ističe uvođenje poreza na nekretnine i povećanje paušalnog poreza za apartmane po krevetu. Ove promjene donose značajne financijske posljedice za vlasnike nekretnina i pružatelje turističkog smještaja.