Stručnjakinja Ivanov o stambenim kreditima: Mjere u Hrvatskoj iskoriste oni u boljoj poziciji

Za kredit od 130.000 eura na 20 godina, uz kamatnu stopu od 4 posto, mjesečni anuitet iznosi oko 830 eura. No, kako banke zahtijevaju da vam anuitet ne prelazi 40% plaće, za takav kredit trebali biste imati plaću od najmanje 1.800 eura. Koliko mladih danas ima toliku plaću?

Iris Foriš
Iris Foriš I Net.hr

12 Veljača 2025 I 17:18

Stručnjakinja Ivanov o stambenim kreditima: Mjere u Hrvatskoj iskoriste oni u boljoj poziciji
Pexels Ilustracija

O problemima u stambenoj politici reporter Marko Šiklić za RTL razgovarao je s profesoricom Ekonomskog fakulteta u Zagrebu, Marijanom Ivanov.

Kupnja stana bez ušteđevine? Teško. Unatoč različitim mjerama koje država donosi kako bi olakšala stambeno zbrinjavanje, profesorica Ivanov smatra da se u suštini malo toga promijenilo za one koji tek pokušavaju doći do svog prvog stana.

"Uglavnom u Hrvatskoj donesemo mjere koje iskoriste oni u boljoj financijskoj situaciji, dok oni koji nemaju dovoljno visoka primanja teško dolaze do stana. Povrat PDV-a ili oslobađanje od poreza na promet nekretninama možda nekome olakšava kupnju, ali problem je što su stanovi jednostavno preskupi.

Mladi često nemaju dovoljno novca za početni ulog koji moraju dati u gotovini da bi uopće ušli u ocjenu kreditne sposobnosti", istaknula je Ivanov. Dodala je kako se postavlja pitanje tko danas, osim imućnih pojedinaca, može kupiti stan u gotovini.

Povlastice za one s novcem, a što s ostalima?

Jedna od novih mjera predviđa povrat PDV-a i oslobađanje od poreza na promet nekretninama, ali Ivanov smatra da bi takve olakšice trebalo preciznije usmjeriti.

"Smatram da bi se trebalo onemogućiti da te mjere koriste oni koji kupuju nekretninu gotovinom. Povrat PDV-a i oslobađanje od poreza trebalo bi se odnositi isključivo na one koji kupuju putem kredita", rekla je za RTL i Net.hr.

Ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić izjavio je kako je rješenje za one koji ne mogu kupiti stan – povlašteni najam. Ivanov priznaje da takva mjera može pomoći, ali upozorava da nije dugoročno rješenje.

"Povlašteni najam je socijalna mjera, ali što nakon 45. godine? Mladi danas možda mogu koristiti te pogodnosti, ali što kasnije? Ako nemaju mogućnost kupnje stana ni kasnije, znači li to da će cijeli život provesti u najmu?" upitala je.

Foto: Davor Puklavec/PIXSELLMarijana Ivanov

Upitana bi li svoj stan dala državi na upravljanje, bila je jasna: "Ne bih. Smatram da sam dovoljno sposobna da sama upravljam svojom nekretninom".

Hrvatska narodna banka nedavno je postrožila uvjete kreditiranja, što dodatno otežava mladima put do vlastitog stana. Profesorica Ivanov analizirala je konkretne brojke i pokazala koliko je danas teško zadovoljiti uvjete za stambeni kredit.

"Cijene nekretnina su rasle, ali sada su se stabilizirale. Hoće li padati, tek ćemo vidjeti. No, i uz stabilne cijene, mnogi ne mogu zadovoljiti kreditne uvjete",  naglasila je.

Prema njezinoj računici, za stan od 150.000 eura, kreditno sposobna osoba može dobiti maksimalno 135.000 eura kredita, dok ostatak mora osigurati sama.

"Za kredit od 130.000 eura na 20 godina, uz kamatnu stopu od 4 posto, mjesečni anuitet iznosi oko 830 eura. No, kako banke zahtijevaju da vam anuitet ne prelazi 40% plaće, za takav kredit trebali biste imati plaću od najmanje 1.800 eura. Koliko mladih danas ima toliku plaću?", upitala je.

Ako se rok otplate produlji na 30 godina, mjesečna rata pada na oko 600 eura, ali i dalje je potrebna plaća od najmanje 1.400 eura. No, dugoročno to znači i znatno veći trošak kamata.

"Na kredit od 30 godina platit ćete čak 100.000 eura kamata, dok biste za 20-godišnji kredit platili 60.000 eura. Sve to pokazuje koliko je teško mladima proći ocjenu kreditne sposobnosti i doći do vlastitog stana", zaključila je Ivanov.