Iz Halo, inspektore poručili: Bojkot je uspio!
Najveći apsolutni pad (vrijednost računa) je zabilježen u Zagrebu, zatim u Splitu, Osijeku, Rijeci, Zadru, Varaždinu, Puli, Karlovcu, Slavonskom brodu, Čakovcu.
11:52Prije 143 d09.02.2025
Što sve utječe na inflaciju, kako se s njome boriti i je li bojkot promijenio navike potrošača? Saznajte u tekstu.
Bojkoti koji su obilježili veljaču nisu uspjeli znatno utjecati na cijene - inflacija u Hrvatskoj na godišnjoj razini je usporila, a na mjesečnoj ubrzala. Što sve utječe na inflaciju, kako se s njome boriti i je li bojkot promijenio navike potrošača, saznala je Kristina Bubnjević.
Cijene u Hrvatskoj i dalje rastu. Inflacija je u veljači na godišnjoj razini malo usporila, no i dalje je visokih 3,6%. Na mjesečnoj razini, u veljači u odnosu na siječanj, proizvodi i usluge poskupili su u prosjeku 0,2%. Uz cijene usluga, najviše su porasle cijene hrane, pića i duhana te energije.
Najveći apsolutni pad (vrijednost računa) je zabilježen u Zagrebu, zatim u Splitu, Osijeku, Rijeci, Zadru, Varaždinu, Puli, Karlovcu, Slavonskom brodu, Čakovcu.
11:52Prije 143 d09.02.2025
'Čarobnog štapića za rješenje inflacije nema', istaknuo je u razgovoru za Media servis ekonomski stručnjak i profesor s Libertasa Luka Brkić te upozorio da u Hrvatskoj nema strukturnih reforma. Objasnio je i što sve 'pumpa' inflaciju:
"Ovdje se ništa ne isplati proizvoditi. Nama industrijska proizvodnja ide prema deflaciji. Znate što to znači? Vi vodite neku kvazi antiinflacijsku politiku, a imate proizvođački sektor koji pada u deflaciju, znači to je pad opće razine cijena gdje mjere ekonomske, fiskalne i monetarne politike moraju biti radikalno drugačije. Imate turizam koji čini 20% gospodarstva i rast cijena koji dodatno pumpa inflaciju. Ovisni ste u uvozu, mi preko 67% uvozimo. Mi smo već u dvije godine četiri milijarde u deficitu samo u uvozu hrane."
Opći bojkot se obustavlja, Kelemen tvrdi da je uspio
Kraj siječnja i veljaču u našoj zemlji obilježili su bojkoti trgovina i usluga. Jesu li i koliko su utjecali na cijene pitali smo savjetnika Platforme 'Halo, inspektore' Josipa Kelemena.
"U tijeku pet tjedana bojkota trgovačkih lanaca analizom tržišta utvrdili smo kako je usporen rast cijena prehrambenih proizvoda. Na 300 proizvoda utvrdili smo da su cijene smanjene od 2% do 11%, a na više od 700 proizvoda koje trenutno cjenovno pratimo u hrvatskoj maloprodaju cijene su prosječno smanjene za 5.5%.
Istovremeno smo utvrdili kako je dio hrvatskih proizvođača povisio cijene za više od 15% što je po nama apsolutno neprihvatljivo jer se zna da u međuvremenu nisu znatno rasle niti cijene energije niti sirovina, a kamoli cijena rada na tržištu."
Kelemen je za Media servis rekao da se opći bojkot do daljnjeg obustavlja, no da će uskoro najaviti akcije u smjeru bojkota telekomunikacijskih usluga, banki te trgovina u inozemnom vlasništvu. Objasnio je zašto smatra da je bojkot bio uspješan:
"Uspjeli smo ipak u brojnim sektorima usporiti rast cijena sa svojim protestnim radnjama. Postalo je sve transparentno kada su u pitanju trgovine, trgovački lanci, cijene i sve ostalo. Potrošači su postali malo mudriji, manje troše, više se planira kupovina osnovnih životnih namirnica, a i više se uspoređuju cijene u hrvatskim inozemnim trgovačkim lancima. Znakovito je da se povećao broj hrvatskih potrošača koji kupuju u Sloveniji i Bosni i Hercegovini."
Inflacija ne proizlazi iz trgovačkih marži pa se ne može riješiti niti zamrzavanjem cijena niti bojkotom, rekao je pak Brkić koji podsjeća da na inflaciju utječe i rast plaća.
"Naravno da u tom klasičnom modelu povećanje dohodaka diže inflaciju jer raste potrošnja. To nije sporno. Ali kada pogledate što se događa u Hrvatskoj - 2/3 zaposlenih ima ispod prosječne plaće, to je 1380 eura. 600 tisuća umirovljenika ima ispod 504 eura, a 800 tisuća zaposlenih ima ispod 1165 eura."
Za kraj recimo da stiže dobra vijest za umirovljenike. Upravno vijeće HZMO-a donijelo je odluke o usklađivanju mirovina kojima je aktualna vrijednost mirovine od 1. siječnja povećana za 3,03%, odnosno 13,57 eura.
Kada turistički rezultat Hrvatske segmentiramo po županijama, tijekom prvih šest mjeseci je najviše noćenja ostvareno u Istri (8,6 milijuna noćenja što je rast od 2 posto), Splitsko-dalmatinskoj županiji (5,2 milijuna noćenja što je rast od 3 posto) te na Kvarneru (4,7 milijuna noćenja što je rast
12:26Prije 17 h02.07.2025
Državni zavod za statistiku još jednom donosi zabrinjavajuće rezultate.
06:45Prije 23 h02.07.2025
Peđa Grbin: U Puli se radi, a radit će se još i više. U ovom trenutku imamo nekoliko aktivnih javnih nabava, kao što je primjerice Vrtić Valmade i zaobilaznica kako bismo osigurali da naš gad doista krene naprijed. Vjerujemo se da će svi radovi biti više-manje završeni u roku...
16:15Prije 1 d01.07.2025
"Umag je naše čudo na moru jer njegov SDP-ov gradonačelnik Vili Bassanese promiče ne samo turizam kao i sve njegove kolege na Jadranu već i industriju u svom zaleđu gdje je smještena druga najjača kemijska industrija u Hrvatskoj, odmah iza daleko većeg Zagreba"
12:47Prije 1 d01.07.2025
Elektrodizelski vlakovi vozit će na relacijama od Zagreba do Koprivnice i Osijeka, Čakovca i Kotoribe, Zadra, Rijeke i Pule (preko Slovenije). Imat će 2 pogona; električni za elektrificirane pruge i dizelski za neelektrificirane pruge. Maksimalna brzina vlakova iznosit će 160 km/h.
09:46Prije 1 d01.07.2025
Prvi dan srpnja donosi nova poskupljenja. Kao što se i najavljivalo, od ponoći su poskupjele sve vrste goriva.
08:51Prije 1 d01.07.2025