Banski dvori pripremili su izdašna sredstva za rodiljne i roditeljske potpore čija isplata kreće ovog četvrtka, a s jučerašnje sjednice Vlade čulo se i da slijedi osjetno povećanje naknada tijekom bolovanja.
Nakon što se premijer Andrej Plenković uvodno osvrnuo na domaće i inozemne aktualnosti, podsjetio je kako je jučer krenula isplata jednokratne novčane pomoći umirovljenicima u iznosu od 50 eura dodajući da su krenule i isplate uskrsnica zaposlenima u državnoj i javnim službama.
Podsjetio je da je Zakon o mirovinskom osiguranju, kojim će se osigurati daljnji rast mirovina, od prošlog tjedna u javnom savjetovanju, a poseban naglasak stavio je na isplatu uvećanih rodiljnih i roditeljskih potpora koja kreće ovog četvrtka..
''Dodatak će biti isplaćen 25. travnja, a to su izmjene sukladno Zakonu o rodiljnim i roditeljskim potporama koji je na snazi od 1. ožujka gdje smo osigurali punu plaću do tri tisuće eura za drugih šest mjeseci dopusta'', rekao je Plenković.
Dodao je kako je tom odlukom obuhvaćeno 15 tisuća roditelja koji roditeljski dopust koriste u trajanju od 180 dana.
Dobra mjera, ali za mnoge kasno stiže pa tako i za majku s kojom smo razgovarali, a čija kćer je upravo danas napunila godinu dana. Iako će financijsku pomoć države malo tko odbaciti, naša sugovornica ističe i da nije sve ni u novcu kada govorimo o demografskoj obnovi.
"Smatram da je povećanje naknada porodiljama dobra mjera koja kasno stiže. Naime, moja kćer je upravo danas navršila godinu dana, kojoj ovim putem želim čestitati rođenadan, neka i dalje bude zdrava i nasmijana.
Smatram da je mjera dobra, meni osobno malo kasno stiže i nema nekog velikog učinka, ali nadam se da će se budući roditelji lakše odvažiti imati djecu te da će im barem ta prva godina biti financijski izdržljivija. Također se nadam da će se učinak odraziti i na demografiju Lijepe naše, iako su naknade samo jedan od oblika demografske politike. Treba i poraditi i na svim ostalim aspektima koji će mladim ljudima omogućiti život dostojan čovjeka."
Vlada je odlučila pojačati i iznose naknada tijekom bolovanja. Tako je ministrica zdravstva Irena Hrstić predstavila izmjene Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju kojima će ovo pitanje biti riješeno.
"Rješavamo upravo pitanje naše najranjivije skupine, a to su dugotrajno oboljeli pacijenti. Posebno onkološki. I ovu drugu kategoriju pacijenata, a to je bolovanje majke djeteta za potrebe njegove njege."
Hrstić je potom obznanila za koliko raste naknada za dugotrajno bolovanje odnosno privremenu nesposobnost za rad.
"Diže se iznos sa 110 eura na 353,15 eura odnosno povisuje se najviši mjesečni iznos sa 565,04 eura na 995,45 eura'', zaključila je ministrica Hrstić.
I to nije sve. Naknada majkama za vrijeme njege oboljelog djeteta bit će propisana u iznosu od 100 posto osnovice, a dobna granica za ostvarivanje tog prava povisuje se s tri na sedam godina djetetova života.
Još jedna novost koju donose izmjene ovog zakona jest da se na drugačiji način uređuje pravo za naknadu troška prijevoza pri korištenju prava na zdravstvenu zaštitu iz obveznog zdravstvenog osiguranja.
Konkretno, naknada će iznositi 0,025 posto proračunske osnovice po kilometru. Ministrica je izvijestila i da se kreće s nabavom 33 mobilne ambulante za koje će biti izdvojeno 5,3 milijuna eura, a koje će biti raspoređene u svim hrvatskim županijama.