Borzan: Cijene rastu zbog udruživanja trgovačkih lanaca u kartele

"Ispada da konkurencija ne postoji, što upućuje na moguće dogovore, a to je zakonom zabranjeno“, izjavila je Borzan.

Hina

6 Svibanj 2025 I 08:39

Borzan: Cijene rastu zbog udruživanja trgovačkih lanaca u kartele
Foto: IstraIN

Hrvatska eurozastupnica Biljana Borzan upozorila je na mogućnost da se trgovački lanci u Hrvatskoj dogovaraju oko cijena, što bi značilo postojanje kartela, iako priznaje da je takve prakse teško dokazati, piše Hina.

„Kada odete u bilo koji lanac, cijene su gotovo identične. Ispada da konkurencija ne postoji, što upućuje na moguće dogovore, a to je zakonom zabranjeno“, izjavila je Borzan na konferenciji u Zagrebu posvećenoj visokoj cijeni osnovnih prehrambenih proizvoda u Hrvatskoj i istočnoj Europi.

Pozivajući se na podatke Eurostata, Borzan je istaknula kako je u Hrvatskoj u razdoblju od ožujka 2021. do ožujka ove godine cijena hrane porasla za 44,8 posto – što je čak osam postotnih bodova iznad prosjeka Europske unije. Pritom je naglasila da su gotovo sve istočnoeuropske članice zabilježile iznadprosječan rast cijena.

„Ovo je paneuropski problem. Hrvatska nije usamljena, što znači da ćemo imati saveznike u Europskom parlamentu za zajednički pritisak prema Europskoj komisiji“, poručila je.

Borzan smatra da su ključni uzroci poskupljenja moguće kartelsko ponašanje trgovaca i ignoriranje mjera kojima su vlade pokušale ograničiti cijene. Kao primjer navela je da je u Hrvatskoj u četvrtini inspekcijskih nadzora otkriveno kršenje ograničenja – bilo kroz nepravilno označavanje proizvoda, višu cijenu od dopuštene ili čak izostanak proizvoda s police.

Uspoređujući situaciju u EU, Borzan je upozorila na rastuću socijalnu nejednakost: „U zapadnoj Europi građani se odriču luksuza, dok se naši građani odriču osnovnih namirnica potrebnih za preživljavanje.“

Na nadolazećoj sjednici Europskog parlamenta u Strasbourgu Borzan će sudjelovati u raspravi o cijenama hrane i podržati prijedlog rezolucije kojom bi se prvi put jasno progovorilo o velikim razlikama u cijenama među državama članicama. No, dodaje, njezina sudbina je neizvjesna jer se Komisija sve više zalaže za smanjenje regulatornog okvira u cilju jačanja konkurentnosti.

„Nevidljiva ruka tržišta u praksi ne funkcionira. Vrijeme je za europsko rješenje ovog problema“, zaključila je Borzan.