Turizam u plusu na početku godine: Hrvatsku u prva dva mjeseca posjetilo 610 tisuća gostiju
Zanimljivo je da je broj domaćih i stranih gostiju gotovo izjednačen – i jednih i drugih bilo je oko 305 tisuća. Domaćih turista bilo je 6,5 posto više, dok je broj stranih gostiju porastao za oko 0,5 posto u usporedbi s lanjskim siječnjem i veljačom.
IstraIN
9 Ožujak 2026 I 09:53
IstraINTuristi u Puli
Turistički rezultati u Hrvatskoj na početku 2026. godine pokazuju blagi, ali stabilan rast.
Prema podacima Hrvatske turističke zajednice iz sustava eVisitor, u siječnju i veljači Hrvatsku je posjetilo oko 610 tisuća turista, što je 3,5 posto više nego u istom razdoblju prošle godine.
Gostujući u središnjem Dnevniku HRT-a, Staničić je istaknuo kako se Hrvatska sve više profilira kao cjelogodišnja turistička destinacija, što predstavlja jedan od ključnih strateških ciljeva hrvatskog turizma.
Cilj kampanje je predstaviti Hrvatsku kao destinaciju koja nudi kvalitetan odmor i odličan omjer cijene i kvalitete, uz bogatu ponudu prirodnih ljepota, kulturne baštine, enogastronomije i autentičnih lokalnih doživljaja.
10:05Prije 27 d28.06.2026
U tom su razdoblju ostvarili 1,6 milijuna noćenja, odnosno 2,1 posto više u odnosu na prva dva mjeseca 2025. godine.
Zanimljivo je da je broj domaćih i stranih gostiju gotovo izjednačen – i jednih i drugih bilo je oko 305 tisuća. Domaćih turista bilo je 6,5 posto više, dok je broj stranih gostiju porastao za oko 0,5 posto u usporedbi s lanjskim siječnjem i veljačom.
Unatoč tome, strani su gosti ostvarili više noćenja. Ukupno su zabilježili više od 974 tisuće noćenja, što je 0,7 posto više nego prošle godine. Domaći turisti ostvarili su 646,4 tisuće noćenja, odnosno 4,4 posto više.
Prema udjelu u ukupnim noćenjima u prva dva mjeseca ove godine, domaći gosti nalaze se na prvom mjestu, a slijede turisti iz Slovenije, Bosne i Hercegovine te Austrije.
Podaci pokazuju da, unatoč blagom padu ukupnog turističkog prometa u travnju, domaći turizam nastavlja rasti, dok Istra zadržava status vodeće hrvatske turističke regije, a slovenski gosti ostaju najvažnije inozemno tržište.
Najviše noćenja tijekom produženog vikenda ostvareno je u Istri, Splitsko-dalmatinskoj županiji te na Kvarneru, a gledano prema destinacijama u Rovinju, Dubrovniku, Poreču, Splitu te Medulinu.
10:36Prije 46 d09.06.2026
Hoteli bilježe rast, obiteljski smještaj u blagom padu
Najveći dio noćenja i dalje se ostvaruje u komercijalnom smještaju. U siječnju i veljači oko 92 posto svih noćenja zabilježeno je u komercijalnim objektima, dok je ostatak ostvaren u nekomercijalnom smještaju.
U skladu sa zimskom sezonom, najtraženiji su bili hoteli, u kojima je ostvareno oko 60 posto svih noćenja. Slijedi obiteljski smještaj s oko 25 posto, dok su kampovi sudjelovali s približno četiri posto.
U usporedbi s istim razdobljem prošle godine, hoteli su zabilježili rast, dok je obiteljski smještaj u blagom padu.
Zagreb na vrhu, odmah iza njega Rovinj
Promatraju li se turistički rezultati po županijama i destinacijama, najveći udio noćenja u prva dva mjeseca godine ostvario je Zagreb, dok se na drugom mjestu nalazi Rovinj, koji i izvan glavne sezone potvrđuje status jedne od najposjećenijih hrvatskih destinacija.
Pozitivni trendovi vidljivi su i u veljači. Samo u tom mjesecu Hrvatsku je posjetilo 337,1 tisuća turista, što je 4,2 posto više nego u veljači prošle godine, dok je ostvareno oko 838 tisuća noćenja, odnosno jedan posto više.
Podaci s početka godine tako pokazuju da hrvatski turizam i u predsezoni bilježi stabilan rast, uz sve veći interes domaćih gostiju i kontinuiranu prisutnost stranih tržišta.
Nakon fizičkog napada na vozača FlixBusa na autobusnom kolodvoru u Rovinju, policija je dovršila istragu. Utvrđeno je da je 45-godišnji taksist nakon verbalnog sukoba vozača udarao nogama i rukama te ga ozlijedio.
Planirate vikend na moru, ali ne znate koju destinaciju odabrati? Usporedili smo cijene apartmanskog smještaja za dvije odrasle osobe tijekom istog vikenda na tri različite lokacije.
Za dio stranih radnika koji dolaze u Hrvatsku uvode se novi zdravstveni uvjeti. Uz zahtjev za boravak i rad morat će priložiti potvrdu o zdravstvenom pregledu i cijepnom statusu, a obvezan će biti i rendgenski pregled pluća zbog tuberkuloze.
Tjedan dana odmora u Rovinju od 1. do 8. kolovoza četveročlanu obitelj u prosjeku će stajati oko 2.500 eura, pokazuje analiza dostupnih smještajnih kapaciteta za dvije odrasle osobe i dvoje djece.
Istarska županija i u 2024. godini nastavila je privlačiti nove stanovnike. U Istru se doselilo 8.360 osoba, dok ih je odselilo 3.577, pa je pozitivan migracijski saldo iznosio 4.783 stanovnika i više nego nadoknadio prirodni pad od 1.105 osoba.
Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost objavio je novi javni poziv vrijedan 38 milijuna eura za sufinanciranje solarnih elektrana, dizalica topline i baterijskih sustava. Građani će moći ostvariti do 50 posto, odnosno do 70 posto bespovratnih sredstava, a prijave počinju 2. rujna.
Hrvatska poljoprivredna komora uputila je dosad najoštrije upozorenje da je domaće svinjogojstvo na rubu potpunog kolapsa. Zbog širenja afričke svinjske kuge i, kako tvrde, neučinkovitih mjera države, od Ministarstva poljoprivrede traže hitnu akciju i odlučnije suzbijanje populacije divljih svinja.
Obujam građevinskih radova u Hrvatskoj u svibnju 2026. bio je 1,9 posto veći nego u istom mjesecu prošle godine, pokazuju privremeni podaci Državnog zavoda za statistiku. Na mjesečnoj razini zabilježen je tek neznatan pad od 0,1 posto.
Udruga Glas poduzetnika oštro je kritizirala izjavu premijera Andreja Plenkovića da su paušalni obrtnici s prometom do 40.000 eura "istinski obrtnici". Poručuju kako u Hrvatskoj ne postoje "istinski" i "neistinski" obrtnici te od Vlade traže analize koje opravdavaju najavljene porezne izmjene.