Ministar Darko Horvat rekao je jučer da minusi Uljanika iznose 1,1 milijardu eura te da njihovo plaćanje može biti jedino politička odluka cijele koalicije, jer za taj potez nema ekonomske opravdanosti. Koalicijski partneri HDZ-a; HSLS i HNS, po svemu sudeći nisu skloni plaćanju
Jučer je postalo jasno da je Uljanik bliže propasti nego ikad prije. Naime, sve je izvjesnije da Vlada neće pokriti dugove pulske tvrtke, što znači da jedina opcija ostaje stečaj, a nakon toga vjerojatno i likvidacija. Prema nekim izvorima Vlada je spremna spasiti riječki 3. maj, koji bi onda prešao u ruke Tomislava Debeljaka i Fincantierija, ali ne i Uljanik Brodogradilište, koje bi išlo u stečaj, a potom vjerojatno i u likvidaciju.
Takvi zaključci nameću se iz jučerašnjih izjava ministra gospodarstva Darka Horvata, ali i stavova koje zastupaju koalicijski partneri HDZ-a.
"U ovom trenutku analitički tim sjedi u Ministarstvu gospodarstva i s kolegama koje smo angažirali i odvjetnicima češljaju po excel tablicama koje je kolega Debeljak stavio na stol. Riječ je o gubitku na razini 1,1 milijardu eura, a Debeljak tvrdi da nema perspektive ulaziti kao strateški partner u međufinanciranje ako se to ne sanira. Mi ćemo identificirati danas ili sutra je li ta brojka u pitanju. Bez obzira je li u pitanju cijeli iznos ili veći dio, situacija nije dobra" kazao je jučer prije sjednice Vade ministar Horvat.
Novinare je zanimalo je li država spremna sanirati te silne gubitke iz prošlosti, kako bi Tomislav Debeljak kao strateški partner preuzeo Uljanik i okrenuo se budućnosti.
"Hoće li se i na koji način sanirati prošlost, to će morati biti odluka i Vlade i koalicijskih partnera. Odluka o sanaciji milijardu eura zatečenih minusa može biti isključivo politička odluka, teško može biti tržišno orijentirana", priznao je Horvat. Na pitanje što na to kaže premijer, Horvat je odgovorio da će premijera upoznati sa svim brojkama te je dodao da ni on konačnu odluku neće donijeti bez koalicijskih partnera.
"Ako pogledate situaciju u europskoj i svjetskoj brodogradnji, onda je jasno da bez transformacije Pule i Rijeke u nešto novo oni nemaju perspektivu, procjenjuje Horvat" dodavši da nije za to da država nastavi pokrivati tuđe loše poslovne odluke.
Ostavite komentar